Kronika na rok 2015

KRONIKA PARAFII

PW. WSZYSTKICH ŚWIETYCH W BIAŁEJ

Rok 2015

10.08.2015

Dzieci należące do SKC (13 osób) wyjechały na obóz organizowany przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w Kołobrzegu. Caritas Diecezji dofinansowało każdemu uczestnikowi 150 zł, natomiast Caritas Parafii sfinansowało udział czworga dzieci.

 

 07 – 31.08.2015

Caritas Parafii zorganizowało wakacje dla dzieci w formie wyjazdów na basen do Czarnkowa, Termy Maltańskie w Poznaniu, wycieczkę rowerową. Ta forma wypoczynku została dofinasowana prze Gminę Trzcianka w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie organizacji wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Trzcianka „Bezpieczne wakacje”.07 sierpnia pod kierownictwem Prezes Caritas Parafii Pani Grażyny Kowalskiej wraz z opiekunami wyjechało 33 dzieci na basen do Czarnkowa. Dzieci wróciły bardzo szczęśliwe.

Basen-Czarnkow

04 – 07.08.2015

Firma DERTEX DDD w ramach gwarancji powtórzyła zabieg fumigacji kościoła. Bezpośrednim wykonawcą był pan Tomasz Karło. Mamy nadzieję, że udało się tym razem pokonać szkodniki drewna.

15.07.2015

Trwają prace konserwatorskie przy obrazie Matki Bożej z Dzieciątkiem. Obraz na którym oprócz pozłacanych koron nad głowami Maryi i Dzieciątka Jezus i Anioła znajdowały się srebrne plakiety wotywne. Obraz był przemalowany na przełomie XIX i XX w. Zostały zdjęte przemalowania. Prace zostały dofinansowane przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Konserwatora Wojewódzkiego z Poznania. Prace wykonuje konserwator Anna Cybulska-Wjczyszyn z Wągrowca.

Konserwacja-2015

 

06.07.2015

Przez naszą Parafię przejeżdżała VI Diecezjalna Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymi w liczbie 260 zatrzymali się w naszej Parafii. Parafianie w Świetlicy Wiejskiej podjęli Pielgrzymów poczęstunkiem (grochówką z wkładką, ciastem, wodą). Organizatorami była Rada Parafialna i pani Sołtys Barbara Maternowska. Grochówkę przygotowały Barbara Sokołowska, Krystyna Wydarta, Małgorzata Wilant. Grupa parafian z ks. Zdzisławem Cholewińskim – salezjaninem pochodzącym z Parafii odprowadziła Pielgrzymów do Kuźnicy Czarnkowskiej. Pielgrzymi byli wdzięczni za przyjęcie i zapowiedzieli się na przyszły rok.

Pielgrzymka-rowerowa-2015

27.06.2015

We wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wspólnota Radolina przeżywała swój Odpust. Na tę uroczystość przybyła grupa Pielgrzymów z Białej nawiązując do zanikłej przed wielu laty tradycji. Mieskańcy Radolina wyszli na spotkanie do granic wioski. Uroczystościom przewodniczył ks. Zdzisław Cholewiński – salezjanin pochodzący z Parafii. Po Mszy św. odbyła się procesja Eucharystyczna wokół kościoła. Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do Przedszkola na poczęstunek.

Pielgrzymka-do-Radolina-2015

26.06.2015

Koniec Roku Szkolnego i Katechetycznego. Młodzież z MOS Biała i dzieci z SP Biała podczas Mszy św. o godz. 800 dziękowały Bogu za rok pracy, za Boże błogosławieństwo i prosili o szczęśliwe i błogosławione wakacje.

Zakonczenie-Roku-Szkolnego-2015

21.06.2015

Dzieci klas VI obchodziły rocznicę I Komunii Świętej, dziękowały za dar Komunii Świętej, za możliwość spotykania się z Chrystusem, również dziękowali za Boże błogosławieństwo w roku szkolnym i w przez całą szkołę Podstawową. Podczas tej Eucharystii do grona ministrantó1) zostały włączone dwie kandydatki. Na zakończenie Eucharystii pani katechetka Marzena Poznańska wraz z ks. Proboszczem wręczyli świadectwa ukończenia katechezy na poziomie Szkoły Podstawowej.

Rocznica-klas-VI-2015

14.06.2015

Dzisiaj kolejne klasy Szkoły Podstawowej – klasy V – obchodziły rocznicę swojej Pierwszej Komunii Świętej. Bardzo wielu Rodziców przyszło również wspomnieć tamte chwile. Na początku Mszy św. zaprezentowano fragment nagrania z I Komunii Świętej. Zrobiło to wielkie wrażenie.

 Rocznica-klas-V-2015

13.06.2015

Dzieci pod opieką pani katechetki Marzeny Poznańskiej i Rodziców uczestniczyły w III Diecezjalnym Dniu Dziecka w Skrzatuszu. Ks. Biskup Paweł Cieślik zwrócił się do dzieci zgromadzonych w specjalnym namiocie obok Sanktuarium „Witajcie u Mamy”.W tym roku hasłem dnia dziecka były słowa: “Ja wybieram dzisiaj niebo”. To refren piosenki z filmu o św. Filipie Nerim. Organizatorzy chcieli zachęcić dzieci, żeby spojrzały “w górę” i dostrzegły najważniejsze powołanie człowieka, jakim jest właśnie niebo. Dlatego w namiocie, w którym odbywało się spotkanie, oprócz kopii cudownej Piety znalazły się także relikwie dwóch młodych błogosławionych – Imeldy Lambertini i José Sáncheza del Río. Bł. Imelda to młoda dziewczyna, która w wieku 9 lat wstąpiła do klasztoru dominikanek i zapragnęła przyjąć I Komunię św. Żyła na początku XIV wieku w Bolonii. Wtedy I Komunii udzielano dzieciom, które osiągnęły już 14. rok życia. 12 maja 1333 roku zdarzył się cud eucharystyczny. Nad głową młodej Imeldy ukazała się biała Hostia, co odczytano jako znak od Boga, żeby udzielić dziewczynce Komunii św. Po przyjęciu Najświętszego Sakramentu Imelda zmarła. Bł. José Sánchez del Río to młody chłopak, który żył na początku XX wieku w Meksyku. Został męczennikiem w wieku 15 lat podczas tzw. Cristiady. Podczas Mszy św. kazanie do dzieci wygłosił ks. Łukasz Gąsiorowski, diecezjalny duszpasterz rodzin. Mówił młodym słuchaczom m.in. o tym, że droga do nieba prowadzi nie tylko przez modlitwę i pielęgnowanie relacji z Bogiem, ale także przez solidne wykonywanie swoich codziennych obowiązków. Podczas ofiarowania, jako wyraz pragnienia nieba, dzieci wrzucały na tacę przygotowane wcześniej serca z wypisanymi dobrymi uczynkami, już wykonanymi lub obiecanymi. Oprócz wspólnej modlitwy i Eucharystii pod przewodnictwem biskupa, organizatorzy przewidzieli też różne atrakcje. Były m.in. dmuchane zamki, w tym największy “dmuchaniec” w Polsce. Były wata cukrowa i ciepły posiłek. Strzałem w dziesiątkę okazał się też zespół muzyczny “Promyki Dobra” z Nowego Sącza. Profesjonalne wykonanie i dobór piosenek sprawiły, że dzieci chętnie włączały się w śpiew i taniec

P1010469

07.06.2015

Każde ważne wydarzenie z naszego życia takie jak ślub, urodziny dziecka wspominamy w rocznicę. Dla chrześcijanina jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu jest pierwszy pełny udział we Mszy św. – I Komunia św. Dlatego chcemy wspominać to wydarzenie nie tylko w klasie trzeciej, lecz we wszystkich klasach Szkoły podstawowej – by przypomnieć sobie, jaka w tym momencie była nasza miłość do Boga, czy nie osłabła, by podziękować za ten wielki dar, a może przeprosić i postanowić poprawę, zmianę. Rocznicę Pierwszej Komunii św. będziemy świętować poprzez udział we Mszy św. i przystąpienie do Komunii św. Po raz pierwszy w historii Parafii dzieci klas IV obchodziły Rocznicę I Komunii Świętej. Dzieci przystąpiły w środę do spowiedzi św. Brały czynny udział w liturgii Mszy św. i w procesji Eucharystycznej. W tym dniu w naszej Parafii był obecny kleryk naszego Seminarium Duchownego z Koszalina Kleryk Konrad pochodzący z Karlina. W czasie Mszy św. powiedział kilka słów o Seminarium i o powołaniu każdego człowieka do wierności Panu Bogu.

Rocznica-klas-III-2015

04.06.2015

Tradycyjnie podczas Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – zwanej popularnie Bożym Ciałem, Parafianie uczestniczyli licznie we Mszach św. W Radolinie po Mszy św. odprawianej o godz. 1000, a w Białej po Mszy św. odprawianej o godz. 1200uczestniczyli w Procesji Eucharystycznej ulicami wiosek do czterech ołtarzy. W Białej na porządkiem czuwali strażacy i oni prowadzili procesję.

Boze-Cialo-2015

01.06.2015

Dzieci Komunijne w pielgrzymce dziękczynnej za dar I Komunii Św. udały się wraz z rodzicami w ramach wycieczki szkolnej do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Podczas Mszy św. w homilii ks. Proboszcz zwrócił uwagę na wierność Maryi poprzez naśladowanie jest postaw życiowych: wypełnianie woli Bożej, pomoc drugiemu człowiekowi, realizację słów : „uczyńcie wszystko, co Syn mój wam powie”. Po Mszy św. ks. Kustosz Andrzej Malczewski opowiedział dzieciom historię sanktuarium i zaprosił na grilla w namiocie, w którym odbywał się Kongres Nowej Ewangelizacji.

Pielgrzymka-Dzieci-Komunijnych-do-Skrzatusza-2015

 

30.05.2015

Po raz pierwszy w historii Parafii Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej dzieci wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi przeżywali w sobotę. Cały kościół był do ich dyspozycji, nich inny się nie wpychał. Ta sytuacja przyczyniła się do bardzo głębokiego przeżycia pierwszego spotkania z Panem Jezusem w Komunii Świętej.

I-Komunia-SW-2015

15.05.2015

Nasza Parafia przeżywa szczególną uroczystość wizytę Ks. Biskupa Pawła Cieślika w ramach wizytacji kanonicznej Parafii. Ks. Biskup Paweł odwiedził:

 • O godz. 1000 Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii spotykając się z wychowawcami i wychowankami.
 • Biskup-w-MOS-2015
 • O gody. 1130 W Szkole Podstawowej Ks. Biskup spotkał się ze Szkolnym Kołem Caritas i nauczycielami.
 • Spotkanie-Biskupa-SP-2015
 • O godz. 1300 odwiedził z Najświętszym Sakramentem chorą p. Zofię Mucha – obchodzącą właśnie imieniny
 • O godz. 1330 – podczas obiadu spotkał się z członkami Rady Parafialnej, katechetką, animatorami katechezy parafialnej, Radnym Rady Miejskiej, Sołtysami Białej i Radolina
 • O godz. 1600 W kościele w Białej Ks. Biskup spotkał się z Grupami: Żywym Różańcem, Honorową Strażą Najświętszego Serca Pana Jezusa, Rodziną Przyjaciół Seminarium Koszalińskiego, Caritas
 • Spotkanie-Biskupa-z-Grupami-2015
 • O godz. 1700 podczas nabożeństwa majowego w Radolinie ks. biskup spotkał się z mieszkańcami
 • O godz. 1800 podczas Mszy św. ks. Biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z Białej i z Mos-u, poświęcił tablicę upamiętniającą wszystkich powojennych proboszczów.
 • Bierzmowanie-2015

09.05.2015

Zakończyła się Peregrynacja po Radolinie Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który został umieszczony w kościele. Peregrynacja rozpoczęła się w 20 lutego, pierwszy piątek Wielkiego Postu. Wielu to omadlanie obrazu skomentowało jako niesamowite przeżycie. Obraz przyjęło na 112 domów 86.

23.04.2015

Młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Białej przedstawiła program wielkanocny pt.: „Ja Jestem”. Program składał się z części słowno-muzycznej oraz pantonimy. Obecni byli zachwyceni bardzo wysokim poziomem przedstawienia.

MOS-program-wielkanocny-2015

 

19.04.2015

Dzieci ze Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstaw owej w Białej przeprowadziły po raz pierwszy na terenie Parafii akcję „Pola Nadziei” zbierając ofiary na Hospicjum Caritas im. Biskupa Czesława Domina w Darłowie. Za złożone ofiary wręczały Żonkile – symbol nadziei. Zebrano na ten cel 422 zł. Przy tej okazji na ten sam cel zbierały nakrętki od butelek plastykowych.

Zonkil-2015

12.04.2015

Parafianie od dłuższego czasu wyrażali pragnienie, by był w Parafii na stałe organista. Pan Bartosz Siwiński – dyrygent chóru w Parafii św. Jana Chrzciciela w Trzciance i nauczyciel w Szkole Katolickiej podjął się w miarę swoich możliwości czasowych grać podczas liturgii niedzielnej w naszej Parafii. Dzisiaj po raz pierwszy zagrał na Mszach św.

02 – 03.04.2015

TRIDUUM PASCHALNE

Liturgia Triduum Paschalnego była przeżywana w obu kościołach. Głównym celebransem w Białej był ks. Proboszcz, a w Radolinie ks. Zdzisław Cholewiński salezjanin pochodzący z Białej. Podczas całego Triduum była pełna asysta liturgiczna. W czytania angażowali się parafianie, śpiewy psalmów wykonywały siostry Agata i Olga Wilant. W Wielki Czwartek po raz pierwszy w Parafii zabrzmiała pieśń „Sław języku”, prowadził jej śpiew Ryszard Wilant. W Wielki Piątek w Białej został dołączony element, namszczenia kopii całunu Turyńskiego, nawiązujący do namaszczenia ciała Pana Jezusa po zdjęciu z Krzyża i przypominany w każdy Wielki Piątek w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie poprzez namaszczenie „kamienia namaszczenia”. W Radolinie Wigilia Paschalna rozpoczęła się o godz. 2200 i zakończyła się procesją Rezurekcyjną w nocy. Niezapomniane wrażenie zrobiła procesja ulicami wioski przy blasku pochodni. Bardzo mocno w liturgię włączyła się młodzież przygotowująca się do bierzmowania. Udział liczny wiernych skomentowano –chyba byli wszyscy.

29.03.2015

W Niedzielę Palmową uroczyste poświęcenie palm w Radolinie nastąpiło przed Mszą św. na placu przy figurze Najświętszego Serca Pana Jezusa. W uroczystej procesji zgromadzeni przeszli do kościoła na Eucharystię. Podczas tej Eucharystii grono ministrantów powiększyło się poprzez uroczyste przyjęcie dwóch kandydatów. W Białej Uroczyste poświęcenie palm nastąpiło 15 minut przed Mszą św. przy figurze św. Jana Nepomucena przy ul. Radolińskiej. Podczas procesji do kościoła niesiono palmy również te wykonane na konkurs w Szkole Podstawowej i Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii. W tak uroczystej formie poświęcenie palm w Parafii odbyło się po raz Pierwszy.

 

27.03.2015

Pierwsza w historii Białej Droga Krzyżowa ulicami wioski. Uczestnicy przeszli ulicami: 22 lipca, Parkową, Nową, Staszica i wrócili do kościoła 22 lipca. Frekwencja zaskoczyła wszystkich uczestników, około 200 osób. Nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z OSP Biała.

 

22.03.2015

Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej w Białej rozprowadzało palmy wykonane przez członków SKC i Przedszkole w Białej. Popyt przerósł podaż i już w Radolinie zabrakło palm. Zarobione pieniądze w kwocie 300 zł zostały złożone przez przedstawicieli SKC w Wielki Czwartek w procesji z darami na Jałmużnę Wielkopostną.

 

20.03.2015

Odbyła się pierwsza w historii Parafii Biała i wioski Radolin Droga Krzyżowa ulicami wioski. Zapalone pochodnie podczas Drogi Krzyżowej jak również niesienie krzyża na zmianę przez wszystkich obecnych wywarło niezapomniane wrażenia. Frekwencja ponad 100 osób.

Droga-Krzyzowa-Radolin-2015

14.03.2015

W sobotę w Pile w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w wielkopostnym czuwaniu młodych uczestniczyło 30 młodych z naszej Parafii.

11.03.2015

Licznie zgromadzili się mieszkańcy Radolina na placu przed figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nastąpiło uroczyste poświęcenie obrazu i obrazków Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnie procesyjnie wprowadzono obraz do kościoła i odprawiono pierwsze nabożeństwo Nowenny Do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W wielu oczach zakręciła się łza.

Intronizacja-MBNP

08 – 11.03.2015

Odbyły się w naszej Parafii Rekolekcje Wielkopostne prowadzone przez Redemptorystę O. Leszka Zabdyr. Rekolekcje Ukazywały rolę Matki Bożej w Historii Zbawienia i były przygotowaniem do intronizacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radolinie. Frekwencja na rekolekcjach była bardzo wysoka. Parafianie licznie przystąpili do sakramentu pojednania. Na zakończenie rekolekcji O. Leszek udzielił błogosławieństwa obrami: w Radolinie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w Białej Matki Bożej zawsze Słuchającej z Białej.

04.03.2015

4 marca w środę przypadła I rocznica śmierci ks. Jana Steckiewicza. Parafianie licznie zgromadzili się na Mszy św. ofiarowanej za ich zmarłego Proboszcza. Byli również goście, którzy przyjeżdżali na Msze św. charyzmatyczne o uzdrowienie sprawowane przez ks. Jana.

25.01.2015

W kościele w Radolinie o godz. 15 zgromadziło się 35 osób. Zebrani Parafianie przez ponad godzinę śpiewali kolędy przygotowane na rzutniku multimedialnym. Sami podkreślili, że wiele z nich już dawno nie śpiewali lub tyle zwrotek. Podkreślili, że dobrze byłoby w przyszłości takie śpiewanie przygotować w maju. Wspólne śpiewanie w Białej 1.02.2015 zgromadziło około 15 osób – ze względu na zbyt wczesną godzinę.

21.01.2015

W Dniu Babci dzieci zaprosiły swoje Babcie i swoich Dziadków na Mszę św. wręczając im zaproszenie. Kościół był pełny jak podczas niedzielnej Mszy św. (ponad 120 osób – wszystkie ławki były pełne). Dziadkowie i Babcie bardzo emocjonalnie przeżyły wspólną modlitwę za siebie wraz z wnukami.

Dzien-Babci-2015

11.01.2015

W Święto Chrztu Pańskiego odnowiliśmy nasze przyrzeczenia chrzcielne, po których każdy z obecnych podchodził do chrzcielnicy, w której zanurzał rękę w wodzie święconej i czynił znak krzyża. Było to wielkie przeżycie dla obecnych.

04.01.2015

O godz. 1800 w kościele w Białej odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu Agaty i Olgi Wilant parafianki, które zdobywają wyróżnienia na różnych koncertach oraz Marty Grela ich koleżanka z Trzcianki. Kościół był nabity. Relację z koncertu nagrywały lokalne telewizje.

Koncert-koled-2015