Ogłoszenia Duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE 

   TRZECIA NIEDZIELA ZWYKŁA

24.01.2021

 1. Zgodnie z rozporządzeniami państwowymi w liturgii mogą uczestniczyć:
 • w kościele w Białej 17 osób
 • w Radolinie 13 osób – dla umożliwienia uczestnictwa wszystkim chętnym dodatkowa Msza św. w sobotę o godz. 1700.
 1. Przypominamy o obowiązku stosowania rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Biskup Edward Dajczak udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do odwołania wszystkim diecezjanom.
 3. Dzisiaj po raz drugi obchodzimy Niedzielę Słowa Bożego, ustanowioną przez papieża Franciszka. Ma ona służyć temu, „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”. Inicjatywa ta ma sprowokować wszystkich wiernych, aby Biblia nie była dla nich jedną z wielu książek, lecz Słowem Życia, które niesie Zbawienie.
 4. W poniedziałek zakończenie Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. Pan Jezus dał nam przykład modlitwy, abyśmy byli jedno. Niech ten czas będzie dla nas okazją do modlitwy i refleksji nad tym, czy wykorzystujemy wszystkie dary i umiejętności, żebyśmy byli znakiem jedności w dzisiejszym świecie.
 5. Dnia 29 grudnia 2020 roku Chorwację nawiedziło najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi. Jego epicentrum znajdowało się niedaleko stolicy kraju – Zagrzebia. Zginęło siedem osób, setki zostało rannych, a tysiące pozbawionych dachu nad głową. Straty materialne opiewają na miliony dolarów. Kilka dni później, 6 stycznia 2021 roku doszło w tym regionie do kolejnych wstrząsów. W obliczu tego wydarzenia Caritas Chorwacji zwróciła się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc. Jako Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska – przekazaliśmy już 100 tys. złotych, jednak potrzeby są zdecydowanie większe. Dzisiejsza Niedziela została ogłoszona „Dniem Solidarności z Chorwacją”. W jego ramach, podczas każdej Mszy Świętej, będziemy modlić się za poszkodowanych, a przed kościołami Caritas przeprowadzi zbiórkę ofiar na ten cel.
 6. We wtorek będziemy obchodzić Dzień Islamu, prośmy o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie z miłością i zrozumieniem.
 7. Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej.
 8. Spotkanie z poświęceniem książeczek do nabożeństwa z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii Świętej z klas III i IV i ich rodzicami podczas Mszy św. o godz. 1800 w Białej:
 • W środę – dzieci o nazwiskach na litery A – M
 • W piątek – dzieci o nazwiskach na litery N – Z

Książeczki jednakowe zostaną wręczone dzieciom podczas Mszy św., należność za książeczkę  będzie można uregulować po Mszy św.

 1. Spotkanie z poświęceniem medalików i krzyżyków z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii Świętej z klas II i ich rodzicami we wtorek 02 lutego podczas Mszy św. o godz. 1700 w Białej. Rodzice krzyżyki i medaliki nabywają we własnym zakresie.
 2. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek od godz. 1700.
 3. W tym tygodniu patronują nam:
 • W poniedziałek – święty Paweł, apostoł, świętujemy jego nawrócenie. Gorliwy faryzeusz i prześladowca pierwszego Kościoła, po tym, jak ukazał mu się zmartwychwstały Chrystus, został Jego uczniem i poświęcił resztę życia szerzeniu Ewangelii. Dzięki temu stał się apostołem narodów.
 • We wtorek – święci biskupi Tymoteusz i Tytus, najbliżsi współpracownicy św. Pawła Apostoła;
 • W czwartek – święty Tomasz z Akwinu (1225-1274), prezbiter i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych filozofów i teologów w dziejach kultury europejskiej.
 1. Biuro Parafialne czynne wyjątkowo w tę sobotę 1300 – 1430.
 2. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: Franciszek Salezy, święty który zrozumiał znaczenie prasy zanim ktokolwiek o prasie usłyszał – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka: Mistrz dobrego słowa; jak dzieci i młodzież przeżywają czas zdalnego nauczania i jakie mogą być jego efekty w przyszłości? – więcej na ten temat w artykule Szymona Babuchowskiego: Szkoła na ekranie; dlaczego Kościół rozmawia z przedstawicielami religii pozachrześcijańskich? – więcej na ten temat w rozmowie z bp Rafałem Markowskim: Światło u niechrześcijan
 3. Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin oraz Fundacja „Bogu Bliskie” zapraszają rodziny do aktywnego przeżycia Wielkiego Postu poprzez zaopatrzenie się w pakiet specjalnych „Listów Wielkopostnych”. Każdy z 47 listów składa się z krótkiego cytatu z Pisma Świętego, refleksji na jego temat i pytań zapraszających do rodzinnej rozmowy. Listy mogą być inspiracją do dłuższych rozmów, stawiania sobie i dzieciom kolejnych pytań czy do wyznaczania sobie konkretnych rodzinnych i indywidualnych postanowień. Listy Wielkopostne można zamówić przez formularz zgłoszeniowy umieszczony na stronie bogubliskie.pl. Zamówienia przyjmowane są do  27.01.2021 r. Wysyłka rozpocznie się 7.02.2021 r. Koszt jednego pakietu listów: 15 złotych (na cele statutowe).
 4. W poniedziałek zakończę w tym czasie pandemicznym kolędę w formie Mszy św. i spotkania w kościele w Radolinie nr 85 -111.

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

DRUGA NIEDZIELA ZWYKŁA

17.01.2021

 1. Zgodnie z rozporządzeniami państwowymi w liturgii mogą uczestniczyć:
 • w kościele w Białej 17 osób
 • w Radolinie 13 osób – dla umożliwienia uczestnictwa wszystkim chętnym dodatkowa Msza św. w sobotę o godz. 1700.
 1. Przypominamy o obowiązku stosowania rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Biskup Edward Dajczak udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do odwołania wszystkim diecezjanom.
 3. Dzisiaj przeżywamy Dzień Judaizmu, dlatego modlimy się szczególnie za jego wyznawców. Jan Paweł powiedział do Żydów w rzymskiej synagodze: „Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”. Pamiętajmy, że w narodzie żydowskim narodził się nasz Mesjasz Pan.
 4. Jutro rozpocznie się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. Pan Jezus dał nam przykład modlitwy, abyśmy byli jedno. Niech ten czas będzie dla nas okazją do modlitwy i refleksji nad tym, czy wykorzystujemy wszystkie dary i umiejętności, żebyśmy byli znakiem jedności w dzisiejszym świecie.
 5. Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej.
 6. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek od godz. 1700.
 7. W czwartek będziemy obchodzić Dzień Babci, a następnego dnia Dzień Dziadka. Pamiętajmy o kochanych babciach i dziadkach. Oni zawsze mają dla nas czas i okazują nam miłość. Niech nasza pamięć, dobre słowa, modlitwa, przyjęta w ich intencji Komunia Święta będą wyrazem naszej szczególnej miłości.
 8. W tym tygodniu patronują nam:
 • We wtorek – święty Józef Sebastian Pelczar (1842-1924), biskup, założyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, wzór gorliwości apostolskiej i modlitwy;
 • W środę – święta Agnieszka († 305), dziewica i męczennica, poniosła śmierć męczeńską podczas prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana.
 1. Biuro Parafialne czynne w soboty 1400 – 1530.
 2. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: szczepienie nie jest obowiązkiem moralnym, jednak odpowiedzialność przemawia za skorzystaniem z tej metody. O etycznych aspektach szczepień przeciwko koronawirusowi – więcej na ten temat w artykule Bogumiła Łozińskiego: Szczepić się czy nie szczepić?; o tym jak odnaleźć szczęście w prostocie – więcej na ten temat w artykule Marcina Jakimowicza: Po prostu; jak w czasach pełnych zamętu nie stracić wiary – więcej na ten temat w rozmowie z ks. prof. Leszkiem Misiarczykiem: Wytrwaj do końca
 3. Dnia 29 grudnia 2020 roku Chorwację nawiedziło najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi. Jego epicentrum znajdowało się niedaleko stolicy kraju – Zagrzebia. Zginęło siedem osób, setki zostało rannych, a tysiące pozbawionych dachu nad głową. Straty materialne opiewają na miliony dolarów. Kilka dni później, 6 stycznia 2021 roku doszło w tym regionie do kolejnych wstrząsów. W obliczu tego wydarzenia Caritas Chorwacji zwróciła się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc. Jako Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska – przekazaliśmy już 100 tys. złotych, jednak potrzeby są zdecydowanie większe. Niedziela 24 stycznia zostaje ogłoszona „Dniem Solidarności z Chorwacją”. W jego ramach, podczas każdej Mszy Świętej, będziemy modlić się za poszkodowanych, a przed kościołami Caritas przeprowadzi zbiórkę ofiar na ten cel.
 4. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: Janusz Hyży i Kazimierz Michalak (pogrzeb we wtorek o godz. 1400 w Białej). Dobry Jezu a nasz Panie….

ODWIEDZINY DUSZPASTERSKIE 2020

W tym roku ze względu na pandemią koronawirusa COVID 19 nie będzie wizyty duszpasterskiej w tradycyjnej formie w domach. Chcąc się spotkać z Parafianami by wspólnie się pomodlić w ich intencji, porozmawiać o planach duszpasterskich i remontowych na rok 2021 serdecznie zapraszam do kościoła na Mszę św. również w Radolinie o godz. 1800 i spotkanie w kościele po Mszy św. i wspólne kolędowanie. Po Mszy św. będzie możliwość zgłoszenia się nowych Parafian. Spotkania będą w grupach kolędowych by zachować przepisy sanitarne.

18.01.2021 poniedziałek – Radolińska

19.01.2021 wtorek –  Radolin 1 – 24

20.01.2021 środa – Radolin 25 – 40

21.01.2021 czwartek – Radolin 62 – 42

22.01.2021 piątek – Radolin 63 – 84

23.01.2021 sobota – Osiniec, Biała ul. Bursztynowa, Diamentowa, Szmaragdowa, Rubinowa

24.01.2021 poniedziałek – Radolin 85 – 111

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO

10.01.2021

 1. Zgodnie z rozporządzeniami państwowymi w liturgii mogą uczestniczyć:
 • w kościele w Białej 17 osób
 • w Radolinie 13 osób – dla umożliwienia uczestnictwa wszystkim chętnym dodatkowa Msza św. w sobotę o godz. 1700.
 1. Przypominamy o obowiązku stosowania rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Biskup Edward Dajczak udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do odwołania wszystkim diecezjanom.
 3. Dzisiaj przypada Święto Chrztu Pańskiego. Na każdą Mszę św. przynosimy świece, gdyż podczas każdej Mszy św. będziemy dziękować za nasz chrzest św., za to, że staliśmy się dziećmi Bożymi.
 4. Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej.
 5. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek od godz. 1700.
 6. W drugi czwartek miesiąca z okazji trwającego II synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Msza św. wotywna o Duchu Świętym.
 7. W niedzielę będziemy przeżywać Dzień Judaizmu, dlatego modlimy się szczególnie za jego wyznawców. Jan Paweł powiedział do Żydów w rzymskiej synagodze: „Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”. Pamiętajmy, że w narodzie żydowskim narodził się nasz Mesjasz Pan.
 8. Na remont kościoła w Radolinie w listopadzie złożono 540,00 zł, na ogrzewanie 300,00 zł, wydano na prąd 377,98 zł, na koncie pozostaje 840,60, wydano na dekoracje 34,65, wydatki okolicznościowe 250 zł, do dyspozycji Rady pozostaje 00,00, brakujące 52,31 zł pobrano z remontu kościoła. na koncie na remont pozostaje 501,49 zł . Za złożone ofiary składam serdeczne Bóg zapłać.
 9. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: specjalny dodatek na rozpoczynający się rok ze Świętym Józefem – Modlitwa do Świętego którą codziennie od 40 lat odmawia papież Franciszek; „Mnie opat tyniecki zabronił umierać w tym roku. Mam wyraźny zakaz” – ojciec Leon Knabit o wygranej walce z coronavirusem – więcej na ten temat w rozmowie z o. Leonem Knabitem: Wszystko łaska; jak sprawnie zarządzać Kościołem i jednocześnie zachować Jego wspólnotę – rozmowa z dominikaninem Ojcem Michałem Paluchem – więcej na ten temat w rozmowie z o. Michałem Paluchem: Kochaj i rządź

ODWIEDZINY DUSZPASTERSKIE 2020

W tym roku ze względu na pandemią koronawirusa COVID 19 nie będzie wizyty duszpasterskiej w tradycyjnej formie w domach. Chcąc się spotkać z Parafianami by wspólnie się pomodlić w ich intencji, porozmawiać o planach duszpasterskich i remontowych na rok 2021 serdecznie zapraszam do kościoła na Mszę św. i spotkanie w kościele po Mszy św. i wspólne kolędowanie. Po Mszy św. będzie możliwość zgłoszenia się nowych Parafian. Spotkania będą w grupach kolędowych by zachować przepisy sanitarne.

 

11.01.2021 poniedziałek – ul. Górne Podwórze 1, 2, 3, 17, Stodolna, Parkowa

12.01.2021 wtorek – ul. Górne Podwórze 4, 5, 6, 7, 14, 19, 20

13.01.2021środa – ul. Górne Podwórze 8, 9, 10, 18

14.01.2021 czwartek – Kościelna, Polna

15.01.2021 piątek – Gorzelniana i Dolne Podwórze

16.01.2021 sobota – Wapniarnia Pierwsza –

18.01.2021 poniedziałek – Radolińska

19.01.2021 wtorek –  Radolin 1 – 24

20.01.2021 środa – Radolin 25 – 40

21.01.2021 czwartek – Radolin 62 – 42

22.01.2021 piątek – Radolin 63 – 84

23.01.2021 sobota – Osiniec, Biała ul. Bursztynowa, Diamentowa, Szmaragdowa, Rubinowa

24.01.2021poniedziałek – Radolin 85 – 111

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

II NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM

03.01.2021

 1. Zgodnie z rozporządzeniami państwowymi w liturgii mogą uczestniczyć:
 • w kościele w Białej 17 osób
 • w Radolinie 13 osób – dla umożliwienia uczestnictwa wszystkim chętnym dodatkowa Msza św. w sobotę o godz. 1700.
 1. Przypominamy o obowiązku stosowania rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Biskup Edward Dajczak udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do odwołania wszystkim diecezjanom.
 3. W tym tygodniu przypadają:
 • W środę – uroczystość Objawienia Pańskiego, tzw. święto Trzech Króli. Podczas każdej Mszy św. poświęcenie kadzidła i kredy, którą później oznaczymy drzwi naszych domów inicjałami C+M+B, co oznacza prośbę, by Chrystus błogosławił nasz dom (Christus mantionem benedicat). Taca przeznaczona na cele misyjne. Pamiętajmy również w naszych modlitwach o Ks. Biskupach Edwardzie Dajczaku i Pawle Cieśliku obchodzących rocznicę święceń biskupich. W Kościołach Wschodnich dzisiaj obchodzona jest wigilia Bożego Narodzenia. Porządek Mszy św.: Biała we wtorek o godz. 1800, w środę godz. 800, 1200, 1400, w Radolinie we wtorek o godz. 1700, w środę o godz. 1000.
 • W niedzielę przypada Święto Chrztu Pańskiego. Na każdą Mszę św. przynosimy świece, gdyż podczas każdej Mszy św. będziemy dziękować za nasz chrzest św., za to, że staliśmy się dziećmi Bożymi.
 1. Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej.
 2. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek od godz. 1700.
 3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Podczas adoracji pomodlimy się o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Takich będziemy mieli kapłanów, jakich wymodlimy.
 4. W grudniu na remont kościoła w Białej złożono ofiarę 840,00 zł, mamy dług 21352,90. Na gaz złożono w grudniu 190,00 zł, na koncie pozostaje 266,00 zł. Na bieżące utrzymanie kościoła czyli sprzątanie, środki czystości, kwiaty złożono 200,00.
 5. W grudniu na remont kościoła ofiary złożyli: Czerwińscy Katarzyna i Sylwester, Machnicki Władysław, Nowaccy Werner i Weronika, Pagórek E. J., Peplińska Teresa, Susz Maria i T.
 6. W grudniu na ogrzewanie kościoła ofiarę złożyli: Nowaccy Werner i Wernika, Pagórek E. J., Susz Maria i T.
 7. W grudniu na bieżące utrzymanie kościoła (kwiaty, środki czystości, sprzątanie) złożyli: Łodziewscy, Nowaccy Werner i Weronika

ODWIEDZINY DUSZPASTERSKIE 2020

W tym roku ze względu na pandemią koronawirusa COVID 19 nie będzie wizyty duszpasterskiej w tradycyjnej formie w domach. Chcąc się spotkać z Parafianami by wspólnie się pomodlić w ich intencji, porozmawiać o planach duszpasterskich i remontowych na rok 2021 serdecznie zapraszam do kościoła na Mszę św. i spotkanie w kościele po Mszy św. i wspólne kolędowanie. Po Mszy św. będzie możliwość zgłoszenia się nowych Parafian. Spotkania będą w grupach kolędowych by zachować przepisy sanitarne.

 

04.01.2021 poniedziałek – ul. Łomnicka

05.01.2021 wtorek – ul. Staszica

07.01.2021 czwartek – ul. Zamkowa

08.01.2021 piątek – ul. Nowa

09.01.2021 sobota – Wapniarnia Trzecia

11.01.2021 poniedziałek – ul. Górne Podwórze 1, 2, 3, 17, Stodolna, Parkowa

12.01.2021 wtorek – ul. Górne Podwórze 4, 5, 6, 7, 14, 19, 20

13.01.2021środa – ul. Górne Podwórze 8, 9, 10, 18

14.01.2021 czwartek – Kościelna, Polna

15.01.2021 piątek – Gorzelniana i Dolne Podwórze

16.01.2021 sobota – Wapniarnia Pierwsza –

18.01.2021 poniedziałek – Radolińska

19.01.2021 wtorek –  Radolin 1 – 24

20.01.2021 środa – Radolin 25 – 40

21.01.2021 czwartek – Radolin 62 – 42

22.01.2021 piątek – Radolin 63 – 84

23.01.2021 sobota – Osiniec, Biała ul. Bursztynowa, Diamentowa, Szmaragdowa, Rubinowa

24.01.2021poniedziałek – Radolin 85 – 111

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO

25.12.2020

 

 1. Czas Bożego Narodzenia przypomina nam, że na świecie jest miłość, która wszystko znosi, wszystko przetrzyma i nigdy nie ustaje. Jest na wyciągnięcie naszych rąk jako nadzieja każdego z nas i całego świata. Bóg pragnie, abyśmy przyjęli Go do serca, do swojego domu, do swojego życia. Przyjęli i zatroszczyli się o Niego. Dlatego przychodzi na świat jako Dziecię.

Wszystkim drogim parafianom, dobrodziejom, gościom życzę, żeby miłość, radość i pokój, które przynosi Boża Dziecina, gościły w waszym życiu każdego dnia i były nadzieją na lepsze jutro. Prawdziwie błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!

 1. Zgodnie z rozporządzeniami państwowymi w liturgii mogą uczestniczyć:
 • w kościele w Białej 17 osób
 • w Radolinie 13 osób – dla umożliwienia uczestnictwa wszystkim chętnym dodatkowa Msza św. w sobotę o godz. 1700.
 1. Przypominamy o obowiązku stosowania rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Biskup Edward Dajczak udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 27 grudnia 2020 r. rozszerzając na wszystkich diecezjan.
 3. Msze św. w UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO:

PASTERKI w naszej Parafii zostaną odprawione w czwartek w Radolinie, o godz. 2200, 2400  i w Białej o godz. 2200, 2400. Taca z Pasterek w 25% przeznaczona jest na Fundusz Ochrony Życia.

   I DZIEŃ ŚWIĄT – Piątek: w Radolinie o godz. 1000, w Białej o godz.  800, 1200 i 1400. Nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

   II DZIEŃ ŚWIĄT – Sobota – Święto Świętego Szczepana

W Białej o godz. 800, 1200, 1400 w Radolinie o godz. 1000, 1200; Po Mszy św. poświęcenie owsa. Taca w drugi dzień świąt przeznaczona jest na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego.

 1. W tym tygodniu przypadają:
 • W Niedzielę – Święto Świętej Rodziny zapraszamy małżonków, aby odnowili przyrzeczenia małżeńskie i wraz z dziećmi przyjęli błogosławieństwo podczas każdej Mszy Świętej. Msze św. w Radolinie o godz. 1000, 1200 ;w Białej o godz. 800, 1200, 1400.
 • W poniedziałek – Święto Świętych Młodzianków, męczenników, którzy ponieśli śmierć na rozkaz Heroda z powodu przyjścia na świat Zbawiciela.
 • W piątek – Nowy Rok i uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Msze Święte w Radolinie w czwartek 1700, w piątek o godz. 1000, 1200 , w Białej w czwartek o godz. 1800, w piątek o godz. 1200, 1400 . Przypominamy, iż katolicy w tym dniu mają obowiązek uczestniczenia we Mszy św. Jest to Światowy Dzień Pokoju. Za publiczne odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu Duchu Przyjdź” można zyskać odpust zupełny.
 • W sobotę – wspomnienie świętych Bazylego Wielkiego (329-379) i Grzegorza z Nazjanzu (ok. 330-ok. 390), biskupów Kościoła wschodniego, wielkich pisarzy i obrońców wiary, ogłoszonych doktorami Kościoła, za życia złączeni przyjaźnią, wspominani w liturgii tego samego dnia.
 1. Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej.
 2. Zbliża się koniec roku w czwartek zapraszamy: w Radolinie o godz.1600, w Białej o godz. 1700 na dziękczynne nabożeństwo eucharystyczne, w czasie którego podziękujemy za dary i łaski otrzymane w minionym roku, będziemy błagać Boga o przebaczenie wszystkich naszych grzechów popełnionych indywidualnie i społecznie, a także prosić o błogosławieństwo Boże na rozpoczynający się nowy rok.
 3. Odwiedziny chorych po indywidualnym zgłoszeniu w sobotę od godz. 900.
 4. W tym tygodniu przypada pierwszą sobota miesiąca, nabożeństwo o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny w Radolinie o godz. 1600, w Białej po Mszy św.
 5. Wymiana tajemnic Żywego Różańca w sobotę w Radolinie o godz. 1630, w Białej po Mszy św.
 6. Składam serdeczne Bóg zapłać za wykonane prace porządkowe przy kościele i za już wykonane prace dekoracyjne przygotowujące nasz kościół i jego otoczenie na święta.
 7. Do domu Pana odszedł w tym tygodniu Marian Dominiczak. Pogrzeb w poniedziałek o godz. 1300. Dobry Jezu a nasz Panie…
 8. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: dodatek specjalny: litania do Dzieciątka Jezus; dlaczego 25 grudnia uznano za datę narodzin Jezusa – więcej na ten temat w rozmowie z ks. prof. Józefem Naumowiczem: Inne, a jednak to samo ; o świętych którym malutki Jezus pozwolił wziąć się na ręce – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka: Ludzie z dzieciątkiem

ODWIEDZINY DUSZPASTERSKIE 2020

W tym roku ze względu na pandemią koronawirusa COVID 19 nie będzie wizyty duszpasterskiej w tradycyjnej formie w domach. Chcąc się spotkać z Parafianami by wspólnie się pomodlić w ich intencji, porozmawiać o planach duszpasterskich i remontowych na rok 2021 serdecznie zapraszam do kościoła na Mszę św. i spotkanie w kościele po Mszy św. i wspólne kolędowanie. Po Mszy św. będzie możliwość zgłoszenia się nowych Parafian. Spotkania będą w grupach kolędowych by zachować przepisy sanitarne.

 

04.01.2021 poniedziałek – ul. Łomnicka

05.01.2021 wtorek – ul. Staszica

07.01.2021 czwartek – ul. Zamkowa

08.01.2021 piątek – ul. Nowa

09.01.2021 sobota – Wapniarnia Trzecia

11.01.2021 poniedziałek – ul. Górne Podwórze 1, 2, 3, 17, Stodolna, Parkowa

12.01.2021 wtorek – ul. Górne Podwórze 4, 5, 6, 7, 14, 19, 20

13.01.2021środa – ul. Górne Podwórze 8, 9, 10, 18

14.01.2021 czwartek – Kościelna, Polna

15.01.2021 piątek – Gorzelniana i Dolne Podwórze

16.01.2021 sobota – Wapniarnia Pierwsza –

18.01.2021 poniedziałek – Radolińska

19.01.2021 wtorek –  Radolin 1 – 24

20.01.2021 środa – Radolin 25 – 40

21.01.2021 czwartek – Radolin 62 – 42

22.01.2021 piątek – Radolin 63 – 84

23.01.2021 sobota – Osiniec, Biała ul. Bursztynowa, Diamentowa, Szmaragdowa, Rubinowa

24.01.2021poniedziałek – Radolin 85 – 111

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

CZWARTA NIEDZIELA ADWENTU

20.12.2020

 

 1. Zgodnie z rozporządzeniami państwowymi w liturgii mogą uczestniczyć:
 • w kościele w Białej 17 osób
 • w Radolinie 13 osób – dla umożliwienia uczestnictwa wszystkim chętnym dodatkowa Msza św. w sobotę o godz. 1700.
 1. Przypominamy o obowiązku stosowania rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Biskup Edward Dajczak udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 27 grudnia 2020 r. rozszerzając na wszystkich diecezjan.

Jednocześnie korzystających z dyspensy zachęca do udziału we Mszy Świętej w dni powszednie, gdy zwykle jest mniejsza ilość uczestników, ale zawsze z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęca do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Tych zaś, którzy mogą uczestniczyć we Mszach św. odprawianych w kościołach czy kaplicach, prosi o gorliwą modlitwę za całą wspólnotę Kościoła, a szczególnie za tych, którzy we Mszach św. uczestniczyć nie mogą

 1. Zachęcam do uczestniczenia w Mszy Świętej ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwanej roratami. W Białej w dni powszednie o godz. 1800, w Radolinie w poniedziałki, środy, piątki o godz. 1700.
 2. W piątek przypada Uroczystość Narodzenia Pańskiego.

W czwartek – w Wigilię Narodzenia Pańskiego – zachęcamy do powstrzymania się od pokarmów mięsnych. Zachęcamy do chrześcijańskiego przeżywania „wieczerzy wigilijnej”. Rozpocznijmy ją śpiewem kolędy, odczytaniem fragmentu Pisma św. o narodzeniu Pana Jezusa, połamaniem się opłatkiem, złożeniem życzeń, modlitwą przed posiłkiem. Powstrzymajmy się w tym dniu od alkoholu.

Msze św. w UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO:

PASTERKI w naszej Parafii zostaną odprawione w czwartek w Radolinie, o godz. 2200 i 2400; w Białej o godz. 2200 i 2400. Taca z Pasterek w 25% przeznaczona jest na Fundusz Ochrony Życia.

   I DZIEŃ ŚWIĄT – Piątek: w Radolinie o godz. 1000, w Białej o godz.  800, 1200 i 1400.

 

   II DZIEŃ ŚWIĄT – Sobota – Święto Świętego Szczepana

W Białej o godz. 800, 1200, 1400 w Radolinie o godz. 1000, 1200. Po Mszy św. poświęcenie owsa. Taca w drugi dzień świąt przeznaczona jest na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego.

 1. Niedziela – Święto Świętej Rodziny zapraszamy małżonków, aby odnowili przyrzeczenia małżeńskie i wraz z dziećmi przyjęli błogosławieństwo podczas każdej Mszy Świętej. Msze św. w Radolinie o godz. 1000,1200, w Białej o godz. 800, 1200, 1400.
 2. Okazja do spowiedzi przed świętami Bożego Narodzenia przed Mszą św.
 3. Na stoliku pod chórem znajdują się opłatki wigilijne Ofiarę składamy do koszyka obok. Właściciele sklepów wyrazili zgodę by w sklepach były dostępne opłatki wigilijne. Ofiary za nie składamy do puszki znajdującej się w sklepie. Za życzliwość bardzo dziękuję.
 4. Składam serdeczne Bóg zapłać za wykonane prace porządkowe przy kościele i za już wykonane prace dekoracyjne przygotowujące nasz kościół i jego otoczenie na święta.
 5. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: dodatek specjalny: modlitwy na rozpoczęcie kolacji wigilijnej; pandemia wywróciła życie, także parafialne do góry nogami. Co w tym roku z oczekiwaną przez wielu kolędą? – więcej na ten temat w artykule Jacka Dziedziny: Co z kolędą?; o tym że w niebie polubimy, a nawet pokochamy swojego dawnego wroga – przypomina nam o. Joachim Badeni – więcej na ten temat w artykule Marcina Jakimowicza: Pewność paruzji
 6. Rozstrzygnięto konkursy:
 • „Na najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową” 

Prace złożyli: Daniel i Wiktor Bafia,  Marta i Zuzanna Bryk, Adam i Maciej Górzni, Julia i Filip Perlik, Kaja i Maja Staszków, Julia i Martyna Żyhałko. Wkład pracy był ogromny i jury przyznało wszystkim I Miejsce.

 • „Na najpiękniejszy Lampion Adwentowy” 

Prace złożyli: Julia Perlik, Filip Perlik, Natalia Kurowska, Patrycja Kurowska i Bartek Kurowski, Lena Lebioda. Jury uznało, że prace wymagały wielkiego nakładu pracy i przyznało I miejsca.

Ze względów epidemiologicznych nie będzie uroczystego wręczenia nagród, dlatego prosimy o odbiór indywidualny  dyplomów, nagród i prac po Mszach św.

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU

13.12.2020

 

 1. Zgodnie z rozporządzeniami państwowymi w liturgii od soboty 7 listopada mogą uczestniczyć:
 • w kościele w Białej 17 osób
 • w Radolinie 13 osób – dla umożliwienia uczestnictwa wszystkim chętnym dodatkowa Msza św. w sobotę o godz. 1700.
 1. Przypominamy o obowiązku stosowania rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Biskup Edward Dajczak udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 27 grudnia 2020 r. rozszerzając na wszystkich diecezjan.

Jednocześnie korzystających z dyspensy zachęca do udziału we Mszy Świętej w dni powszednie, gdy zwykle jest mniejsza ilość uczestników, ale zawsze z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęca do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Tych zaś, którzy mogą uczestniczyć we Mszach św. odprawianych w kościołach czy kaplicach, prosi o gorliwą modlitwę za całą wspólnotę Kościoła, a szczególnie za tych, którzy we Mszach św. uczestniczyć nie mogą

 1. Wspominamy dzisiaj kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. To nasza najnowsza historia, o której nie możemy zapomnieć. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich ofiarach stanu wojennego.
 2. Zachęcam do uczestniczenia w Mszy Świętej ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwanej roratami. W Białej w dni powszednie o godz. 1800, w Radolinie w poniedziałki, środy, piątki o godz. 1700. Zapraszamy wszystkich: dorosłych, młodzież, dzieci. Zgodnie z tradycją przynieśmy lampiony roratne, dzieci przyniosą serca z wypisami intencjami, w których się modlić.
 3. W tym tygodniu w poniedziałek patronuje nam – św. Jan od Krzyża, prezbiter i doktor Kościoła.
 4. W czwartek przypada 84 rocznica urodzin papieża Franciszka. Polecajmy opiece opatrzności Bożej naszego papieża i jego posługę Kościołowi oraz prośmy Ducha Świętego o towarzyszenie Ojcu Świętemu.
 5. Adoracja Najświętszego Sakramentu: w Białej w czwartek od godz. 1700.
 6. Okazja do spowiedzi przed świętami Bożego Narodzenia: w Radolinie w środę od godz. 1600; w Białek w czwartek od godz. 1700. Okazja do spowiedzi również przed każdą Mszą św.
 7. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1530.
 8. Na stoliku pod chórem znajdują się opłatki wigilijne Ofiarę składamy do koszyka obok. Właściciele sklepów wyrazili zgodę by w sklepach były dostępne opłatki wigilijne. Ofiary za nie składamy do puszki znajdującej się w sklepie. Za życzliwość bardzo dziękuję.
 9. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: III część cyklu adwentowego “Objawiło się życie” – więcej na ten temat w artykule ks. Adama Pawlaszczyka: Zapalone lampy; czy zakazy i limity wprowadzone we Francji przyczyniły się do odnowy życia religijnego – więcej na ten temat w artykule Jacka Dziedziny: Drugi chrzest Francji; sekrety autoportretu Matki Bożej z Guadalupe wobec których nauka jest bezradna – więcej na ten temat w artykule Marcina Jakimowicza: Orzeł przemówił
 10. Serdecznie zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w dwóch konkursach:
 • „Na najpiękniejszy Lampion Adwentowy”
 • „Na najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową”

Podpisane prace należy składać u P. Marzeny Poznańskiej lub ks. Proboszcza w kościele (w Białej lub w Radolinie) po każdej Mszy św. do 13 grudnia. Prosimy również o przesłanie zdjęcia, na którym będziecie Wy i Wasza praca (sekretariat@spbiala.dlaedu.pl lub aplikację Teams – zespół świetlica)

 1. W tym roku zapraszamy młodzież naszej diecezji do duchowego uczestnictwa w Adwentowym Czuwaniu Młodych, które odbędzie 18 grudnia 2020r. (piątek) o godz. 20.00 w diecezjalnym sanktuarium w Skrzatuszu, w formie hybrydowej. Wspólna modlitwa, nauczanie i śpiew pozwolą nam jeszcze lepiej przygotować się do Świąt Narodzenia Pańskiego. Czuwanie będzie transmitowane przez Dobre Media.
 2. Za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zwraca się z gorącym apelem do wszystkich osób, które przeszły chorobę COVID-19 o oddawanie osocza. Jak czytamy w Apelu: „badania naukowe potwierdzają, że osocze ozdrowieńców, podane we wczesnej fazie choroby, może zmniejszyć ryzyko zgonu […]. Dawcą może być każdy ozdrowieniec. Wystarczy zgłosić się – nie wcześniej niż po miesiącu od wyzdrowienia –  do regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa […]”. Wszystkim, którzy pozytywnie odpowiedzą na Apel serdecznie dziękujemy.
 3. Na remont kościoła w Radolinie w listopadzie złożono 780,00 zł, dotacja z Gminy 9600 zł, wydano na witraż 9643,20 na koncie pozostaje 13,80 zł, na ogrzewanie 550,00 zł, wydano na prąd 337 zł, na koncie pozostaje 918,5, ofiary na kwiaty i za sprzątanie 240,00 zł. Wydano za sprzątanie 100 zł, do dyspozycji Rady pozostaje  232,34 zł. Za złożone ofiary składam serdeczne Bóg Zapłać.

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU

06.12.2020

 

 1. Zgodnie z rozporządzeniami państwowymi w liturgii od soboty 7 listopada mogą uczestniczyć:
 • w kościele w Białej 17 osób
 • w Radolinie 13 osób – dla umożliwienia uczestnictwa wszystkim chętnym dodatkowa Msza św. w sobotę o godz. 1700.
 1. Przypominamy o obowiązku stosowania rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Biskup Edward Dajczak udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 27 grudnia 2020 r. rozszerzając na wszystkich diecezjan.

Jednocześnie korzystających z dyspensy zachęca do udziału we Mszy Świętej w dni powszednie, gdy zwykle jest mniejsza ilość uczestników, ale zawsze z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęca do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Tych zaś, którzy mogą uczestniczyć we Mszach św. odprawianych w kościołach czy kaplicach, prosi o gorliwą modlitwę za całą wspólnotę Kościoła, a szczególnie za tych, którzy we Mszach św. uczestniczyć nie mogą

 1. Dzisiejsza niedziela to Dzień Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie, w krajach byłego Związku Sowieckiego. Po wszystkich Mszach będą zbierane ofiary na ten cel. O przeprowadzenie zbiórki proszę członków Żywego Różańca.
 2. W Adwencie, tym szczególnym czasie oczekiwania, towarzyszy nam Maryja. Ona pierwsza odpowiedziała Bogu fiat i przyjęła Jego plan. Pragniemy, wpatrzeni w Jej przykład, podążać na spotkanie z Nim. Zachęcam do uczestniczenia w Mszy Świętej ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwanej roratami. W Białej w dni powszednie o godz. 1800, w Radolinie w poniedziałki, środy, piątki o godz. 1700. Zapraszamy wszystkich: dorosłych, młodzież, dzieci. Zgodnie z tradycją przynieśmy lampiony roratne, dzieci przyniosą serca z wypisami intencjami, w których się modlić.
 3. Adoracja Najświętszego Sakramentu: w Białej w czwartek od godz. 1700.
 4. W tym tygodniu patronują nam:
 • Dzisiaj – święty Mikołaj, biskup Myry żyjący w III i IV w., który zasłynął gorliwością duszpasterską i szczególną troskliwością o potrzeby materialne bliźnich. Za jego przykładem obdarowujemy się drobnymi upominkami, które są wyrazem naszej miłości i przyjaźni.
 • w poniedziałek – święty Ambroży (ok. 340-397), biskup Mediolanu, duszpasterz, teolog, doktor Kościoła.
 • We wtorek – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1800.
 1. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1530.
 2. Na stoliku pod chórem znajdują się opłatki wigilijne i świece „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Spodziewana ofiara: duża świeca 20 zł, mała świeca 8 zł. Ofiarę składamy do koszyków obok. Właściciele sklepów wyrazili zgodę by w sklepach były dostępne świece „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” i opłatki wigilijne. Ofiary za nie składć będziemy do puszek tam się znajdujących.
 3. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: II część cyklu adwentowego “Objawiło się życie” – więcej na ten temat w artykule ks. Adama Pawlaszczyka: Realizm wiary; rozmowa z Księdzem Sławomirem Oderem postulatorem procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II – więcej na ten temat w rozmowie z ks. Sławomirem Oderem: Co wiedział papież; jak w Kościele czuje się współczesna młoda kobieta? – więcej na ten temat w artykule Agaty Puścikowskiej: Kobieto, wróć
 4. Serdecznie zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w dwóch konkursach:
 • „Na najpiękniejszy Lampion Adwentowy”
 • „Na najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową”

Podpisane prace należy składać u P. Marzeny Poznańskiej lub ks. Proboszcza w kościele (w Białej lub w Radolinie) po każdej Mszy św. do 13 grudnia. Prosimy również o przesłanie zdjęcia, na którym będziecie Wy i Wasza praca (sekretariat@spbiala.dlaedu.pl lub aplikację Teams – zespół świetlica)

 1. W tym roku zapraszamy młodzież naszej diecezji do duchowego uczestnictwa w Adwentowym Czuwaniu Młodych, które odbędzie 18 grudnia 2020r. (piątek) o godz. 20.00 w diecezjalnym sanktuarium w Skrzatuszu, w formie hybrydowej. Wspólna modlitwa, nauczanie i śpiew pozwolą nam jeszcze lepiej przygotować się do Świąt Narodzenia Pańskiego. Czuwanie będzie transmitowane przez Dobre Media.
 2. Za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zwraca się z gorącym apelem do wszystkich osób, które przeszły chorobę COVID-19 o oddawanie osocza. Jak czytamy w Apelu: „badania naukowe potwierdzają, że osocze ozdrowieńców, podane we wczesnej fazie choroby, może zmniejszyć ryzyko zgonu […]. Dawcą może być każdy ozdrowieniec. Wystarczy zgłosić się – nie wcześniej niż po miesiącu od wyzdrowienia –  do regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa […]”. Wszystkim, którzy pozytywnie odpowiedzą na Apel serdecznie dziękujemy.
 3. W listopadzie na remont kościoła w Białej złożono ofiarę 570,00 zł, mamy dług 22192,90. Na gaz złożono we wrześniu i październiku 400,00 zł, na koncie pozostaje 76,00 zł. Na bieżące utrzymanie kościoła czyli sprzątanie, środki czystości, kwiaty złożono 350,00.

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU

29.11.2020

 

 1. Zgodnie z rozporządzeniami państwowymi w liturgii od soboty 7 listopada mogą uczestniczyć:
 • w kościele w Białej 17 osób
 • w Radolinie 13 osób – dla umożliwienia uczestnictwa wszystkim chętnym dodatkowa Msza św. w sobotę o godz. 1700.
 1. Przypominamy o obowiązku stosowania rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Biskup Edward Dajczak udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 27 grudnia 2020 r. rozszerzając na wszystkich diecezjan.

Jednocześnie korzystających z dyspensy zachęca do udziału we Mszy Świętej w dni powszednie, gdy zwykle jest mniejsza ilość uczestników, ale zawsze z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęca do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Tych zaś, którzy mogą uczestniczyć we Mszach św. odprawianych w kościołach czy kaplicach, prosi o gorliwą modlitwę za całą wspólnotę Kościoła, a szczególnie za tych, którzy we Mszach św. uczestniczyć nie mogą.

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, który rozpoczyna się Adwentem. Adwent ma podwójny charakter. Jest okresem, w którym przygotowujemy się do powtórnego przyjścia Chrystusa na końcu czasów. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Z obu powodów Adwent ma charakter pobożnego oczekiwania. Jeżeli ktoś zrobi do swego domu wieniec adwentowy poświęcimy go dzisiaj podczas Mszy św.
 2. Dzisiaj zakończenie nabożeństw wypominkowych.
 3. Od dzisiaj również w kościele można zamawiać intencje Mszy św. na rok 2021.
 4. W poniedziałek kończy się możliwość zyskania odpustu zupełnego za zmarłych za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie jakiejkolwiek modlitwy za zmarłych pod zwykłymi warunkami(stan łaski uświęcającej, komunia św., brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, modlitwa w intencjach Ojca Świętego).
 5. W Adwencie, tym szczególnym czasie oczekiwania, towarzyszy nam Maryja. Ona pierwsza odpowiedziała Bogu fiat i przyjęła Jego plan. Pragniemy, wpatrzeni w Jej przykład, podążać na spotkanie z Nim. Zachęcam do uczestniczenia w Mszy Świętej ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwanej roratami. W Białej w dni powszednie o godz. 1800, w Radolinie w poniedziałki, środy, piątki o godz. 1700. Zapraszamy wszystkich: dorosłych, młodzież, dzieci. Zgodnie z tradycją przynieśmy lampiony roratne, dzieci przyniosą serca z wypisami intencjami, w których się modlić.
 6. Adoracja Najświętszego Sakramentu:
 • w Białej w czwartek i piątek od godz. 1700, w sobotę po Mszy św.
 • w Radolinie w piątek i sobotę od godz. 1600.
 1. W tym tygodniu patronują nam:
 • w poniedziałek – święty Andrzej Apostoł, brat Szymona Piotra, należał do najbliższego grona Pana Jezusa;
 • w czwartek – święty Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, jeden z największych misjonarzy w dziejach Kościoła;
 • w piątek – święta Barbara (III/IV w.), dziewica i męczennica, patronka górników i hutników oraz bezrobotnych.
 • W niedzielę – święty Mikołaj, biskup żyjący na przełomie III i IV wieku, który w Mirze Licyjskiej był gorliwym i troskliwym pasterzem. Św. Mikołaj zapowiedział, że w tym roku wyjątkowo będzie dzieci odwiedzał w domach.
 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek podczas adoracji Najświętszego Sakramentu będziemy prosili o liczne i święte powołania do kapłaństwa, także z naszej parafii, o wytrwanie dla tych, którzy zostali już powołani do pracy w winnicy Pańskiej. W pierwszy piątek miesiąca doświadczajmy Bożej miłosiernej miłości, płynącej z przebitego Serca Pana Jezusa. Okazja do spowiedzi świętej: w Radolinie podczas adoracji w piątek; w Białej w czwartek i piątek podczas adoracji. Msza Święta w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1800. Na zakończenie adoracji Radolinie i Białej nabożeństwo pierwszopiątkowe jako przebłaganie za grzechy nasze osobiste i całego świata. W sobotę w Białej po Mszy św. nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
 2. Odwiedziny chorych po indywidualnym zgłoszeniu w sobotę od godz. 900.
 3. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1530.
 4. Wymiana tajemnic Żywego różańca w sobotę: w Radolinie o godz. 1630, w Białej po Mszy św.
 5. Przyszła niedziela to od wielu lat Dzień Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie, w krajach byłego Związku Sowieckiego. Po wszystkich Mszach będą zbierane ofiary na ten cel. O przeprowadzenie zbiórki proszę członków Żywego Różańca.
 6. Na stoliku pod chórem znajdują się świece „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Ofiarę składamy do koszyka obok. Spodziewana ofiara: duża świeca 20 zł, mała świeca 8 zł.
 7. Fundacja SMS z Nieba, wraz ze Szkołą Nowej Ewangelizacji przekazują bezpłatnie książkę pt. Bóg Ojciec mówi do swoich dzieci”. Zachęcam do skorzystania.
 8. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: kalendarz ścienny na 2021 rok z wizerunkami świętych; początek cyklu adwentowego “Objawiło się życie” – więcej na ten temat w artykule ks. Adama Pawlaszczyka: Pozwolić Mu działać; rozmowa z ojcem Jackiem Salijem o skandalach w Kościele i odchodzeniu młodych od wiary – więcej na ten temat w rozmowie z o. Jackiem Salijem: Nie wiedzą, co czynią

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

22.11.2020

 

 1. Zgodnie z rozporządzeniami państwowymi w liturgii od soboty 7 listopada mogą uczestniczyć:
 • w kościele w Białej 17 osób
 • w Radolinie 13 osób – dla umożliwienia uczestnictwa wszystkim chętnym dodatkowa Msza św. w sobotę o godz. 1700.
 1. Przypominamy o obowiązku stosowania rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Biskup Edward Dajczak udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 28 listopada 2020 r. następującym wiernym:
 3. osobom w podeszłym wieku;
 4. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.);
 5. osobom, które czują trudny do pokonania lęk przed zarażeniem;
 6. osobom, które nie będą mogły skorzystać z możliwości uczestnictwa we Mszy św. ze względu na ograniczenie liczby wiernych w kościołach w strefach tzw. „czerwonej” i „żółtej”.

Zachęca do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Tych zaś, którzy mogą uczestniczyć we Mszach św. odprawianych w kościołach czy kaplicach, prosi o gorliwą modlitwę za całą wspólnotę Kościoła, a szczególnie za tych, którzy we Mszach św. uczestniczyć nie mogą.

 1. Adoracja Najświętszego Sakramentu: w Białej w czwartek od godz. 1700.
 2. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1530.
 3. Od I Niedzieli Adwentu również w kościele będzie można zamawiać intencje Mszy św. na rok 2021.
 4. W tym tygodniu patronują nam:
 • Dzisiaj przypada uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół obchodzi tę uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. Po Mszy Świętej odprawianej o godz. 1200 wystawienie Najświętszego Sakramentu i odmówimy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Pana Jezusa. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 • Dzisiaj – święta Cecylia(III w.), męczennica z czasów pierwszych prześladowań chrześcijan, patronka muzyki i śpiewu.
 • We wtorek – Święci Andrzej Dung-Lac i Towarzysze, męczennicy wietnamscy, którzy zginęli podczas prześladowań chrześcijan w latach 1773-1862.
 1. Za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie jakiejkolwiek modlitwy za zmarłych w tym roku przez cały listopad można zyskać odpust zupełny za zmarłych pod zwykłymi warunkami(stan łaski uświęcającej, komunia św., brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, modlitwa w intencjach Ojca Świętego).
 2. W Y P O M I N K I

Zmarłych polecanych w Wypominkach będziemy Bogu polecać w Białej w dni powszednie o godz. 1730 ( w środy  i soboty po Mszy św.), w niedziele o godz. 1130; w Radolinie w niedziele o godz. 930, w środę w połączeniu z Nowenną i w sobotę o godz. 1630.

Wypominki w Białej:

Poniedziałek – Stodolna, Dolne Podwórze, Gorzelniana;

Wtorek – Zamkowa, Parkowa                   Środa – Kościelna, Polna

Czwartek – Wapniarnia Pierwsza i Trzecia, Osiniec, Łomnicka, Bursztynowa, Diamentowa, Szmaragdowa;     Piątek – Staszica, Nowa

Sobota – Górne Podwórze; Niedziela – Radolińska

 1. Najbliższą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, który rozpoczyna się Adwentem. Adwent ma podwójny charakter. Jest okresem, w którym przygotowujemy się do powtórnego przyjścia Chrystusa na końcu czasów. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Z obu powodów Adwent ma charakter pobożnego oczekiwania. Jeżeli ktoś zrobi do swego domu wieniec adwentowy poświęcimy go w niedzielę podczas Mszy św. w Radolinie i w Białej o godz. 1200.
 2. Na stoliku pod chórem znajdują się świece „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Ofiarę składamy do koszyka obok. Spodziewana ofiara: duża świeca 20 zł, mała świeca 8 zł.
 3. Fundacja SMS z Nieba, wraz ze Szkołą Nowej Ewangelizacji przekazują bezpłatnie książkę pt. Bóg Ojciec mówi do swoich dzieci”. Zachęcam do skorzystania.
 4. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: czy na sądzie ostatecznym trzeba się będzie ze wszystkiego wytłumaczyć? – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka: Proszę wstać! Sąd idzie; jak pobożnie przeżyć Mszę Świętą w telewizji? – więcej na ten temat w rozmowie z ks. Wiesławem Przyczyną: Jak przeżyć Mszę w telewizji?; czy dzisiaj informacje o gotowych szczepionkach na Covid-19 należy traktować poważnie – więcej na ten temat w rozmowie z artykule Tomasza Rożka: Czy mamy szczepionkę?
 5. Do domu Pana w tym tygodniu odeszli: Bogdan Koszański (Msza św. pogrzebowa w Trzciance w kościele św. Jana Chrzciciela w poniedziałek o godz. 1200, pogrzeb na cmentarzu o godz. 1300), Janina Wolańska (pogrzeb w Białej we wtorek o godz. 1400) Dobry Jezu a nasz Panie …..

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA ZWYKŁA

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO

15.11.2020

 

 1. Zgodnie z rozporządzeniami państwowymi w liturgii od soboty 7 listopada mogą uczestniczyć:
 • w kościele w Białej 17 osób
 • w Radolinie 13 osób – dla umożliwienia uczestnictwa wszystkim chętnym dodatkowa Msza św. w sobotę o godz. 1700.
 1. Przypominamy o obowiązku stosowania rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Biskup Edward Dajczak udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 28 listopada 2020 r. następującym wiernym:
 3. osobom w podeszłym wieku;
 4. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.);
 5. osobom, które czują trudny do pokonania lęk przed zarażeniem;
 6. osobom, które nie będą mogły skorzystać z możliwości uczestnictwa we Mszy św. ze względu na ograniczenie liczby wiernych w kościołach w strefach tzw. „czerwonej” i „żółtej”.

Zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Tych zaś, którzy mogą uczestniczyć we Mszach św. odprawianych w kościołach czy kaplicach, proszę o gorliwą modlitwę za całą wspólnotę Kościoła, a szczególnie za tych, którzy we Mszach św. uczestniczyć nie mogą.

 1. Dzisiejsza niedziela w Kościele powszechnym obchodzona jest jako Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowił ten dzień w listopadzie 2016 roku specjalnym listem apostolskim „Misericordia et Misera”, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Może i w naszym sąsiedztwie, okolicy są osoby potrzebujące pomocy. Otwórzmy nasze serca na każdą ludzką biedę i chętnie włączmy się w działalność organizacji społecznych i kościelnych, jak np. Caritas, aby pomagać innym.
 2. Adoracja Najświętszego Sakramentu: w Białej w czwartek od godz. 1700.
 3. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1530.
 4. W biurze parafialnym można zamawiać intencje na rok 2021.
 5. W tym tygodniu patronują nam:
 • Dzisiaj – Uroczystość Poświęcenia Kościoła Parafialnego. Pamiętajmy w naszych modlitwach o wszystkich fundatorach, dobrodziejach, sponsorach, o wszystkich którzy się przyczynili do powstania tego kościoła, jego remontów i upiększania.
 • We wtorek – święta Elżbieta Węgierska (1207-1231), zakonnica; była żoną Ludwika IV, landgrafa Turyngii, po jego śmierci poświęciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu, potem przywdziała habit tercjarki Świętego Franciszka.
 • W środę – błogosławiona Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, która zginęła z rąk carskiego żołnierza na początku I wojny światowej, broniąc swojej czystości; jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc.
 • W piątek – święty Rafał Kalinowski (1835-1907), uczestnik powstania styczniowego w 1863 roku, sybirak, karmelita; miał niezwykły dar
 • W niedzielę – uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, ostatnia niedziela roku kościelnego. W Białej na zakończenie Mszy św. odprawianej o godz. 1200 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odnowimy akt przyjęcia Chrystusa jako Pana naszych serc. Za publiczne odmówienie aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: stan łaski uświęcającej, komunia św., brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, modlitwa w intencjach Ojca Świętego.
 1. Za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie jakiejkolwiek modlitwy za zmarłych w tym roku przez cały listopad można zyskać odpust zupełny za zmarłych pod zwykłymi warunkami(stan łaski uświęcającej, komunia św., brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, modlitwa w intencjach Ojca Świętego).
 2. W Y P O M I N K I

Kartki na Wypominki znajdują się na stoliku pod chórem. Na tych kartach piszemy w górnym rogu ulicę zamieszkania i składamy na tacę lub osobiście w zakrystii. Zmarłych polecanych w Wypominkach będziemy Bogu polecać w Białej w dni powszednie o godz. 1730 ( w środy  i soboty po Mszy św.), w niedziele o godz. 1130; w Radolinie w niedziele o godz. 930, w środę w połączeniu z Nowenną i w sobotę o godz. 1630.

Wypominki w Białej:

Poniedziałek – Stodolna, Dolne Podwórze, Gorzelniana;

Wtorek – Zamkowa, Parkowa                   Środa – Kościelna, Polna

Czwartek – Wapniarnia Pierwsza i Trzecia, Osiniec, Łomnicka, Bursztynowa, Diamentowa, Szmaragdowa;     Piątek – Staszica, Nowa

Sobota – Górne Podwórze; Niedziela – Radolińska

 1. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: Młodzi na ulicach nie dotknęli tajemnicy Kościoła. Co można zrobić, żeby z Dobrą Nowiną dotrzeć do młodzieży? – więcej na ten temat w artykule Marcina Jakimowicza: To idzie młodość; o tym że osoby niepełnosprawne czują się dyskryminowane i poniżane przez protestujących przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego – więcej na ten temat w artykule Agaty Puścikowskiej: My tu jesteśmy; rozmowa z posłem Jerzym Polaczkiem o bolesnym doświadczeniu choroby Covid-19 – więcej na ten temat w rozmowie z posłem Jerzym Polaczkiem: Przestroga i wezwanie
 2. Na stoliku pod chórem znajdują się świece „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Ofiarę składamy do koszyka obok. Spodziewana ofiara: duża świeca 20 zł, mała świeca 8 zł.

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA ZWYKŁA

08.11.2020

 

 1. Zgodnie z rozporządzeniami państwowymi w liturgii od soboty 7 listopada mogą uczestniczyć:
 • w kościele w Białej 17 osób
 • w Radolinie 13 osób – dla umożliwienia uczestnictwa wszystkim chętnym dodatkowa Msza św. w sobotę o godz. 1700.
 1. Przypominamy o obowiązku stosowania rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Biskup Edward Dajczak udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 28 listopada 2020 r. następującym wiernym:osobom w podeszłym wieku;osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.)osobom, które czują trudny do pokonania lęk przed zarażeniem;osobom, które nie będą mogły skorzystać z możliwości uczestnictwa we Mszy św. ze względu na ograniczenie liczby wiernych w kościołach w strefach tzw. „czerwonej” i „żółtej”.

Zachęca do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Tych zaś, którzy mogą uczestniczyć we Mszach św. odprawianych w kościołach czy kaplicach, prosi o gorliwą modlitwę za całą wspólnotę Kościoła, a szczególnie za tych, którzy we Mszach św. uczestniczyć nie mogą.

 1. Dzisiaj przypada Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym w tym roku zwracamy uwagę na Republikę Środkowoafrykańską. XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym to okazja, by przyjść z pomocą prześladowanym za wiarę i żyjącym w skrajnej biedzie chrześcijanom w Republice Środkowej Afryki. Poprzez dar modlitwy w ich intencji wypełnijmy najważniejsze przykazanie miłości Boga i bliźniego. Chrześcijanie w Republice Środkowej Afryki stanowią większość jej mieszkańców. Prześladowania i cierpienie, jakich doświadczają, głównie związane są z głodem, który dotyka większości populacji kraju. Konflikty zbrojne wewnątrz kraju i bieda zmusiły setki tysięcy ludzi do ucieczki i szukania schronienia w obozach dla uchodźców wewnątrz kraju i poza jego granicami. W obliczu tych działań zawsze najbardziej cierpią najsłabsi, a więc kobiety i dzieci, które często stają się ofiarami handlu ludźmi i niewolniczej pracy. Zachęcamy do włączenia się w działalność Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wysyłając SMS o treści RATUJE na nr 72405 (koszt 2,00 zł + VAT 0,46zł), wspierają Państwo potrzebujących chrześcijan w Republice Środkowej Afryki. SMS-y mogą być wysyłane w okresie od 1.11.2020 do 31.03.2021. Dzięki ofiarom składanym dzisiaj do puszek Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie może realizować projekty pomocy dla chrześcijan żyjących w tym kraju. Stowarzyszenie działa w 150 krajach całego świata, niosąc pomoc, nadzieję i pojednanie. Wszystkie akcje, które prowadzimy, można śledzić na naszej stronie internetowej pkwp.org. Tam również zamieściliśmy modlitwy za prześladowanych chrześcijan. Można nas znaleźć także w mediach społecznościowych. O przeprowadzenie zbiórki proszę Caritas.
 2. W środę, 11 listopada będziemy świętować Święto Niepodległości. Pamiętajmy o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Niech w tych dniach nie zabraknie nas przy mogiłach żołnierzy z lat 1918-1920 i modlitewnej o nich pamięci.
 3. Adoracja Najświętszego Sakramentu: w Białej w czwartek od godz. 1700.
 4. W drugi czwartek miesiąca z okazji trwającego II synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Msza św. wotywna o Duchu Świętym.
 5. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1530.
 6. W biurze parafialnym można zamawiać intencje na rok 2021.
 7. W trzecią niedzielę miesiąca podczas Mszy św. o godz. 1200 liturgia będzie przygotowana pod kątem udziału dzieci z pieśniami dla nich, kazaniem. Jeżeli komuś z dorosłych przeszkadzałaby ta muzyka i pieśni przepraszam i zapraszam w 3 niedzielę miesiąca na 800, lub w sobotę na wieczór.
 8. W tym tygodniu patronują nam:
 • W poniedziałek – rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto przypomina, że jesteśmy cząstką jednego Kościoła powszechnego. Bazylika Laterańska jest katedrą biskupa Rzymu, czyli papieża, i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem Świętego Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.
 • We wtorek – święty Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła, obrońca nauki o dwóch naturach Chrystusa i prymatu papieża.
 • W środę – święty Marcin (316-397), żołnierz rzymski, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, został biskupem w Tours; pierwszy wyznawca niemęnczennik w Kościele Zachodnim.
 • W czwartek – święty Jozafat (1580-1623), biskup i męczennik, który nawracał schizmatyków na Kresach Wschodnich.
 • W piątek – Święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003), eremici i misjonarze, działający w okolicach Międzyrzecza za czasów Bolesława Chrobrego, pierwsi polscy męczennicy wyniesieni do chwały ołtarzy.
 • W niedzielę – Uroczystość Poświęcenia Kościoła Parafialnego. Pamiętajmy w naszych modlitwach o wszystkich fundatorach, dobrodziejach, sponsorach, o wszystkich którzy się przyczynili do powstania tego kościoła, jego remontów i upiększania.
 1. Za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie jakiejkolwiek modlitwy za zmarłych w tym roku przez cały listopad można zyskać odpust zupełny za zmarłych pod zwykłymi warunkami(stan łaski uświęcającej, komunia św., brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, modlitwa w intencjach Ojca Świętego).
 2. W Y P O M I N K I

Kartki na Wypominki znajdują się na stoliku pod chórem. Na tych kartach piszemy w górnym rogu ulicę zamieszkania i składamy na tacę lub osobiście w zakrystii. Zmarłych polecanych w Wypominkach będziemy Bogu polecać w Białej w dni powszednie o godz. 1730 ( w środy  i soboty po Mszy św.), w niedziele o godz. 1130; w Radolinie w niedziele o godz. 930, w środę w połączeniu z Nowenną i w sobotę o godz. 1630.

Wypominki w Białej:

Poniedziałek – Stodolna, Dolne Podwórze, Gorzelniana;

Wtorek – Zamkowa, Parkowa                   Środa – Kościelna, Polna

Czwartek – Wapniarnia Pierwsza i Trzecia, Osiniec, Łomnicka, Bursztynowa, Diamentowa, Szmaragdowa;     Piątek – Staszica, Nowa

Sobota – Górne Podwórze; Niedziela – Radolińska

 1. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: chaos informacyjny, emocje i zbiorowa histeria utrudniają merytoryczną dyskusję w sprawie aborcji eugenicznej. Co dokładnie oznacza orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego? – więcej na ten temat w artykule Agaty Puścikowskiej: Chaos w czasach zarazy; czy Polska gospodarka przeżyje drugie zamrożenie? – rozmowa z ekonomistą dr Andrzejem Sadowskim – więcej na ten temat w rozmowie z Andrzejem Sadowskim: Jak żyć po kryzysie; o kapucynie, który od 40 lat głosi rekolekcje kolejnym papieżom. Teraz został ogłoszony nowym kardynałem – więcej na ten temat w artykule Marcina Jakimowicza: Podróż za jeden uśmiech
 2. Na remont kościoła w Radolinie we wrześniu i październiku złożono 2020,00 zł, na ogrzewanie 650,00 zł, ofiary na kwiaty 150,00 zł. Wydano: Wydatki okolicznościowe 250 zł, na kwiaty 159,00 zł. oraz na środki czystości 28,00zł, na koncie pozostaje: na ogrzewanie 705,98, do dyspozycji Rady 92,34 zł, mamy dług za witraż 723 zł.
 3. W wrześniu i październiku na remont kościoła w Białej złożono ofiarę 1250,00 zł, mamy dług 22762,90. Na gaz złożono we wrześniu i październiku 530 zł, pozostaje dług 324 zł. Na bieżące utrzymanie kościoła czyli sprzątanie, środki czystości, kwiaty złożono 240,00 – ta kwota nie wystarczyła nam pokrycie kosztów kwiatów i sprzątania.
 4. W tym tygodniu odeszły do domu Pana Wanda Bielecka, Genowefa Narolska. Dobry Jezu a nasz Panie ….

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

01.11.2020

 

 1. Zgodnie z rozporządzeniami państwowymi w liturgii od soboty 24 października mogą uczestniczyć:
 • w kościele w Białej 36 osób
 • w Radolinie 27 osób – dla umożliwienia uczestnictwa wszystkim chętnym dodatkowa Msza św. w sobotę o godz. 1700.
 1. Przypominamy o obowiązku stosowania rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Biskup Edward Dajczak udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 28 listopada 2020 r. następującym wiernym:
 3. osobom w podeszłym wieku;
 4. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.);
 5. osobom, które czują trudny do pokonania lęk przed zarażeniem;
 6. osobom, które nie będą mogły skorzystać z możliwości uczestnictwa we Mszy św. ze względu na ograniczenie liczby wiernych w kościołach w strefach tzw. „czerwonej” i „żółtej”.

Zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Tych zaś, którzy mogą uczestniczyć we Mszach św. odprawianych w kościołach czy kaplicach, proszę o gorliwą modlitwę za całą wspólnotę Kościoła, a szczególnie za tych, którzy we Mszach św. uczestniczyć nie mogą.

 1. W tym tygodniu patronują nam:
 • Dzisiaj – Uroczystość Wszystkich Świętych. Pamiętajmy, iż w tym dniu najważniejsza jest obecność na Mszy św. (dla katolików pod grzechem ciężkim) i modlitwa, a dopiero dużo później obecność na cmentarzu, kwiaty i znicze. Ofiarujmy w intencji naszych zmarłych komunię św. Porządek Mszy św.:
 • W Radolinie: w sobotę – godz. 1700 , w niedzielę – godz. 1000
 • W Białej Msze św.: w sobotę o godz. 1800, w niedzielę o godz. 800 i 1200.
 • W poniedziałek – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Msze święte: w Radolinie o godz. 1700 (Wypominki o godz. 1630); w Białej o godz. 1800 (wypominki po Mszy św.). Wyjątkowo w tym roku Rada Parafialna nie będzie roznosić zniczy do rodzi, w których ktoś w ostatnim roku zmarł i nie będzie tradycyjnego odpalania znicza od Paschału. Zapraszam za to na Msze św., które w tym dniu będą ofiarowane za zmarłych w ostatnim roku, polecanych w Wypominkach.
 • W środę – święty Karol Boromeusz (1538-1584), biskup, wielki reformator Kościoła.
 1. Za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie jakiejkolwiek modlitwy za zmarłych w tym roku przez cały listopad można zyskać odpust zupełny za zmarłych pod zwykłymi warunkami(stan łaski uświęcającej, komunia św., brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, modlitwa w intencjach Ojca Świętego).
 2. Adoracja Najświętszego Sakramentu:
 • w Białej w czwartek i piątek od godz. 1700, w sobotę po Mszy św.
 • w Radolinie: w piątek i sobotę od godz. 1600.
 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W naszych modlitwach w czwartek będziemy dziękować za dar Eucharystii oraz prosić o liczne i święte powołania kapłańskie, zwłaszcza podczas Mszy Świętej o godz. 1800. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy Świętej w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1800. Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi: w Radolinie podczas adoracji, w Białej podczas adoracji i w piątek od godz. 17 . W sobotę powierzymy naszą wspólnotę parafian, tych żyjących, ale i tych, którzy odeszli już do domu Pana, Tej, która jest naszą Królową. Uczynimy to zwłaszcza podczas pierwszosobotniego nabożeństwa w Radolinie o godz. 1600, w Białej Po Mszy św.
 2. Odwiedziny chorych po indywidualnym zgłoszeniu do ks. Proboszcza od godz. 900.
 3. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1530.
 4. Wymiana tajemnic Żywego Różańca w sobotę w Radolinie o godz. 1630, w Białej po Mszy św. w połączeniu z Wypominkami.
 5. W niedzielę przypada Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym w tym roku zwracamy uwagę na Republikę Środkowoafrykańską. XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym to okazja, by przyjść z pomocą prześladowanym za wiarę i żyjącym w skrajnej biedzie chrześcijanom w Republice Środkowej Afryki. Poprzez dar modlitwy w ich intencji wypełnijmy najważniejsze przykazanie miłości Boga i bliźniego. Chrześcijanie w Republice Środkowej Afryki stanowią większość jej mieszkańców. Prześladowania i cierpienie, jakich doświadczają, głównie związane są z głodem, który dotyka większości populacji kraju. Konflikty zbrojne wewnątrz kraju i bieda zmusiły setki tysięcy ludzi do ucieczki i szukania schronienia w obozach dla uchodźców wewnątrz kraju i poza jego granicami. W obliczu tych działań zawsze najbardziej cierpią najsłabsi, a więc kobiety i dzieci, które często stają się ofiarami handlu ludźmi i niewolniczej pracy. Zachęcamy do włączenia się w działalność Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wysyłając SMS o treści RATUJE na nr 72405 (koszt 2,00 zł + VAT 0,46zł), wspierają Państwo potrzebujących chrześcijan w Republice Środkowej Afryki. SMS-y mogą być wysyłane w okresie od 1.11.2020 do 31.03.2021. Dzięki ofiarom składanym niedzielę do puszek Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie może realizować projekty pomocy dla chrześcijan żyjących w tym kraju. Stowarzyszenie działa w 150 krajach całego świata, niosąc pomoc, nadzieję i pojednanie. Wszystkie akcje, które prowadzimy, można śledzić na naszej stronie internetowej pkwp.org. Tam również zamieściliśmy modlitwy za prześladowanych chrześcijan. Można nas znaleźć także w mediach społecznościowych. O przeprowadzenie zbiórki proszę Caritas.
 6. W Y P O M I N K I

Kartki na Wypominki znajdują się na stoliku pod chórem. Na tych kartach piszemy w górnym rogu ulicę zamieszkania i składamy na tacę lub osobiście w zakrystii. Zmarłych polecanych w Wypominkach będziemy Bogu polecać w Białej w dni powszednie o godz. 1730 ( w środy  i soboty po Mszy św.), w niedziele o godz. 1130; w Radolinie w niedziele o godz. 930, w środę w połączeniu z Nowenną i w sobotę o godz. 1630.

Wypominki w Białej:

Poniedziałek – Stodolna, Dolne Podwórze, Gorzelniana;

Wtorek – Zamkowa, Parkowa                   Środa – Kościelna, Polna

Czwartek – Wapniarnia Pierwsza i Trzecia, Osiniec, Łomnicka, Bursztynowa, Diamentowa, Szmaragdowa;     Piątek – Staszica, Nowa

Sobota – Górne Podwórze; Niedziela – Radolińska

 1. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: o czyśćcu, który jest przejawem miłosierdzia Bożego i o duszach w czyśćcu, którym możemy pomóc naszą modlitwą – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka: Wytapianie świętych; o księdzu, który przetrwał dwuletnią niewolę u dżihadystów dzięki modlitwie różańcowej – więcej na ten temat w artykule Beaty Zajączkowskiej: Dwa lata w kajdanach; o założycielu Rycerzy Kolumba, którego biografia jest fascynującą historią pokonywania życiowych przeszkód i przekuwania ich w służbę innym – więcej na ten temat w artykule Szymona Babuchowskiego: Rycerz dla codziennego.
 2. W tym tygodniu odszedł do domu Pana Henryk Koziarski. Dobry Jezu a nasz Panie ….

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

TRZYDZIESTA NIEDZIELA ZWYKŁA

25.10.2020

 

 1. Zgodnie z rozporządzeniami państwowymi w liturgii od soboty 24 października mogą uczestniczyć:
 • w kościele w Białej 36 osób
 • w Radolinie 27 osób – dla umożliwienia uczestnictwa wszystkim chętnym dodatkowa Msza św. w sobotę o godz. 1700.
 1. Przypominamy o obowiązku stosowanie rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. W nawiązaniu do Komunikatu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 16 października 2020 r., wobec nowych obostrzeń sanitarnych podczas zgromadzeń religijnych, mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), niniejszym udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 28 listopada 2020 r. następującym wiernym:
 3. osobom w podeszłym wieku;
 4. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.);
 5. osobom, które czują trudny do pokonania lęk przed zarażeniem;
 6. osobom, które nie będą mogły skorzystać z możliwości uczestnictwa we Mszy św. ze względu na ograniczenie liczby wiernych w kościołach w strefach tzw. „czerwonej” i „żółtej”.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Tych zaś, którzy mogą uczestniczyć we Mszach św. odprawianych w kościołach czy kaplicach, proszę o gorliwą modlitwę za całą wspólnotę Kościoła, a szczególnie za tych, którzy we Mszach św. uczestniczyć nie mogą.

+ Edward Dajczak

Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

 1. Trwa miesiąc październik. Miesiąc ten z woli papieża Leona XIII od 1885 roku jest miesiącem różańcowym. Nabożeństwa różańcowe w Białej: w niedzielę dla wszystkich po Mszy św. odprawianej o godz. 1200; w dni powszednie: dla dzieci o godz. 1700, dla dorosłych po Mszy św. W Radolinie nabożeństwa różańcowe pół godziny przed Mszą św., w inne dni według zwyczaju. Dzieci na różaniec przynoszą kartkę z intencją, w której chcą ofiarować swoją modlitwę. Zakończenie nabożeństw różańcowych w sobotę.
 2. W każdą środę października o godz. 2100 zapraszamy młodzież naszej diecezji do duchowej łączności na modlitwie różańcowej. “Różaniec Młodych” będzie transmitowany przez Dobre Media z Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie.
 3. Ogłaszamy konkurs „Plejada Świętych” w piątek 30 października. Każde z dzieci może się przebrać za wybranego świętego. Chłopcy wybierają chłopca lub mężczyznę, dziewczynki dziewczynkę lub kobietę. Oceniany będzie strój, atrybut świętego, po którym go można rozpoznać i krótka historia lub legenda.
 4. W tym tygodniu patronują nam:
 • W środęŚwięci Apostołowie Szymon i Juda Tadeusz, którzy należeli do ścisłego grona uczniów Pana Jezusa; tradycja Kościoła przekazuje, że obaj dotarli do Mezopotamii, a następnie do Persji, gdzie ponieśli śmierć męczeńską za wiarę. Pamiętajmy w naszych modlitwach o ks. Seniorze Tadeuszu Werno obchodzącym imieniy.
 • W niedzielę – Uroczystość Wszystkich Świętych. Pamiętajmy, iż w tym dniu najważniejsza jest obecność na Mszy św. (dla katolików pod grzechem ciężkim) i modlitwa, a dopiero dużo później obecność na cmentarzu, kwiaty i znicze. Ofiarujmy w intencji naszych zmarłych komunię św. Okazja do spowiedzi św. do środy pół godziny przed Mszą św. Porządek Mszy św.:
 • W Radolinie: w sobotę – godz. 1700 , w niedzielę – godz. 1000
 • W Białej Msze św.: w sobotę o godz. 1800, w niedzielę o godz. 800 i 1200, wyjątkowo w tym roku bez procesji na cmentarzu. Każdy indywidualnie odwiedza groby swoich zmarłych.

Porządkujmy groby naszych bliskich zmarłych w dni powszednie, a nie w niedziele i święto.

 • W poniedziałek 2.11 – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Msze święte: w Radolinie o godz. 1700 (Wypominki o godz. 1630); w Białej o godz. 1800 (wypominki po Mszy św.). Wyjątkowo w tym roku Rada Parafialna nie będzie roznosić zniczy do rodzi, w których ktoś w ostatnim roku zmarł i nie będzie tradycyjnego odpalania znicza od Paschału. Zapraszam za to na Msze św., które w tym dniu będą ofiarowane za zmarłych w ostatnim roku.
 1. Za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie jakiejkolwiek modlitwy za zmarłych w tym roku przez cały listopad można zyskać odpust zupełny za zmarłych pod zwykłymi warunkami(stan łaski uświęcającej, komunia św., brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, modlitwa w intencjach Ojca Świętego).
 2. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek od godz. 1830
 3. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1530.
 4. W Y P O M I N K I

Kartki na Wypominki znajdują się na stoliku pod chórem. Na tych kartach piszemy w górnym rogu ulicę zamieszkania i składamy na tacę lub osobiście w zakrystii. Zmarłych polecanych w Wypominkach będziemy Bogu polecać w Białej w dni powszednie o godz. 1730 ( w środy  i soboty po Mszy św.), w niedziele o godz. 1130; w Radolinie w niedziele o godz. 930, w środę w połączeniu z Nowenną i w sobotę o godz. 1630.

Wypominki w Białej:

Poniedziałek – Stodolna, Dolne Podwórze, Gorzelniana;

Wtorek – Zamkowa, Parkowa                   Środa – Kościelna, Polna

Czwartek – Wapniarnia Pierwsza i Trzecia, Osiniec, Łomnicka, Bursztynowa, Diamentowa, Szmaragdowa;     Piątek – Staszica, Nowa

Sobota – Górne Podwórze; Niedziela – Radolińska

 1. Do nabycia kalendarz diecezjalny na rok 2021, spodziewana ofiara 10 zł.
 2. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: czy istnienie innych religii jest zgodne z wolą Boga, czy też wyłącznie błędem ludzkim? Na to pytanie odpowiada Deklaracja o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. Mija właśnie 55 lat od jej podpisania – więcej na ten temat w artykule Jacka Dziedziny: Poza Kościołem nie ma próżni; jakie mamy powody kryzysu powołań zakonnych? Czy posłuszeństwo może być drogą do wolności? Rozmowa z przełożoną polskiej prowinicji Zgromadzenie Misyjnego Służebnic Ducha Świętego – więcej na ten temat w rozmowie z s. Dolores Zok: Posłuszeństwo drogą do wolności; o wielkim sukcesie polskiej tenisistki, która jako pierwsza Polka w historii wygrała turniej Wielkiego Szlema – więcej na ten temat w artykule Macieja Kalbarczyka: Serce na korcie
 3. W tym tygodniu odeszli do domu Pana Monika Jednorowska, Czesław Stępniak (pogrzeb w poniedziałek o godz. 1400 w Trzciance), Anna Bałtrukiewicz (pogrzeb we wtorek w Białej we wtorek godz. 1300). Dobry Jezu a nasz Panie ….

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA ZWYKŁA

18.10.2020

 

 1. Zgodnie z rozporządzeniami państwowymi w liturgii od soboty 17 października mogą uczestniczyć:
 • w kościele w Białej 65 osoby ( w ostatnie niedziele nie przekroczyliśmy tej liczby),
 • w Radolinie 46 osoby – dla umożliwienia uczestnictwa wszystkim chętnym od najbliższej soboty będzie dodatkowa Msza św. w sobotę o godz. 1700.
 1. Przypominamy o obowiązku stosowanie rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. W nawiązaniu do Komunikatu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 16 października 2020 r., wobec nowych obostrzeń sanitarnych podczas zgromadzeń religijnych, mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), niniejszym udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 28 listopada 2020 r. następującym wiernym:
 3. osobom w podeszłym wieku;
 4. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.);
 5. osobom, które czują trudny do pokonania lęk przed zarażeniem;
 6. osobom, które nie będą mogły skorzystać z możliwości uczestnictwa we Mszy św. ze względu na ograniczenie liczby wiernych w kościołach w strefach tzw. „czerwonej” i „żółtej”.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Tych zaś, którzy mogą uczestniczyć we Mszach św. odprawianych w kościołach czy kaplicach, proszę o gorliwą modlitwę za całą wspólnotę Kościoła, a szczególnie za tych, którzy we Mszach św. uczestniczyć nie mogą.

+ Edward Dajczak

Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

 1. Dzisiaj w naszej Parafii przeżywamy wizytację ks. Biskupa. Serdecznie zapraszam na spotkania z ks. Biskupem Krzysztofem Zadarko, które odbędą się:

Godz. 1000 – Msza św. i spotkanie w Radolinie

Godz. 1200 – Msza św. spotkanie w Białej i modlitwa za zmarłych

Godz. 1700 – Msza św. i bierzmowanie

 1. Dzisiejsza niedziela w całym Kościele poświęcona jest sprawie misji. Rozpoczyna ona Tydzień Misyjny. Będziemy modlić się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich. Prosimy Boga, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które wiarę zagubiły albo dotąd Boga nie poznały. To stosowny czas, abyśmy przypomnieli sobie, że do istoty życia Kościoła należy powołanie misyjne. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak bardzo Kościół jest różnorodny, a przez to rzeczywiście powszechny. To mozaika kultur, ras, języków i zwyczajów. Wielkie dzieło misyjne wspieramy na różne sposoby, składając na tacę ofiary na Papieskie Dzieła Misyjne.
 2. Dzisiaj nie odbędzie się ogólnopolskie liczenie wiernych uczestniczących we Mszy św. ze względu na ograniczenia sanitarne.
 3. Trwa miesiąc październik. Miesiąc ten z woli papieża Leona XIII od 1885 roku jest miesiącem różańcowym. Nabożeństwa różańcowe w Białej: w niedzielę dla wszystkich po Mszy św. odprawianej o godz. 1200, wyjątkowo dzisiaj o godz. 1130; w dni powszednie: dla dzieci o godz. 1700, dla dorosłych po Mszy św. W Radolinie nabożeństwa różańcowe pół godziny przed Mszą św., w inne dni według zwyczaju. Dzieci na różaniec przynoszą kartkę z intencją, w której chcą ofiarować swoją modlitwę.
 4. W tym tygodniu patronują nam:
 • Dzisiaj– Święty Łukasz Ewangelista. Jest to dzień modlitw za pracowników służby zdrowia. Pamiętajmy o nich w naszej modlitwie.
 • W poniedziałek – błogosławiony Jerzy Popiełuszko, prezbiter
 • We wtorekświęty Jan Kanty (1390-1473), prezbiter, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, znany z niezwykłej pracowitości i wielkiego miłosierdzia.
 • W środę – błogosławiony Jakub Strzemię
 • W czwartek – święty Jan Paweł II (1920-2005), papież Polak, wielki nauczyciel wiary i bezgranicznego zawierzenia Chrystusowi i Jego Najświętszej Matce.
 1. W każdą środę października o godz. 2100 zapraszamy młodzież naszej diecezji do duchowej łączności na modlitwie różańcowej. “Różaniec Młodych” będzie transmitowany przez Dobre Media z Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie.
 2. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek od godz. 1830
 3. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1530.
 4. Ogłaszamy konkurs „Plejada Świętych” w piątek 30 października. Każde z dzieci może się przebrać za wybranego świętego. Chłopcy wybierają chłopca lub mężczyznę, dziewczynki dziewczynkę lub kobietę. Oceniany będzie strój, atrybut świętego, po którym go można rozpoznać i krótka historia lub legenda.
 5. Zbliża się już Uroczystość Wszystkich Świętych. Pamiętajmy, iż w tym dniu najważniejsza jest obecność na Mszy św. (dla katolików pod grzechem ciężkim) i modlitwa, a dopiero dużo później obecność na cmentarzu, kwiaty i znicze. Ofiarujmy w intencji naszych zmarłych komunię św. Okazja do spowiedzi św. w Białej w czwartek od godz. 1700. Porządek Mszy św.:
 • W Radolinie – godz. 1000
 • W Białej Msze św. o godz. 800 i 1200.

Porządkujmy groby naszych bliskich zmarłych w dni powszednie, a nie w niedziele i święto. Kartki na Wypominki znajdują się na stoliku pod chórem. Po wypełnieniu czytelnym pismem kartek imionami naszych bliskich zmarłych składamy je w zakrystii lub na tacę.

 1. W Y P O M I N K I

Kartki na Wypominki znajdują się na stoliku pod chórem. Na tych kartach piszemy w górnym rogu ulicę zamieszkania i składamy na tacę lub osobiście w zakrystii. Zmarłych polecanych w Wypominkach będziemy Bogu polecać w Białej w dni powszednie o godz. 1730 ( w środy i soboty po Mszy św.), w niedziele o godz. 1130; w Radolinie w niedziele o godz. 930, w środę w połączeniu z Nowenną o godz. 1630.

Wypominki w Białej:

Poniedziałek – Stodolna, Dolne Podwórze, Gorzelniana;

Wtorek – Zamkowa, Parkowa                   Środa – Kościelna, Polna

Czwartek – Wapniarnia Pierwsza i Trzecia, Osiniec, Łomnicka, Bursztynowa, Diamentowa, Szmaragdowa;     Piątek – Staszica, Nowa

Sobota – Górne Podwórze; Niedziela – Radolińska

 1. Do nabycia kalendarz diecezjalny na rok 2021, spodziewana ofiara 10 zł.
 2. Podczas zbiórki w Dzień Papieski na fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” złożono ofiarę 547,70. Za złożone ofiary serdeczne Bóg zapłać.
 3. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: „Pandemia odsiała przede wszystkim tych ludzi, którzy przychodzili do kościoła kulturowo, zwyczajowo, z rozpędu”. O budowaniu wspólnoty parafialnej, jej zadaniach ewangelizacyjnych oraz najważniejszym wyzwaniu duszpasterskim mówi ks. Wiesław Kamiński – więcej na ten temat w rozmowie z ks. Wiesławem Kamińskim: Parafia nie może być ideałem; najbardziej cenną rzeczą, jaką robię, jest skłanianie ludzi do powracania do Boga – mówił ks. Piotr Pawlukiewicz. Zamieszczamy fragment jego autobiografii – więcej na ten temat w rozmowie: Z braku rodzi się lepsze…; Za bardzo skupiamy się na formie, zapominając czym Komunia tak naprawdę jest oraz że nie ma Komunii bez Eucharystii. Rozmowa z o. Dominikiem Jurczakiem o przyjmowaniu Komunii na rękę oraz przeroście formy nad treścią – więcej na ten temat w rozmowie z o. Dominikiem Jurczakiem: Nie ma Komunii bez jedności.

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

DWUDZIESTA ÓSMA NIEDZIELA ZWYKŁA

11.10.2020

 

 1. Przypominamy apel ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego o stosowanie rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Dzisiaj przeżywamy kolejny Dzień Papieski, który na trwałe wpisał się w kalendarz nie tylko Kościoła w Polsce, ale i w kalendarz ważnych rocznic i obchodów w naszej Ojczyźnie. Tego dnia swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu Świętego Jana Pawła II.
 3. Ze względu na nieprzewidziane zajęcia duszpasterskie próba generalna przed bierzmowaniem odbędzie się dzisiaj o godz. 1500.
 4. Trwa miesiąc październik. Miesiąc ten z woli papieża Leona XIII od 1885 roku jest miesiącem różańcowym. Nabożeństwa różańcowe w Białej: w niedzielę dla wszystkich po Mszy św. odprawianej o godz. 1200, wyjątkowo w przyszłą niedzielę o godz. 1130; w dni powszednie: dla dzieci o godz. 1700, dla dorosłych po Mszy św. W Radolinie nabożeństwa różańcowe pół godziny przed Mszą św., w inne dni według zwyczaju. Dzieci na różaniec przynoszą kartkę z intencją, w której chcą ofiarować swoją modlitwę.
 5. W tym tygodniu patronują nam:
 • We wtorek błogosławiony Honorat Koźmiński (1829-1916), kapucyn, który powołał do życia wiele bezhabitowych zgromadzeń zakonnych, przeważnie żeńskich.
 • W czwartek – święta Teresa od Jezusa (1515-1582), dziewica, zakonnica i doktor Kościoła, która zreformowała zakon karmelitański; była wielką mistyczką.
 • W piątek – święta Jadwiga Śląska (1174 lub 1179-1243), żona Henryka I Brodatego, księcia Wrocławia, która po jego śmierci wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia.
 • W sobotę – święty Ignacy Antiocheński (†ok. 117), biskup i męczennik, uczeń św. Jana Ewangelisty i następca św. Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii (Syria); w czasie prześladowań za cesarza Trajana został uwięziony i skazany na śmierć; jest jednym z pierwszych ojców Kościoła.
 • W niedzielę – Święty Łukasz Ewangelista. Jest to dzień modlitw za pracowników służby zdrowia. Pamiętajmy o nich w naszej modlitwie.
 1. W środę, 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. Wspierajmy nauczycieli i wychowawców naszą życzliwością, a przede gorącą modlitwą.
 2. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek od godz. 1830
 3. W piątek przypada 13 rocznica śmierci kard. nominata Ignacego Jeża.
 4. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1530.
 5. W niedzielę w naszej Parafii będziemy przeżywać wizytację ks. Biskupa. Serdecznie zapraszam na spotkania z ks. Biskupem, które odbędą się:

Godz. 1000 – Msza św. i spotkanie w Radolinie

Godz. 1200 – Msza św. spotkanie w Białej

Godz. 1330 – Wspólna modlitwa na cmentarzu

Godz. 1700 – Msza św. i bierzmowanie

 1. W niedzielę 18 października będzie odbywać się ogólnopolskie liczenie wiernych uczestniczących we Mszy św.
 2. Przyszła niedziela w całym Kościele poświęcona będzie sprawie misji. Rozpoczyna ona Tydzień Misyjny. Będziemy modlić się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich. Prosimy Boga, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które wiarę zagubiły albo dotąd Boga nie poznały. To stosowny czas, abyśmy przypomnieli sobie, że do istoty życia Kościoła należy powołanie misyjne. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak bardzo Kościół jest różnorodny, a przez to rzeczywiście powszechny. To mozaika kultur, ras, języków i zwyczajów. Wielkie dzieło misyjne wspieramy na różne sposoby, składając na tacę ofiary na Papieskie Dzieła Misyjne.
 3. Ogłaszamy konkurs „Plejada Świętych” w piątek 30 października. Każde z dzieci może się przebrać za wybranego świętego. Chłopcy wybierają chłopca lub mężczyznę, dziewczynki dziewczynkę lub kobietę. Oceniany będzie strój, atrybut świętego, po którym go można rozpoznać i krótka historia lub legenda.
 4. Zbliża się już Uroczystość Wszystkich Świętych. Pamiętajmy, iż w tym dniu najważniejsza jest obecność na Mszy św. (dla katolików pod grzechem ciężkim) i modlitwa, a dopiero dużo później obecność na cmentarzu, kwiaty i znicze. Ofiarujmy w intencji naszych zmarłych komunię św. Okazja do spowiedzi św. w Białej w czwartek od godz. 1700. Porządek Mszy św.:
 • W Radolinie – godz. 1000
 • W Białej Msze św. o godz. 800 i 1200, po której procesja na cmentarz ze stacjami modlitewnymi za zmarłych.

Porządkujmy groby naszych bliskich zmarłych w dni powszednie, a nie w niedziele i święto. Kartki na Wypominki znajdują się na stoliku pod chórem. Po wypełnieniu czytelnym pismem kartek imionami naszych bliskich zmarłych składamy je w zakrystii lub na tacę.

 1. W Y P O M I N K I

Kartki na Wypominki znajdują się na stoliku pod chórem. Na tych kartach piszemy w górnym rogu ulicę zamieszkania i składamy na tacę lub osobiście w zakrystii. Zmarłych polecanych w Wypominkach będziemy Bogu polecać w Białej w dni powszednie o godz. 1730 ( w środy o godz. 1830), w niedziele o godz. 1130; w Radolinie w niedziele o godz. 930, w środę w połączeniu z Nowenną o godz. 1630.

Wypominki w Białej:

Poniedziałek – Stodolna, Dolne Podwórze, Gorzelniana;

Wtorek – Zamkowa, Parkowa                   Środa – Kościelna, Polna

Czwartek – Wapniarnia Pierwsza i Trzecia, Osiniec, Łomnicka, Bursztynowa, Diamentowa, Szmaragdowa;     Piątek – Staszica, Nowa

Sobota – Górne Podwórze; Niedziela – Radolińska

 1. Do nabycia kalendarz diecezjalny na rok 2021, spodziewana ofiara 10 zł.
 2. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: film na DVD „Ziemia Maryi” – piękny obraz o Matce Jezusa, który poruszy każdego widza. Wzbogacony o 85 minut dodatkowych materiałów; o nowej encyklice papieża Franciszka, która utwierdza w przekonaniu, że braterstwo to główny rys obecnego pontyfikatu – więcej na ten temat w tekście Beaty Zajączkowskiej: Marzenia papieża; „Mam nadzieję, że dzięki wierze Polaków obronimy się w jakiejś mierze przed dechrystianizacją, a wszystkie „wilki w stadzie” są szansą na oczyszczenie i doskonalenie naszej wiary”. Rozmowa z autorem kanału Teobańkologia – więcej na ten temat w rozmowie z ks. Teodorem Sawielewiczem: Dostałem obuchem w łeb.
 3. Msza święta w intencji rodziców po stracie dziecka, po której będzie pochówek dzieci utraconych pozostawionych w czarnkowskim szpitalu – 17.10.2020 godz. 12.00 w parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana w Czarnkowie.

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

DWUDZIESTA SIÓDMA NIEDZIELA ZWYKŁA

04.10.2020

 

 1. Przypominamy apel ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego o stosowanie rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. W tym tygodniu patronują nam:
 • Dzisiaj – Święty Franciszek z Asyżu (1182-1226), ojciec wielkiej rodziny franciszkańskiej, stygmatyk, którego duchowość wywiera olbrzymi wpływ na życie wierzących i Kościoła. To imię nosi również Ojciec Święty Franciszek, wspomnijmy go w naszych modlitwach.
 • W poniedziałek – święta Faustyna Kowalska (1905- 1938), znana na całym świecie polska zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mistyczka nazywana „sekretarką Bożego miłosierdzia”.
 • W środę – Najświętsza Maryja Panna Różańcowa.
 1. Od czwartku 1 października nastąpiła zmiana odprawiania Mszy św. w Białej w dni powszednie z godz. 1900 na godz. 1800.
 2. Trwa miesiąc październik. Miesiąc ten z woli papieża Leona XIII od 1885 roku jest miesiącem różańcowym. Nabożeństwa różańcowe w Białej: w niedzielę dla wszystkich po Mszy św. odprawianej o godz. 1200; w dni powszednie: dla dzieci o godz. 1700, dla dorosłych po Mszy św. W Radolinie nabożeństwa różańcowe pół godziny przed Mszą św., w inne dni według zwyczaju. Dzieci na różaniec przynoszą kartkę z intencją, w której chcą ofiarować swoją modlitwę. Kartka podpisana jest imieniem i nazwiskiem oraz klasą.
 3. Pamiętajmy i przypominajmy innym, że za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół może nas obdarzyć. Przypominam, że w niedziele i środy odmawiamy tajemnice chwalebne, w poniedziałki i soboty tajemnice radosne, we wtorki i piątki – bolesne, a w czwartki – tajemnice światła.
 4. W miesiącu październiku, w którym więcej zwracamy uwagę na modlitwę, w tym na modlitwę różańcową, chciałbym serdecznie zachęcić do wstąpienia do Żywego Różańca i Honorowej Straży Pana Jezusa.
 5. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek od godz. 1830
 6. W drugi czwartek miesiąca z okazji trwającego II synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Msza św. wotywna o Duchu Świętym. Po Mszy św. spotkanie Parafialnego Zespołu Synodalnego i wszystkich chcących się włączyć w prace synodu. Serdecznie zapraszam.
 7. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1530.
 8. W przyszłą niedzielę, 11 października będziemy przeżywali kolejny Dzień Papieski, który na trwałe wpisał się w kalendarz nie tylko Kościoła w Polsce, ale i w kalendarz ważnych rocznic i obchodów w naszej Ojczyźnie. Tego dnia swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu Świętego Jana Pawła II.
 9. Do nabycia kalendarz diecezjalny na rok 2021, spodziewana ofiara 10 zł.
 10. W środę podczas sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę o dotacji dla kościoła w Radolinie na witraże. Dziękujemy Radnym, którzy poparli tę uchwałę.
 11. Ze względu na nieprzewidziane zajęcia duszpasterskie próba generalna przed bierzmowaniem rozpocznie się Mszą św. w niedzielę o godz. 1500.
 12. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: specjalny dodatek poświęcony leczeniu sanatoryjnemu, a w nim m.in. o dostępnych terapiach i zabiegach w sanatoriach, uzdrowiskach dla dzieci i rehabilitacjach leczniczych dla rolników; szczęście to zapatrzenie się w Boga, smutek to konsekwencja zapatrzenia się w siebie – mówi matka sługi Bożego Carla Acutisa, którego beatyfikacja odbędzie się na początku października – więcej na ten temat w rozmowie z Antonią Salzano Acutis, matką sługi Bożego Carla Acutisa:Boży geniusz; o św. Franciszku z Asyżu, który mówił o sobie „prosty i niewykształcony”, a rzucił ogień na pogrążony w potężnym kryzysie Kościół – więcej na ten temat w tekście Marcina Jakimowicza: Ogień i krew
 13. Sołectwo Biała ze zgłoszonym zadaniem „wymiany ogrzewania w Sali wiejskiej w Białej” do Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 zajęło pierwsze miejsce. Zadanie jest w trakcie przygotowania do realizacji. Rozpoczyna się głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego na rok 2021. W tym roku należy oddać głos na jeden projekt wiejski i jeden miejski. Głosowanie w tym roku jest tylko elektroniczne do 10 października.
 • Radolin zgłosił projekt nr 9 „Szachy pod strzechą”. Pani Sołtys prosi o oddawanie głosu na ten projekt mieszkańców Radolina. Pani Sołtys umożliwi wszystkim chętnym oddanie głosu na projekt.
 • Biała zgłosiła projekt nr 3 „Rozbiórka starego budynku po filii Biblioteki Publicznej i starej remizy w Białej”. W Białej jest punkt głosowania w Bibliotece. Pani sołtys raz z radnymi sołeckimi umożliwi wszystkim chętnym oddanie głosu na projekt.

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

DWUDZIESTA SZÓSTA NIEDZIELA ZWYKŁA

27.09.2020

 

 1. Dziś obchodzimy także Światowy Dzień Turystyki. Pierwsze obchody tego dnia odbyły się w 1980 roku pod hasłem „Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”. W tym duchu warto promować podróże do miejsc świętych. Ruch pielgrzymkowy istnieje w Kościele od wieków.
 2. Przypominamy apel ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego o stosowanie rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 3. W tym tygodniu patronują nam:
 • W poniedziałek – święty Wacław (ok. 903-935?), książę czeski, który zginął za wiarę w Chrystusa z rąk swego brata, poganina; jest patronem Czech.
 • We wtorek – Święci Archaniołowie: Michał, Gabriel i Rafał, najwięksi wśród aniołów z powodu szczególnych zadań, jakie Pan Bóg im powierza.
 • W środę – święty Hieronim (ok. 345-419 lub 420), prezbiter, doktor Kościoła, któremu zawdzięczamy tłumaczenie Pisma Świętego na język łaciński.
 • W czwartek – święta Teresa od Dzieciątka Jezus (1873-1897), dziewica i doktor Kościoła, patronka misji katolickich.
 • W piątek – Święci Aniołowie Stróżowie, nasi niebiescy opiekunowie.
 1. Od czwartku 1 października następuje zmiana odprawiania Mszy św. w Białęj w dni powszednie z godz. 1900 na godz. 1800.
 2. We czwartek rozpoczynamy miesiąc październik. Miesiąc ten z woli papieża Leona XIII od 1885 roku jest miesiącem różańcowym. Nabożeństwa różańcowe w Białej: w niedzielę dla wszystkich po Mszy św. odprawianej o godz. 1200; w dni powszednie: dla dzieci o godz. 1700, dla dorosłych po Mszy św. W czwartek 1 października o 1700 poświęcenie różańców dla dzieci klasy II i dla tych z klasy III, którzy jeszcze nie mają poświęconych. Różańce rodzice nabywają we własnym zakresie. Na poświęcenie bardzo serdecznie zapraszamy rodziców by wspólnie przeżyć z dziećmi to wydarzenie. W Radolinie nabożeństwa różańcowe pół godziny przed Mszą św., w inne dni według zwyczaju. Dzieci na różaniec przynoszą kartkę z intencją, w której chcą ofiarować swoją modlitwę. Kartka podpisana jest imieniem i nazwiskiem oraz klasą, gdyż ogłaszamy konkurs na regularne uczęszczanie na różaniec.
 3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek podczas wieczornej Eucharystii będziemy prosili o liczne i święte powołania do kapłaństwa, o wytrwanie dla tych, którzy zostali już powołani do pracy w Kościele. W pierwszy piątek okazja do spowiedzi świętej: w Radolinie od godz. 1600, w Białej od godz. 1745. Msza Święta pierwszopiątkowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1800. W pierwszą sobotę oddajemy Niepokalanemu Sercu Bożej Matki oddajemy w Radolinie o godz. 1630, w Białej po Mszy św.
 4. Adoracja Najświętszego Sakramentu:
 • w Białej w czwartek, piątek, sobotę od godz. 1830
 • w Radolinie w czwartek i sobotę od godz. 1600.
 1. Pamiętajmy i przypominajmy innym, że za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół może nas obdarzyć. Przypominam, że w niedziele i środy odmawiamy tajemnice chwalebne, w poniedziałki i soboty tajemnice radosne, we wtorki i piątki – bolesne, a w czwartki – tajemnice światła.
 2. W miesiącu październiku, w którym więcej zwracamy uwagę na modlitwę, w tym na modlitwę różańcową, chciałbym serdecznie zachęcić do wstąpienia do Żywego Różańca i Honorowej Straży Pana Jezusa.
 3. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną w sobotę od godz. 900. Zgłoszenia indywidualne u ks. Proboszcza
 4. Wymiana tajemnic Żywego Różańca w połączeniu z nabożeństwem różańcowym w sobotę: W Radolinie o godz. 1630, w Białej po Mszy św.
 5. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1530.
 6. Do nabycia kalendarz diecezjalny na rok 2021, spodziewana ofiara 10 zł.
 7. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: o tym, że stale powiększająca się grupa bezwyznaniowców na świecie stanowi idealne warunki dla Kościoła, by skupić się na ewangelizacji – więcej na ten temat w artykule Jacka Dziedziny: Poza metryką; żonaty mężczyzna, który nie rozumie, że kluczem do jego osobistego szczęścia jest rodzina, zachowuje się jak dziecko we mgle. O roli, jaką powinien odgrywać dojrzały mężczyzna w relacji z żoną i dziećmi mówi Jacek Pulikowski – więcej na ten temat w rozmowie z Jackiem Pulikowskim: Czas to miłość; rozmowa z siostrą opiekującą się niepełnosprawnymi intelektualnie dziećmi na temat ubiegłmiłości, poświęcenia oraz zgubnej gonitwie za pieniędzmi – więcej na ten temat w rozmowie siostrą Elizą Małgorzatą Myk: Kocham Cię, Elizko
 8. Sołectwo Biała ze zgłoszonym zadaniem „wymiany ogrzewania w Sali wiejskiej w Białej” do Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 zajęło pierwsze miejsce. Zadanie jest w trakcie przygotowania do realizacji. Rozpoczyna się głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego na rok 2021. W tym roku należy oddać głos na jeden projekt wiejski i jeden miejski. Głosowanie w tym roku jest tylko elektroniczne do 10 października.
 • Radolin zgłosił projekt nr 9 „Szachy pod strzechą”. Pani Sołtys prosi o oddawanie głosu na ten projekt mieszkańców Radolina. Pani Sołtys umożliwi wszystkim chętnym oddanie głosu na projekt.
 • Biała zgłosiła projekt nr 3 „Rozbiórka starego budynku po filii Biblioteki Publicznej i starej remizy w Białej”. W Białej jest punkt głosowania w Bibliotece. Pani sołtys raz z radnymi sołeckimi umożliwi wszystkim chętnym oddanie głosu na projekt.
 1. W ubiegłym tygodniu do domu Ojca odeszła Angelika Jankowska. Dobry Jezu a nasz Panie…

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA ZWYKŁA

20.09.2020

 

 1. Przypominamy apel ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego o stosowanie rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Dzisiaj zbiórka do puszek na kształcenie w diecezji i KUL. O przeprowadzenie zbiórki proszę Żywy Różaniec.
 3. W tym tygodniu patronują nam:
 • W poniedziałekświęty Mateusz Apostoł i Ewangelista (†około 60), Pan Jezus dokonał w nim cudu nawrócenia, stał się Chrystusowym uczniem i autorem jednej z Ewangelii.
 • W środę – święty ojciec Pio (1887-1968), prezbiter, kapucyn, stygmatyk i mistyk, wielki czciciel Eucharystii i Matki Bożej.
 1. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek, od godz. 1800
 2. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1600.
 3. W przyszłą niedzielę, 27 września, w Kościele będziemy obchodzić 106 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy oraz Światowy Dzień Turystyki.
 4. Do nabycia kalendarz diecezjalny na rok 2021, spodziewana ofiara 10 zł.
 5. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: o mediach społecznościowych, które są jak fala powodziowa, niosąc ze sobą wszystko – skarby i śmieci. Prawdę od fałszu trudno tu oddzielić. Tymczasem wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością – więcej na ten temat w artykule Piotra Legutki: Nowa broń masowego rażenia; o siostrze zakonnej, która przez 14 lat pracowała w slumsach – więcej na ten temat w artykule Jakuba Jałowiczora: Siostra, która zawstydziła Marska; rozmowa z autorem książki „Życie po śmierci” na temat tak zwanej śmierci klinicznej – czy jest to przejaw łaski czy iluzja? – więcej na ten temat w rozmowie z ks. Wiktorem Szponarem: Łaska czy iluzja?

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

DWUDZIESTA CZWARTA NIEDZIELA ZWYKŁA

13.09.2020

 

 1. Przypominamy apel ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego o stosowanie rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Dzisiaj rozpoczynają się Kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. W tym czasie będziemy prosili Boga o świętość naszych dzieci i młodzieży, bo od nich zależy przyszłość naszego narodu i Kościoła.
 3. Dzisiaj taca na rzecz naszego sanktuarium w Skrzatuszu.
 4. W tym tygodniu patronują nam:
 • W poniedziałek – święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela, jednak po nim było zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża. Świętowanie rozpoczniemy Drogą Krzyżową pół godziny przed Mszą św. Świąteczna Eucharystia w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1900.
 • We wtorek – Najświętsza Maryja Panna Bolesna, Pani Skrzatuska . Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.
 • W środę – święci Korneliusz, papież, i Cyprian, biskup; obydwaj gorliwie bronili wiary chrześcijańskiej i ponieśli śmierć męczeńską w połowie III wieku.
 • W piątek – święty Stanisław Kostka (1550-1568), zakonnik ze zgromadzenia jezuitów, patron Polski, polskiej młodzieży i nowicjuszy.
 1. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek, od godz. 1800
 2. W czwartek, 17 września, w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku w modlitwach pamiętajmy o wszystkich poległych w obronie naszej Ojczyzny na Wschodzie.
 3. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1600.
 4. W niedzielę zbiórka do puszek na kształcenie w diecezji i KUL.
 5. Do nabycia kalendarz diecezjalny na rok 2021, spodziewana ofiara 10 zł.
 6. W niedzielę 20 września w Skrzatuszu przypada Odpust Diecezjalny Matki Bożej Bolesnej. Zachęcam do indywidualnego pielgrzymowania.

– 1000 Modlitwa śpiewem, nabożeństwo

– 1050 Konferencja matki Sługi Bożego Carlo Acutsa Antonii Acutis (Miała być obecna osobiście, ale ze względu na pandemię, nie będzie mogła  przyjechać. Konferencja zostanie nagrana i odtworzona lub odbędzie się łączenie na żywo)

– 1130 Przygotowanie do Eucharystii (komunikaty, śpiew, wprowadzenie wieńców żniwnych)

– 1200 Eucharystia (przewodniczy bp zielonogórsko – gorzowski Tadeusz  Lityński)

 1. Nasze diecezjalne seminarium duchowne zaprasza młodych, którzy myślą o kapłaństwie, do przeżycia tzw. roku propedeutycznego. W Domu św. Jana Pawła IIw Szczecinku, przez 9 miesięcy, razem z kapłanami i innymi młodymi ludźmi, można pogłębić swoją wiarę oraz rozeznać lepiej swoje powołanie. Szczegóły na stronie seminarium duchownego w Koszalinie. Zwracam uwagę na dwa filmiki. Oto linki: http://www.wsdkoszalin.eu/article-250 http://www.wsdkoszalin.eu/article-246
 2. Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka „A nadzieja zawieść nie może” odbędą się w terminie 16-18 października w Domu Rekolekcyjnym przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu k. Piły. Trwają zapisy. Organizuje je Wydział Duszpasterski Kurii Biskupiej w Koszalinie.  Adresowane są do rodziców, którzy stracili dziecko w różnych okolicznościach: w wyniku poronienia, wypadku, choroby, samobójstwa, czy morderstwa. W programie msza św., konferencje, spotkania z psychologiem oraz kapłanem, rozmowy z innymi rodzicami po stracie dziecka. Początek rekolekcji w piątek o 17.00, a zakończenie w niedzielę ok. godz. 14.00. Na rekolekcje mogą przyjechać małżonkowie oraz osoby indywidualne. Można się zgłaszać pod numerem telefonu 696 918 401 bądź mailowo na adres: stratadziecka@gmail.com.  Koszt 150 zł od osoby. Informacje o rekolekcjach dostępne są na stronie www.diecezjakoszalin.pl.
 3. MŁODZIEŻOWE SPOTKANIE NAD SŁOWEM   w Skrzatuszu, termin: 09-11 października 2020r. Prowadzący: ks. Gracjan Ostrowski i s. Wiktoria. Temat: „Wzmocnij naszą wiarę”. Spotkanie rozpoczyna się kolacją o 1900. Zakończenie w niedzielę o 1300 Prosimy zabrać pismo Święte i śpiwór. Zapisy i informacje s. Wiktoria, Tel: 505 296 552, E-mail: wiktoriauk@gmail.com
 4. MŁODZIEŻOWE NOCNE CZUWANIE W      SKRZATUSZU 16/17 października 2020r. Temat: WIARA. Rozpoczęcie o 2130. Zakończenie o 4 rano. W programie wspólna Eucharystia, świadectwa, Adoracja, spotkanie przy stole. Informacje s. Wiktoria 505296552
 5. Zapraszamy do Skrzatusza na Rekolekcje dla Starszych i Samotnych. Temat: „Przesłanie Maryi”. Termin: 13 – 15 października 2020r. Rekolekcje poprowadzi ks. Paweł Wojtalewicz, dyrektor Centum Edukacjno- Formacyjnego w Koszalinie oraz s. Wiktoria. Rozpoczęcie we wtorek obiadem o 1400, zakończenie we czwartek o 1300 Wspólna Msza święta, Adoracja, świętowanie przy stole, tańce i inne atrakcje. Zapisy i informacje u s. Wiktorii. Tel: 505 296 552. E-mail: wiktoriauk@gmail.com
 6. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: o tym, że przebaczenie winowajcy to nie tylko akt łaski wobec niego, ale przede wszystkim źródło szczęścia dla przebaczającego. Pielęgnowanie w sobie poczucia skrzywdzenia jest bowiem aplikowaniem sobie codziennej dawki trucizny – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka: Odpuść, człowieku!; co zrobiliśmy z duchową spuścizną Hildegardy z Bingen? Czy wzięliśmy jedynie to, co przydatne i tymczasowe, zapominając o jej opowieści na temat spotkania miłości nie z tej ziemi? – więcej na ten temat w artykule Marcina Jakimowicza: Bóg jest śpiewakiem; o roli i osobowości rzecznika oraz znaczeniu tradycji mówi o. Leszek Gęsiak, nowy rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski – więcej na ten temat w rozmowie z o. Leszkiem Gęsiakiem: Wyzwań jest sporo.
 7. W sobotę mieliśmy kontrolę Sanepidu odnośnie przestrzegania restrykcji pandemicznych w kościele. Wypadła pozytywnie. Zalecenia: ciągłe przypominanie o maseczkach w kościele i by ks. zakładał maseczkę podczas rozdawania Komunii świętej.
 8. W tym tygodniu odeszli do Pana: Jan Musiałowski, Edward Andrzejak i Helena Stokłosa (pogrzeb w poniedziałek o godz. 1300). Dobry Jezu a nasz Panie….

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

DWUDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA ZWYKŁA

06.09.2020

 

 1. Przypominamy apel ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego o stosowanie rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Dzisiaj poświęcenie plecaków i przyborów szkolnych dla Przedszkolaków i uczniów klas nauczania zintegrowanego: w Radolinie po Mszy św. w Białej po Mszy św. odprawianej o godz. 1200.
 3. Spotkanie Rodziców z dziećmi z klas II i III przygotowujących się do I Komunii Świętej odbędzie się dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 1200. Zgłaszają się również obowiązkowo do kancelarii rodzice z dziećmi, którzy planują Pierwszą Komunie świętą poza naszą Parafią.
 4. Dzisiaj kleryk naszego seminarium przeprowadzi zbiórkę na rzecz Seminarium w Koszalinie.
 5. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek, od godz. 1800
 6. We wtorek przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, znane jako święto Matki Bożej Siewnej. Msza Święta w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1900. Poświęcenie ziarna po Mszach świętych.
 7. W II czwartek miesiąca w związku z trwającym synodem diecezjalnym Msza św. wotywna o Duchu Świętym.
 8. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1530.
 9. W niedzielę 20 września w Skrzatuszu przypada Odpust Diecezjalny Matki Bożej Bolesnej. Zachęcam do indywidualnego pielgrzymowania.
 10. Nasze diecezjalne seminarium duchowne zaprasza młodych, którzy myślą o kapłaństwie, do przeżycia tzw. roku propedeutycznego. W Domu św. Jana Pawła IIw Szczecinku, przez 9 miesięcy, razem z kapłanami i innymi młodymi ludźmi, można pogłębić swoją wiarę oraz rozeznać lepiej swoje powołanie. Szczegóły na stronie seminarium duchownego w Koszalinie. Zwracam uwagę na dwa filmiki powołaniowe. Oto linki: http://www.wsdkoszalin.eu/article-250 http://www.wsdkoszalin.eu/article-246
 11. 12 stycznia 2019 r. odbył się koncert charytatywny „Pomóż Marcinowi” niepełnosprawnemu ojcu samotnie wychowującemu 3-letnego syna Antoniego. Zebrano wtedy 8799,49 zł i przyniesiono do Ryszarda Wilanta 710 zł, czyli razem 9509,47. Nadszedł czas rozliczenia: Wydano na materiały 6978,81 (faktury i paragony) Pozostała kwota 2530,66 została dołożona do płytek ceramicznych, które zaliczkował Marcin. Wyremontowany został od podstaw pokój Adasia i duży pokój Marcina. Obydwa pomieszczenia gotowe do zamieszkania. Antek ma meble, biurko, łóżko i dywan do zabawy oraz kolorowe pojemniki na zabawki. W obydwu pokojach zamontowano nowe karnisze, zawieszono firany, zasłony i żyrandole oraz zamontowano panele na podłogach. Wykonano dużo więcej, niż zaplanowano: posadzka w korytarzu, kanalizacja oraz przygotowano pomieszczenie na łazienkę. Wszystkie prace zostały wykonane za darmo. Zaangażowanych było wiele osób, pracowano na zmiany prawie dwa lata nie tylko w domu, ale również poza nim. W tym samym czasie dobrzy ludzie dostarczyli Marcinowi przyczepę drzewna oraz uprzątnięto pomieszczenie gospodarcze do składowania drewna. Wszystkim tym, którzy poświęcili dużo swojego wolnego czasu, siły i cierpliwości serdeczne podziękowanie.  Sprawozdanie przygotował Pan Ryszard Wilant i wszystkim dziękuje za pomoc.
 12. W sierpniu na remont kościoła w Białej złożono ofiarę 480,00 zł, mamy dług 24012,90. Na gaz pozostaje dług 854 zł. Na bieżące utrzymanie kościoła czyli sprzątanie, środki czystości, kwiaty złożono 40,00
 13. Na remont kościoła w sierpniu ofiary złożyli: Anonimowa, Bryk K. J., Dominiczak Marian, Kotlarz Jadwiga, Kowalscy Ewa i Krzysztof
 14. Ofiarę na bieżące utrzymanie kościoła złożyli: Bryk K. J.
 15. Na remont kościoła w Radolinie w miesiącach czerwiec – sierpień złożono 2180,00 zł, na ogrzewanie 250,00 zł, ofiary na kwiaty 50,00 zł. Wydano: za ramę okienną, dodatkowe szklenie i konserwacje witraża 7500,00, na remont mieliśmy 5007,00, mamy dług 2493 zł. Wydaliśmy na energię elektryczną 463,61, na kwiaty 104,50 zł,: na koncie pozostaje: na ogrzewanie 55,98, do dyspozycji Rady 129,34 zł.
 16. Na remont kościoła w Radolinie w miesiącach lipiec – sierpień ofiarę złożyli: Banasik Mirosława i Henryk, Grenzel Bożena i Marian, Grolewscy Danuta i Przemysław, Jędrzejak Justyna i Grzegorz, Kaczmarek Katarzyna i Wiesław, Kityńscy Anna i Stanisław, Kołdras Halina i Mieczysław, Kwiecień Monika, Łaniewscy Wanda i Andrzej, Sawczyn Grażyna i Ferdynand, Sokalscy Elżbieta i Franciszek, Sokalscy Małgorzata i Stanisław, Sokalscy Renata i Robert, Stępniak Bożena i Czesław, Szymaniec Barbara i Michał, Żurawicz Maria
 17. Na ogrzewanie kościoła w Radolinie w miesiącach lipiec – sierpień ofiary złożyli: Bednarz Halina i Marian, Grolewscy Danuta i Przemysław, Kityńscy Anna i Stanisław, Sokalscy Renata i Robert, Stępniak Bożena i Czesław
 18. Na kwiaty w Radolinie w miesiącach lipiec – sierpień ofiary złoży: Bednarz Danuta i Roman, Polcyn Joanna i Jarosław
 19. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: o szkolnych lekcjach religii, które nie miały zastąpić katechezy parafialnej, ale być jej dopełnieniem. Jaki obraz edukacji religijnej wyłania się w trzydziestą rocznicę jej powrotu do szkół? – więcej na ten temat w artykule Szymona Babuchowskiego: Między szkołą a parafią; czas pandemii nie tylko zmusił wiernych do szukania w internecie duchowego wsparcia, ale także zintensyfikował działania kaznodziejów, którzy nie rzadko schodząc na manowce, ciągną za sobą nie zawsze świadomych tego słuchaczy – więcej na ten temat w artykule ks. Przemysława Artemiuka: Kaznodziejskie manowce; o powrocie uczniów do szkół, przypominającym chodzenie po wysoko zawieszonej linie – więcej na ten temat w artykule Barbary Gruszki-Zych: Szkoła pod specjalnym nadzorem

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA ZWYKŁA

30.08.2020

 

 1. Przypominamy apel ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego o stosowanie rygorów sanitarnych podczas Mszy św. – maseczki zakrywające nos i usta.
 2. Dzisiaj Spotkanie z rodzicami dzieci z klasy IV (grupa komunijna wrześniowa). Spotkanie rozpocznie Mszą św. o godz. 1200.
 3. Porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii od niedzieli 30.08.2020 jest następujący:
 • w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200:
 • w Radolinie: niedziela godz. 1000.
 1. We wtorek 01.09 rozpoczyna się nowy rok szkolny dla dzieci i młodzieży. Podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 800 pragniemy wypraszać pomoc Maryi, Stolicy Mądrości, dla uczniów, nauczycieli, katechetów, rodziców i wszystkich zatroskanych o wychowanie i wykształcenie młodego pokolenia. Podczas Mszy św. wszyscy stosujemy się do rygorów sanitarnych – wszyscy jesteśmy obowiązkowo w maseczkach.
 2. W niedzielę 06.09 poświęcenie plecaków i przyborów szkolnych dla Przedszkolaków i uczniów klas nauczania zintegrowanego: w Radolinie po Mszy św. w Białej po Mszy św. odprawianej o godz. 1200.
 3. We wtorek przypada 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Naszą powinnością jest pamiętać o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych po zakończonej wojnie w więzieniach politycznych. Prośmy Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna.
 4. W dniu 1 września z inicjatywy papieża Franciszka od 2015 roku w Kościele obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Jest to odpowiedź na trwający w świecie kryzys ekologiczny, głośne wołanie o ochronę dóbr naturalnych na naszej planecie i mądre, racjonalne ich wykorzystywanie.
 5. Adoracja Najświętszego Sakramentu:
 • w Białej w czwartek, piątek i sobotę od godz. 1800
 • w Radolinie w czwartek i sobotę od godz. 1600.
 1. W tym tygodniu w czwartek patronuje nam święty Grzegorz Wielki (ok. 540-604), papież, wybitny teolog i reformator, doktor Kościoła.
 2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Zachęcam wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, w poniedziałek od godz. 1830 i podczas adoracji, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny. W czwartek podczas Mszy Świętej o godz. 1900 będziemy dziękowali za dar Eucharystii i kapłaństwa, będziemy też prosili o liczne i święte powołania kapłańskie również z naszej wspólnoty parafialnej. Zapraszam też do licznego udziału w pierwszopiątkowej  Mszy Świętej, do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1900. Pierwszosobotnie nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi w Radolinie  o godz. 1600, w Białej o godz. 1800. Niech to będzie okazja do oddania codziennych spraw, a zwłaszcza związanych z początkiem roku szkolnego, naszej niebieskiej Matce.
 3. W sobotę odwiedziny u chorych i seniorów naszej parafii z posługą sakramentalną od godz. 900. Zgłoszenia indywidualnie do ks. Proboszcza.
 4. W sobotę wymiana tajemnic Żywego Różańca w Radolinie o godz. 1630, w Białej o godz. 1830.
 5. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1530.
 6. W kościele w Radolinie został zamontowany witraż po konserwacji. Rozliczenie w przyszłą niedzielę.
 7. W sobotę Mszą św. o godz. 1900 rozpocznie się spotkanie młodzieży szkół ponadpodstawowych, którzy mieli przyjąć sakrament bierzmowania w marcu.
 8. Komunikat dla Seniorów

Komenda Powiatowa Policji w Czarnkowie ostrzega przed oszustami działającymi na :wnuczka”, czy „policjanta”. W ostatnim czasie w Wielkopolsce a także w naszym regionie, osoby podające się za najbliższą rodzinę oraz za „policjanta” dzwon iły do mieszkańców naszego województwa i chciały wyłudzić pieniądze. W kilku przypadkach sprawcy osiągnęli swój cel. Osoby starsze straciły po kilka tysięcy złotych. Innym przykładem przestępczej działalności są odwiedziny osób podających się za przedstawicieli urzędów, handlowców, uzdrowicieli. Takie osoby po wpuszczeniu ich do mieszkania, szukają okazji do oszukania nas lub dokonania kradzieży.

Nie działajmy w pośpiechu, nie podejmujmy pochopnych decyzji, potwierdzajmy informacje u innych członków rodziny lub sąsiadów.

Pamiętajmy też, że policjant nigdy nie pobiera od nas gotówki, nie jest pośrednikiem, nie pyta o nasze oszczędności! NIGDY NIE PRZEKAZUJMY PIENIĘDZY OSOBOM OBCYM! W przypadku, co do intencji osoby dzwoniącej, skontaktujmy się z policjantami.

Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112.

Apelujemy do Państwa o ostrożność!                

Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Czarnkowie 

Mł. Insp. Adam Filip

 1. Rodzice dzieci z klas II wypełniają deklarację zgłoszenia dziecka do bezpośredniego przygotowania do I Komunii świętej i wraz z dzieckiem przychodzą do kancelarii w dniach 31 sierpnia (poniedziałek) – 4 września (piątek) po Mszach Świętych, w sobotę w godzinach urzędowania biura parafialnego. Pierwsze spotkanie odbędzie się w niedzielę 6 września o godz. 1200. Deklarację można zabrać ze stolika pod chórem. Zgłaszają się również obowiązkowo do kancelarii rodzice z dziećmi, którzy planują Pierwszą Komunie świętą poza naszą Parafią.
 2. Spotkanie Rodziców z dziećmi z klas III przygotowujących się do I Komunii Świętej odbędzie się również w niedzielę 6 września podczas Mszy św. o godz. 1200.
 3. W niedzielę 6 września kleryk naszego seminarium przeprowadzi zbiórkę na rzecz Seminarium w Koszalinie.
 4. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: o potrzebie humanizowania medycyny, która zbyt często ogranicza się do karty choroby, recepty i zestawu zaleceń – więcej na ten temat w artykule Aleksandra Woźnego: Dostrzec człowieka; uniwersytet nie może nie być miejscem wymiany poglądów, ścierana się idei, szukania prawdy, bo nie byłby uniwersytetem. Rozmowa z ustępującym rektorem KUL prof. Antonim Dębińskim – więcej na ten temat w rozmowie z prof. Antonim Dębińskim: Zachować równowagę; komentarze dziennikarzy „Gościa” i radia eM do wybranych myśli św. Augustyna – więcej na ten temat w artykule Marcina Jakimowicza: Jak rozżarzone węgle

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

DWUDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA ZWYKŁA

23.08.2020

 

 1. Dzisiaj przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011 roku w Warszawie. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tzw. poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać. Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.
 2. Porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii od niedzieli 30.08.2020 jest następujący:
 • w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200:
 • w Radolinie: niedziela godz. 1000.
 1. Adoracja Najświętszego Sakramentu: w Białej w czwartek od godz. 1800
 2. W tym tygodniu patronują nam:
 • W poniedziałek – święty Bartłomiej Apostoł (†około 70), powołany przez Pana Jezusa do grona Dwunastu. Tradycja głosi, że zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.
 • W środę – Najświętsza Maryja Panna Częstochowska. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. To nasze zawierzenie Pani Jasnogórskiej w naszym kościele ponowimy również podczas Nowenny W Radolinie o godz. 1630, w Białej o godz. 1830.
 • W czwartek – święta Monika, matka św. Augustyna (354-430), która swoją wytrwałą modlitwą wyprosiła jego nawrócenie.
 • W piątek – święty Augustyn (354-430), syn św. Moniki, po nawróceniu został biskupem i wybitnym teologiem; doktor Kościoła.
 • W sobotę – Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego świętego, po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 VI). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę. Tego dnia będziemy prosili go o ład moralny w naszych rodzinach, wspólnotach i w naszym całym narodzie.
 1. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1530.
 2. Podczas zbiórki na pomoc mieszkańcom Bejrutu zebraliśmy 584 zł. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 3. Komunikat dla Seniorów

Komenda Powiatowa Policji w Czarnkowie ostrzega przed oszustami działającymi na :wnuczka”, czy „policjanta”. W ostatnim czasie w Wielkopolsce a także w naszym regionie, osoby podające się za najbliższą rodzinę oraz za „policjanta” dzwon iły do mieszkańców naszego województwa i chciały wyłudzić pieniądze. W kilku przypadkach sprawcy osiągnęli swój cel. Osoby starsze straciły po kilka tysięcy złotych. Innym przykładem przestępczej działalności są odwiedziny osób podających się za przedstawicieli urzędów, handlowców, uzdrowicieli. Takie osoby po wpuszczeniu ich do mieszkania, szukają okazji do oszukania nas lub dokonania kradzieży.

Nie działajmy w pośpiechu, nie podejmujmy pochopnych decyzji, potwierdzajmy informacje u innych członków rodziny lub sąsiadów.

Pamiętajmy też, że policjant nigdy nie pobiera od nas gotówki, nie jest pośrednikiem, nie pyta o nasze oszczędności! NIGDY NIE PRZEKAZUJMY PIENIĘDZY OSOBOM OBCYM! W przypadku, co do intencji osoby dzwoniącej, skontaktujmy się z policjantami.

Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112.

Apelujemy do Państwa o ostrożność!                

Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Czarnkowie  

Mł. Insp. Adam Filip

 1. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: o nowych zadaniach i koniecznych zmianach jakie stoją przed wspólnotami parafialnymi w Polsce w związku zaleceniami wydanymi przez Watykańską Kongregację ds. Duchowieństwa – więcej na ten temat w artykule Wiesławy Dąbrowskiej-Macury: Porozmawiajmy o parafii; przeciwnicy mówią: bierna. Obserwatorzy: zapracowana. Jaka jest pierwsza dama RP? – więcej na ten temat w artykule Agaty Puścikowskiej: Wybór pierwszej damy; w wakacyjnym cyklu “Nie ma jak u Mamy” o Matce Bożej Królowej Tatr – więcej na ten temat w artykule ks. Adama Pawlaszczyka: Dom zagubionych owiec

  OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

  DWUDZIESTA NIEDZIELA ZWYKŁA

  16.08.2020

   

  1. Zgodnie z Apelem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego i prośbą ks. Biskupa Edwarda Dajczaka dzisiaj zostanie przeprowadzona po Mszach św. zbiórka na pomoc mieszkańcom Bejrutu. O Przeprowadzenie zbiorki proszę członków Caritas.
  2. Porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii jest następujący:
  • w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200:
  • w Radolinie: sobota godz. 1700, niedziela godz. 1000.
  1. Adoracja Najświętszego Sakramentu: w Białej w czwartek od godz. 1800
  2. W tym tygodniu patronują nam:
  • W poniedziałek – święty Jacek Odrowąż (1200-1257), prezbiter, polski dominikanin, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było wypełnione czcią do Matki Bożej.
  • W czwartek – święty Bernard (1090-1153), opat cystersów w Clairvaux (Francja) i doktor Kościoła, wielki myśliciel, teolog i mistyk, nazywany „wyrocznią Europy”.
  • W piątek – święty Pius X (1835-1914), papież, który odrodził życie eucharystyczne, wydając dekrety o częstszym przystępowaniu do Eucharystii i pozwalając dzieciom na wcześniejszą Komunię św.; nazwano go „papieżem dzieci”.
  • W sobotę – Najświętsza Maryja Panna jako Królowa. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.
  1. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1600.
  2. W niedzielę przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011 roku w Warszawie. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tzw. poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać. Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.
  3. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej ocaliło całą chrześcijańską cywilizację w Europie. Mija sto lat od Cudu nad Wisłą – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka: Kiedy Pan Bóg kule nosi; rozmowa z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem o tym, czy Kościół katolicki w Polsce potrzebuje przewodnika – więcej na ten temat w rozmowie: Jest pilot, jest kierunek; w wakacyjnym cyklu „Nie ma jak u Mamy” o najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce – więcej na ten temat w artykule Szymona Babuchowskiego: Cisza na Krajnie.

  OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

  OSIEMNASTA NIEDZIELA ZWYKŁA

  09.08.2020

   

  1. Rozpoczęliśmy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny tak pod względem religijnym, jak i historycznym. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy tysiące pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.
  2. Adoracja Najświętszego Sakramentu: w Białej w czwartek od godz. 1800
  3. W drugi czwartek miesiąca z okazji trwającego II synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Msza św. wotywna o Duchu Świętym.
  4. W tym tygodniu patronują nam:
  • W poniedziałek – święty Wawrzyniec (†258), diakon i męczennik. Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II.
  • We wtorek – święta Klara (1194-1253), dziewica, która idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia klaryskami.
  • W piątek – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia.
  • W sobotę – Najświętsza Maryja Panna – przeżywamy Uroczystość Jej Wniebowzięcia. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ten dogmat był przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. W naszej parafii przeżywamy Odpust Parafialny. Msze św. w Białej w piątek o godz. 1900, w sobotę o godz. 800 i Suma Odpustowa o godz. 1400, którą odprawi Ks. Zbigniew Cybulski saletyn, Proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela w Trzciance. Postarajmy się by było nas jak najwięcej i nie zabrakło przedstawiciela żadnej rodziny. Msze św. w Radolinie w piątek o godz. 1700, w sobotę o godz. 1000. Poświęcenie owoców, ziół i kłosów podczas każdej Mszy św. Możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Proszę również o zorganizowanie dzieci do sypania kwiatków i niesienia poduszek, dzwonienia dzwonkami – liczę szczególnie na dzieci przygotowujące się do I Komunii św.. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. W tę uroczystość dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym Maryja osiąga pełnię zbawienia. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. W tę maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.
  1. Biuro Parafialne w tym tygodniu nieczynne.
  2. Porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii w niedzielę 16.08.2020 jest następujący:
  • w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200:
  • w Radolinie w niedzielę o godz. 1000.
  1. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: Z przemocą trzeba walczyć, jednak Polska rozważa wypowiedzenie tak zwanej konwencji przemocowej. Czy powinniśmy ją  wypowiadać? Jeśli tak, to dlaczego? – więcej na ten temat w artykule Bogumiła Łozińskiego: Niepotrzebna konwencja; prezydenta, własną firmę, bezpieczeństwo kraju, sportowców – podczas uroczystości w Niepokalanowie można zawierzyć Sercu Maryi wszystko, co określa się jako „moje” – więcej na ten temat w artykule Jakuba Jałowiczora: Każdy może zawierzyć wszystko; w wakacyjnym cyklu „Gościa” o rywałdzkim sanktuarium Matki szukających pocieszenia i pokoju ducha – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka: Mama na pociechę
  2. Bł. ks. Władysław Bukowiński, Apostoł Kazachstanu, Misjonarz Miłosierdzia Bożego, prawdziwy duszpasterz zesłańców, kresowiaków, sybiraków zaprasza katolików Wschodu na I spotkanie do Skrzatusza 15 sierpnia 2020 r. W uroczystość Wniebowzięcia NMP, w dniu 100 rocznicy cudu nad Wisłą chce się spotkać z Rodakami u Pani Skrzatuskiej, aby kontynuować swoją misję ewangelizacji i zachowania polskości, także przez Relikwie, bo wrócił do nas z Kazachstanu.

  Program spotkania i uroczystości:

  • Bazylika w Skrzatuszu – modlitwy o kanonizację – konferencja: Historia Polski a stulecie cudu nad Wisłą wg bł. W. Bukowińskiego. Informacje o Centrum bł. Władysława Bukowińskiego w Zagórniku oraz książki o błogosławionym,
   • Różaniec za zmarłych zesłańców, kresowiaków, sybiraków katolików Wschodu przy stacjach różańcowych,
  • Msza święta odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Krzysztofa Włodarczyka

  Po Mszy św. w Bazylice spotkanie wszystkich członków Stowarzyszenia Ocalenie i tych, którzy chcą się zapisać.

  Zgłoszenia uczestników na adres: ks. Jan Nowak, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Bukowińskiego, tel. 668939319, ksjan@op.pl

  Na stronie stowarzyszenia Ocalenie (www. bukowinski. pl) można zapoznać się z materiałami o Błogosławionym i Stowarzyszeniu.

  1. Zapraszamy wszystkie małżeństwa i rodziny, a także osoby samotne na Górę Chełmską, do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Diecezjalną Pielgrzymkę Rodzin. W dniu 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, będziemy wspólnie trwać na modlitwie w intencji nas wszystkich prosząc dobrego Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin. Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 11.15 wspólną modlitwą różańcową, natomiast o godz. 12.00 odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, którą wraz z biskupami i kapłanami ofiarujemy Bogu, prosząc we wszystkich sprawach, które nosimy w swoich sercach.  Po Eucharystii ze względu na stan epidemii nie odbędzie się wspólna zabawa na stadionie, czyli festyn rodzinny. Prosimy wszystkich o zabranie krzesełek i maseczek ochronnych.
  2. Zgodnie z Apelem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego i prośbą ks. Biskupa Edwarda Dajczaka w niedzielę 16 sierpnia zostanie przeprowadzona po Mszach św. zbiórka na pomoc mieszkańcom Bejrutu. O Przeprowadzenie zbiorki proszę członków Caritas.
  3. W dniu 15 sierpnia br. przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. Z tej okazji Diecezja Warszawsko-Praska na terytorium, której znajduje się większość miejscowości związanych z wydarzeniami wojny polsko-bolszewickiej z sierpnia 1920 r., kierując się poczuciem szczególnej odpowiedzialności za utrwalenie dziedzictwa tych wydarzeń oraz przekazanie przyszłym pokoleniom pamięci o „Cudzie nad Wisłą”, podjęła nowennę na wzór tej, która była odprawiana w Stolicy w sierpniu 1920 r. W jej programie przewidziana została adoracja Najświętszego Sakramentu w nocy z 14 na 15 sierpnia br. – w intencjach Ojczyzny.

  Nasza diecezja została zaproszona do włączenia się w tę ogólnopolską inicjatywę. Zgodnie ze wskazaniem Biskupa Koszalińsko-Kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka naszą łączność z innymi diecezjami wyrazimy włączając się w tę inicjatywę poprzez czuwanie przed Najświętszym Sakramentem podczas Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w godz. 1200 – 1400. Zachęcam również wszystkich Parafian do podjęcia w dniach 14 – 15 sierpnia osobistej prywatnej modlitwy w intencjach Ojczyzny.

  1. W lipcu na remont kościoła w Białej złożono ofiarę 940,00 zł, mamy dług 24492,90. Złożono w lipcu na gaz 490,00 zł, pozostaje dług 854 zł. Na bieżące utrzymanie kościoła czyli sprzątanie, środki czystości, kwiaty złożono 350,00
  2. Na bieżące utrzymanie kościoła czyli sprzątanie, środki czystości, kwiaty złożono ofiarę w lipcu złożyli: Delida Alicja i Leszek, Krzyżanowska Barbara, Kubisiowie T. Z., Musiałowska Róża, Nowaccy Werner i Weronika, Stokłosa Helena, Szydłowska Mariola
  3. Na remont kościoła w lipcu ofiary złożyli: Górzne Justyna i Joanna, Jaroszewicz Maria, Kubisiowie T. Z., Musiałowska Róża, Nowacki Werner i Weronika, Stokłosa Helena, Szydłowska Mariola
  4. Na ogrzewanie kościoła w lipcu ofiary złożyli: Delida Alicja i Leszek, Krzyżanowska Barbara, Dominiczak Marian, Kubisiowie T. Z., Musiałowska Róża, Nowaccy Werner i Weronika, Stokłosa Helena, Szydłowska Mariola
  5. Zmarł w piątek Stanisław Fedczak, pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 1400. Dobry Jezu a nasz Panie…

  OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

  OSIEMNASTA NIEDZIELA ZWYKŁA

  02.08.2020

  1. Rozpoczęliśmy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny tak pod względem religijnym, jak i historycznym. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy tysiące pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.
  2. Dzisiaj, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z osobą Świętego Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie jakiegokolwiek parafialnego kościoła i odmówienie w nim przynajmniej modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii św. tego dnia lub w jego pobliżu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust ten można uzyskać do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione.
  3. Sytuacja powoli stabilizuje się dlatego porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii od niedzieli 12.07.2020 jest następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
  4. Adoracja Najświętszego Sakramentu:
  • w Białej w czwartek i piątek od godz. 1800
  • w Radolinie w czwartek i piątek od godz. 1600.
  1. W tym tygodniu patronują nam:
  • We wtorek – Święty Jan Maria Vianney, patron proboszczów. Przez jego wstawiennictwo dziękujemy Panu Bogu za dar kapłanów i ich posługę oraz prosimy o liczne i święte powołania kapłańskie także z naszej wspólnoty parafialnej.
  • W czwartek – święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Fakt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich. Msza św. w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1900.
  • W piątek – św. Dominik (ok. 1170-1221), prezbiter, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego – dominikanów, który do dziś szerzy Ewangelię przez głoszenie słowa i świadectwo życia.
  1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Msza Święta wynagradzająca ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radolinie o godz. 1700, w białej o godz. 1900. Nabożeństwo pierwszopiątkowe w połączeniu z adoracją.
  2. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1600.
  3. W sobotę 15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przeżywamy w naszej parafii Odpust Parafialny. Msze św. w Białej w piątek o godz. 1900, w sobotę o godz. 800 i Suma Odpustowa o godz. 1400, którą odprawi Ks. Zbigniew Cybulski salezjanin, Proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela w Trzciance. Postarajmy się by było nas jak najwięcej i nie zabrakło przedstawiciela żadnej rodziny. Poświęcenie owoców, ziół i kłosów podczas każdej Mszy św. Możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Proszę również o zorganizowanie dzieci do sypania kwiatków i niesienia poduszek, dzwonienia dzwonkami – liczę szczególnie na dzieci przygotowujące się do I Komunii św..
  4. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: powtórne zawarcie małżeństwa w Kościele wydaje się mocno podejrzane. Można zasadnie zapytać: czy istnieją rozwody kościele czy nie istnieją? Czy Kościół odchodzi od nauki o nierozerwalności małżeństwa? – więcej na ten temat w artykule ks. Adama Pawlaszczyka:“Między ołtarzem a sądem”; o gotyckich katedrach – czy umiemy czytać dziś tę księgę, którą jest katedra? – więcej na ten temat w artykule Szymona Babuchowskiego:“Katedra jak świat”; o polskich Serafitkach z Teksasu, które ofiarnie opiekują się podopiecznymi z domu pomocy społecznej oraz zmagają z rozprzestrzeniającym się koronawirusem – więcej na ten temat w artykule Agaty Puścikowskiej: “Znak, że jesteśmy potrzebne”
  5. Na podstawie zebranych głosów podjęto decyzję o renowacji jednego z witraży w naszym kościele w Radolinie. Prace rozpoczną się w tym miesiącu.

  OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

  SIEDEMNASTA NIEDZIELA ZWYKŁA

  26.07.2020

  1. Dzisiaj taca przeznaczona jest na KUL i kształcenie w diecezji
  2. Sytuacja powoli stabilizuje się dlatego porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii od niedzieli 12.07.2020 jest następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
  3. Adoracja Najświętszego Sakramentu:
  • w Białej w czwartek od godz. 1800 i w  sobotę od godz. 1700
  • w Radolinie w sobotę od godz. 1530.
  1. W tym tygodniu patronują nam:
  • dzisiaj – święci Joachim i Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny, pamiętajmy w naszych modlitwach o naszych dziadkach ci babciach.
  • W środęświęta Marta, siostra Łazarza i Marii.
  • W piątek – święty Ignacy z Loyoli (1491-1556), prezbiter, założyciel zakonu jezuitów, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański.
  • W sobotę – święty Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich, założyciel zgromadzenie ojców redemptorystów.
  1. W tym tygodniu przypada Pierwsza Sobota miesiąca. Nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny: w Radolinie od godz. 1530, w Białej od godz. 1700.
  2. Wymiana tajemnic Żywego Różańca: w Radolinie w sobotę o godz. 1630 w Białej w sobotę o godz. 1830.
  3. W sobotę od godz. 900 odwiedziny chorych, którzy zostaną indywidualnie zgłoszeni do ks. Proboszcza.
  4. W sobotę, 1 sierpnia, mija 76. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Poległym za wolność Ojczyzny jesteśmy winni naszą modlitewną pamięć.
  5. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1515.
  6. W niedzielę, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z osobą Świętego Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie jakiegokolwiek parafialnego kościoła i odmówienie w nim przynajmniej modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii św. tego dnia lub w jego pobliżu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust ten można uzyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione.
  7. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: gdy ufnie zwróciła się do Boga w sytuacji bez wyjścia, doczekała się odpowiedzi. Wychowywała dziecko, które nie znało pojęcia „grzech”. Co wiemy o św. Annie, babci samego Syna Bożego? – więcej na ten temat w artykule Marcina Jakimowicza:“Superbabcia”; jak kształtować relacje z teściową… – o bł. Mariannie Biernackiej – teściowej, która oddała życie za synową – więcej na ten temat w artykule Barbary Gruszki-Zych: “Za żarciki przeproście teściową”; kolejna odsłona wakacyjnego cyklu. Tym razem odwiedzamy Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – więcej na ten temat w artykule ks. Adama Pawlaszczyka: “Uprowadzona Matka”
  8. Podczas spotkania Rady Parafialnej w Radolinie podjęto 2 tematy:
  • Ze względu na głosy, iż dotychczasowa ofiara za niesprzątanie kościoła jest niesprawiedliwa, ze względu na to, iż sprzątający wydają prawie tyle co ofiara na kwiaty do kościoła. Rada Parafialna zaproponowała by ofiara dla osób nie sprzątających była 25 zł plus zakup kwiatów do kościoła.
  • Nie otrzymaliśmy dotacji z Gminy na planowane prace w tym roku – konserwacja witraży w prezbiterium. Rada Parafialna proponuje by spróbować w tym roku wykonać konserwację chociaż jednego witraża. Cena konserwacji witraża, nowej ramy, dodatkowe szklenie szkłem zespolonym 7840 zł. Czekamy na opinie.
  1. 38 PIELGRZYMKA SKRZATUSZ – JASNA  GÓRA. Przez lata nasza wspólnota pielgrzymkowa łączyła wielu pątników z całej diecezji, którzy pragnęli przez 13 dni odbyć rekolekcje w drodze. Rok Pański 2020 przyniósł nam doświadczenie epidemii, które nie pozwala pielgrzymować w takiej formie jak dotychczas. Na szlak pieszo dla zachowania tradycji corocznego wędrowania wyruszą tylko 3 osoby. Dyrektor Pielgrzymki, Pilot Pielgrzymki oraz Diecezjalny Moderator Ruchu Światło – Życie. Z wiarą  w Boże działanie, przed Cudownym Wizerunkiem powierzą Jasnogórskiej Pani, wspólne dziękczynienia i prośby, tak jak przez wieki czynili to nasi ojcowie. Pielgrzymka w tym roku będzie miało formę duchowego Pielgrzymowania. Wszystkich zapraszamy do  ZŁOTEJ GRUPY. Pozostając w domach i gromadząc się w kościołach, na spotkaniach Złotej Grupy będziemy budowali tę wspólnotę w inny sposób niż dotychczas. Jest to szansa, aby uświadomić sobie, jak wielkim darem jest możliwość pielgrzymowania. W dniach 1-13 sierpnia w Parafiach gdzie jest ksiądz Przewodnik grupy będzie wieczorem codzienne spotkanie. TRZCIANKA Parafia pw. św. Jana Chrzciciela ks. Paweł Baran. Planowana jest transmisja wieczornego apelu z trasy przez DOBRE MEDIA i profil Pieszej Pielgrzymki na Facebooku: 2 ,5, 10, 12 sierpnia o godz. 2030. Materiały do Złotej Guy można nabyć u Przewodnika Rejonu. Przewodnik Rejonu zbiera intencje w rejonie od Złotej Grupy i przekazuje idącym na Jasną Górę. Każdego dnia Msza św. w intencjach przesłanych drogą SMS 724616971.

   

  OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

  SZESNASTA NIEDZIELA ZWYKŁA

  19.07.2020

  1. Sytuacja powoli stabilizuje się dlatego porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii od niedzieli 12.07.2020 jest następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
  2. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek od godz. 1800.
  3. W tym tygodniu patronują nam:
  • W poniedziałekBłogosławiony Czesław, prezbiter
  • W środę święta Maria Magdalena, uwolniona przez Pana Jezusa od siedmiu złych duchów (Mk 16,9; Łk 8,2), wraz z innymi niewiastami troszczyła się o wędrujących z Nim ludzi; została nazwana Apostołką Apostołów, ponieważ to ona pierwsza zaniosła im radosną wieść o zmartwychwstaniu Pana.
  • W czwartek – święta Brygida (1303-1373), zakonnica, w 1999 roku ogłoszona przez św. Jana Pawła II współpatronką Europy. Warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest ono świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Bogiem.
  • W piątek – święta Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich; św. Jan Paweł II kanonizował ją w 1999 roku.
  • W sobotę – święty Jakub Apostoł (†44), powołany przez Jezusa razem ze swym bratem Janem, jako jeden z Jego pierwszych uczniów, poniósł śmierć męczeńską ścięty mieczem na rozkaz Heroda.
  • Również w sobotę – święty Krzysztof (†około 250), męczennik, jeden z Czternastu Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów, m.in. chrześcijańskiej młodzieży, farbiarzy, flisaków, introligatorów, marynarzy, pielgrzymów, kierowców i podróżnych, przewoźników, tragarzy, turystów i żeglarzy, orędownik w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych podróży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu. Z racji wspomnienia tego Świętego, pobłogosławimy nasze pojazdy mechaniczne i będziemy się modlili o roztropne ich wykorzystywanie. Niech ta modlitwa nie ogranicza się do jednego dnia w roku. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze. Błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów w naszej parafii odbędzie się po Mszach św. ofiarowanych w intencji kierowców i uczestników ruchu drogowego: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w Białej w sobotę o godz. 1900. Podczas poświęcenia pojazdów i kierowców taca przeznaczona zostanie na środki transportu dla misjonarzy. Pamiętajmy w naszych modlitwach o biskupach Krzysztofie Włodarczyku i Krzysztofie Zadarko obchodzących imieniny.
  • W niedzielę – święci Joachim i Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny, pamiętajmy w naszych modlitwach o naszych dziadkach ci babciach.
   1. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: o górze Karmel, na którą można wejść nie tylko fizycznie – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka:“Ogród niezniszczalny”; zmarł Ennio Morricone, ale jest pewne, że jego muzyka nie umrze – więcej na ten temat w artykule Barbary Gruszki-Zych:“Maestro z misją”; cuda Matki Speranzy, o której Jan Paweł II powiedział, że jej serce żyło w niebie, ale stopy miała na ziemi – więcej na ten temat w artykule Edwarda Kabiesza: “Cuda matki Speranzy”
   2. Biuro Parafialne czynne w soboty w godz. 1400 – 1600.
   3. Podczas spotkania Rady Parafialnej w Radolinie podjęto 2 tematy:
  • Ze względu na głosy, iż dotychczasowa ofiara za niesprzątanie kościoła jest niesprawiedliwa, ze względu na to, iż sprzątający wydają prawie tyle co ofiara na kwiaty do kościoła. Rada Parafialna zaproponowała by ofiara dla osób nie sprzątających była 25 zł plus zakup kwiatów do kościoła.
  • Nie otrzymaliśmy dotacji z Gminy na planowane prace w tym roku – konserwacja witraży w prezbiterium. Rada Parafialna proponuje by spróbować w tym roku wykonać konserwację chociaż jednego witraża. Cena konserwacji witraża, nowej ramy, dodatkowe szklenie szkłem zespolonym 7840 zł. Czekamy na opinie.
   1. 38 PIELGRZYMKA SKRZATUSZ – JASNA  GÓRA. Przez lata nasza wspólnota pielgrzymkowa łączyła wielu pątników z całej diecezji, którzy pragnęli przez 13 dni odbyć rekolekcje w drodze. Rok Pański 2020 przyniósł nam doświadczenie epidemii, które nie pozwala pielgrzymować w takiej formie jak dotychczas. Na szlak pieszo dla zachowania tradycji corocznego wędrowania wyruszą tylko 3 osoby. Dyrektor Pielgrzymki, Pilot Pielgrzymki oraz Diecezjalny Moderator Ruchu Światło – Życie. Z wiarą  w Boże działanie, przed Cudownym Wizerunkiem powierzą Jasnogórskiej Pani, wspólne dziękczynienia i prośby, tak jak przez wieki czynili to nasi ojcowie. Pielgrzymka w tym roku będzie miało formę duchowego Pielgrzymowania. Wszystkich zapraszamy do  ZŁOTEJ GRUPY. Pozostając w domach i gromadząc się w kościołach, na spotkaniach Złotej Grupy będziemy budowali tę wspólnotę w inny sposób niż dotychczas. Jest to szansa, aby uświadomić sobie, jak wielkim darem jest możliwość pielgrzymowania. W dniach 1-13 sierpnia w Parafiach gdzie jest ksiądz Przewodnik grupy będzie wieczorem codzienne spotkanie. TRZCIANKA Parafia pw. św. Jana Chrzciciela ks. Paweł Baran. Planowana jest transmisja wieczornego apelu z trasy przez DOBRE MEDIA i profil Pieszej Pielgrzymki na Facebooku: 2 ,5, 10, 12 sierpnia o godz. 2030. Materiały do Złotej Guy można nabyć u Przewodnika Rejonu. Przewodnik Rejonu zbiera intencje w rejonie od Złotej Grupy i przekazuje idącym na Jasną Górę. Każdego dnia Msza św. w intencjach przesłanych drogą SMS 724616971.

  OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

  PIĘTNASTA NIEDZIELA ZWYKŁA

  12.07.2020

  1. Sytuacja powoli stabilizuje się dlatego porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii od niedzieli 12.07.2020 jest następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
  2. Nabożeństwa w naszej Parafii:
  • Godzinki do Najświętszej Maryi Panny – Biała niedziela godz. 730
  • Koronka do Miłosierdzia Bożego – Biała półgodziny przed Mszą św. (z wyjątkiem niedzieli o godz. 800 i środy)
  • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Radolin środa godz. 1630
  • Nowenna do Matki Bożej Bialskiej – Biała środa godz. 1830.
   1. Rozpoczęliśmy codziennie przed Mszą św. śpiewać Koronkę do Miłosierdzia Bożego
   2. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek od godz. 1800.
   3. W tym tygodniu patronują nam:
  • W poniedziałekŚwięci Andrzej Świerad (†1030-1034), z pochodzenia Polak, i jego uczeń Benedykt (†1033-1037), dwaj pustelnicy, prowadzący niezwykle surowe życie na terenie dzisiejszych Węgier.
  • W środę – święty Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza.
  • W czwartek – Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel. Z tym wspomnieniem związana jest i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie jest Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest Święty Rafał Kalinowski.
  • W sobotę – błogosławiony Szymon z Lipnicy, prezbiter
   1. Sakrament małżeństwa mają zamiar zawrzeć:

  Sendal Anna Maria, panna, zameldowana Parafia Biała

  Andrzejczak Mateusz, kawaler, zam. Parafia Tarnowo Podgórne. Zapowiedź III.

  Jeśliby ktoś o wiedział o przeszkodach uniemożliwiających sakrament małżeństwa jest w sumieniu zobowiązany do powiadomienia ks. Proboszcza.

  1. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: czy miłość narzeczonych jest konieczna do zawarcia małżeństwa i czy jej brak może być podstawą do jego unieważnienia? – więcej na ten temat w artykule ks. Adama Pawlaszczyka: “Miłość na ławie oskarżonych”: 150 lat temu papież powierzył Kościół opiece Świętego Józefa. Dzisiaj Kościół w Polsce chce zrobić to samo – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka:“Opiekun na czas burzy”; sanktuarium maryjne w Charłupi, kolejny przystanek na trasie wakacyjnego cyklu „Nie ma jak u Mamy” – więcej na ten temat w artykule Szymona Babuchowskiego: “Matka o łagodnej twarzy”
  2. 38 PIELGRZYMKA SKRZATUSZ – JASNA  GÓRA. Przez lata nasza wspólnota pielgrzymkowa łączyła wielu pątników z całej diecezji, którzy pragnęli przez 13 dni odbyć rekolekcje w drodze. Rok Pański 2020 przyniósł nam doświadczenie epidemii, które nie pozwala pielgrzymować w takiej formie jak dotychczas. Na szlak pieszo dla zachowania tradycji corocznego wędrowania wyruszą tylko 3 osoby. Dyrektor Pielgrzymki, Pilot Pielgrzymki oraz Diecezjalny Moderator Ruchu Światło – Życie. Z wiarą  w Boże działanie, przed Cudownym Wizerunkiem powierzą Jasnogórskiej Pani, wspólne dziękczynienia i prośby, tak jak przez wieki czynili to nasi ojcowie. Pielgrzymka w tym roku będzie miało formę duchowego Pielgrzymowania. Wszystkich zapraszamy do  ZŁOTEJ GRUPY. Pozostając w domach i gromadząc się w kościołach, na spotkaniach Złotej Grupy będziemy budowali tę wspólnotę w inny sposób niż dotychczas. Jest to szansa, aby uświadomić sobie, jak wielkim darem jest możliwość pielgrzymowania. W dniach 1-13 sierpnia w Parafiach gdzie jest ksiądz Przewodnik grupy będzie wieczorem codzienne spotkanie. TRZCIANKA Parafia pw. św. Jana Chrzciciela ks. Paweł Baran. Planowana jest transmisja wieczornego apelu z trasy przez DOBRE MEDIA i profil Pieszej Pielgrzymki na Facebooku: 2 ,5, 10, 12 sierpnia o godz. 2030. Materiały do Złotej Guy można nabyć u Przewodnika Rejonu. Przewodnik Rejonu zbiera intencje w rejonie od Złotej Grupy i przekazuje idącym na Jasną Górę. Każdego dnia Msza św. w intencjach przesłanych drogą SMS 724616971.

  OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

  CZTERNASTA NIEDZIELA ZWYKŁA

  05.07.2020

  1. Wymiana tajemnic Żywego Różańca: w Radolinie w sobotę 04.07 o godz. 1630, w Białej w niedzielę po Mszy św. odprawianej o godz. 1200.
  2. Dzisiaj w niedzielę 5 lipca o godz. 1600 w Sali wiejskiej w Białej odbędzie się spotkanie dotyczące historii tzw. „Karzełczej Góry”. Wykład poprowadzi p. Piotr Alagierski.
  3. Sytuacja powoli stabilizuje się dlatego porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii od niedzieli 12.07.2020 jest następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
  4. W drugi czwartek miesiąca z okazji trwającego II synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Msza św. wotywna o Duchu Świętym.
  5. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek od godz. 1800.
  6. W tym tygodniu patronują nam:
  • W poniedziałek – błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska (1863-1922), dziewica i zakonnica, która założyła pismo „Echo Afryki” oraz instytut zakonny pod nazwą Sodalicja św. Piotra Klawera, patronka dzieł misyjnych w Polsce.
  • W środę – święty Jan z Dukli (1414-1484), prezbiter, niezwykle gorliwy franciszkanin, związany z Krosnem, ze Lwowem i z Poznaniem; słynął z wiedzy teologicznej i daru prorokowania.
  • W sobotę – święty Benedykt (480-547), opat, napisał regułę która stała się podstawą dla wielu rodzin zakonnych na Zachodzie; św. Paweł VI w 1964 roku ogłosił go głównym patronem Europy. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób Świętego Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze Świętym Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec.
  1. Nowi członkowie Rady Parafialni w Radolinie: Żurawicz Maria,

  Dziękuję za przyjęcie wyboru pracy w Radzie Parafialnej.

  1. Sakrament małżeństwa mają zamiar zawrzeć:

  Sendal Anna Maria, panna, zameldowana Parafia Biała

  Andrzejczak Mateusz, kawaler, zam. Parafia Tarnowo Podgórne. Zapowiedź II.

  Jeśliby ktoś o wiedział o przeszkodach uniemożliwiających sakrament małżeństwa jest w sumieniu zobowiązany do powiadomienia ks. Proboszcza.

  1. Pomagaliśmy rodzinom, które w naszej parafii dotknęła tragedia pożaru wpłacając dobrowolną ofiarę na konto Caritas Biała. Zebraliśmy i przekazaliśmy pani Magdalenie – 5439,59; Państwu Chmielnikom – 516,67; Państwu Kurowskim – 200,00. Wszystkim ofiarodawcom w imieniu Caritas i obdarowanych składamy serdeczne Bóg zapłać.
  2. W miesiącach maj – czerwiec na remont kościoła w Białej złożono ofiarę 1580,00 zł, mamy dług 25432,90. Złożono w styczniu na gaz 150,00 zł, pozostaje dług 1344 zł. Na bieżące utrzymanie kościoła czyli sprzątanie, środki czystości, kwiaty złożono 490,00.
  3. Na remont kościoła w Białej w miesiącach maj – czerwiec ofiarę złożyli: Bryk K. J., Delida Alicja i Leszek, Krzyżanowska Barbara, Górzna Łucja, Grodeccy Klaudia i Zenon, Grubizny Agnieszka i Jan, Grzeszczak Bernarda, Machnicki Władysław, Mantaj Elżbieta i Romuald, Perlic Jadwiga i Jarosław, Wilant Stanisława, Witkowski Jan
  4. Na ogrzewanie kościoła w Białej w miesiącach maj – czerwiec ofiarę złożyli: Grzeszczak Bernarda, Jaroszewicz Maria, Perlic Jarosław i Jadwiga
  5. Na bieżące utrzymanie kościoła czyli sprzątanie, środki czystości, kwiaty w miesiącach maj – czerwiec ofiarę złożyli: Anonim, Białoskórscy Grzegorz i Lucyna, Bukowska Marianna, Grzeszczak Bernarda, Perlic Jadwiga i Jarosław, Siedleccy Jan i Józefa, Sznajder M. T., Wilant Stanisława
  6. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: o niezwykle silnej więzi braci Ratzingerów – więcej na ten temat w artykule Marcina Jakimowicza: “Bracia”; o tym, że wątpliwości w wierze nie są grzechem, lecz raczej szansą na jej pogłębienie – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka:“Zaradź niedowiarstwu!”; następny odcinek z cyklu wakacyjnego „Nie ma jak u Mamy”. Tym razem odwiedzimy bazylikę w Leżajsku – więcej na ten temat w rozmowie Marcina Jakimowicza: “Miód na serce”
  7. 38 PIELGRZYMKA SKRZATUSZ – JASNA  GÓRA. W związku z trwającą epidemią pielgrzymowanie w tym roku nie będzie miało takiej formy jak dotychczas. Na szlak pieszo dla zachowania tradycji corocznego wędrowania wyruszą tylko 3 osoby. Dyrektor Pielgrzymki, Pilot Pielgrzymki oraz Diecezjalny Moderator Ruchu Światło- Życie. Pielgrzymka w tym roku będzie miało formę duchowego Pielgrzymowania. Wszystkich zapraszamy do  ZŁOTEJ GRUPY. W dniach 1-13 sierpnia w Parafiach gdzie jest ksiądz Przewodnik grupy będzie wieczorem codzienne spotkanie. TRZCIANKA Parafia pw. św. Jana Chrzciciela ks. Paweł Baran

  OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

  TRZYNASTA NIEDZIELA ZWYKŁA

  28.06.2020

  1. Na ten szczególny czas porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii jest następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200 i 1400: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
  2. Przeżywamy miesiąc czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Odprawiamy nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Nabożeństwo w Białej codziennie o godz. 1830, w niedzielę o godz. 1130, w Radolinie półgodziny przed Mszą św. Zakończenie nabożeństw czerwcowych we wtorek.
  3. Adoracja Najświętszego Sakramentu:
  • w Białej w czwartek, piątek i sobotę od godz. 1800.
  • W Radolinie w piątek i sobotę od godz. 1600.
  1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek podczas Mszy Świętej w Białej o godz. 1900 dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata, co uczynimy podczas adoracji Najświętszego Sakramentu oraz podczas pierwszopiątkowego nabożeństwa. Msza Święta wynagradzająca Bożemu Sercu w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1900. W sobotę czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej matczynej opiece naszą codzienność. Serdecznie zapraszam na pierwszosobotnie nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej w Radolinie o godz. 1600, w Białej o godz. 1800.
  2. Wymiana tajemnic Żywego Różańca: w Radolinie w sobotę o godz. 1630, w Białej w niedzielę po Mszy św. odprawianej o godz. 1200.
  3. Odwiedziny chorych w sobotę po indywidualnym zaproszeniu.
  4. W tym tygodniu patronują nam:
  • W poniedziałek – święci Apostołowie Piotr (†około 64 lub 67) i Paweł (†około 67 lub 66), dwa największe filary Chrystusowego Kościoła; obaj byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, obaj w tym mieście oddali dla Chrystusa swoje życie, również w Rzymie są ich relikwie. Msza św. w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1900. Taca przeznaczona jest na cele Stolicy Świętej. Pamiętajmy w naszych modlitwach o Biskupie Pawle Cieśliku obchodzącym imieniny.
  • W środę – święty Otton, biskup, misjonarz Pomorza, który głosił Ewangelię m.in. w Kołobrzegu i Białogardzie.
  • W piątek – święty Tomasz Apostoł (†67), należał do grona Dwunastu powołanych przez Pana Jezusa, zaniósł Ewangelię aż do Indii i tam poniósł śmierć męczeńską.
  1. W niedzielę 5 lipca o godz. 1600 w Sali wiejskiej w Białej odbędzie się spotkanie dotyczące historii tzw. „Karzełczej Góry”. Wykład poprowadzi p. Piotr Alagierski.
  2. Swoją pracę w Radzie Parafialnej w Radolinie zakończyły Grażyna Sawczyn, Renata Staszewska, w Białej Przewodnicząca Rady Ewa Kowalska. Dziękuję wszystkim za udział i prace w Radzie Parafialnej. Serdeczne Bóg zapłać. Trwają rozmowy z kandydatami do Rady na których oddano głosy.
  3. Sakrament małżeństwa mają zamiar zawrzeć:

  Sendal Anna Maria, panna, zameldowana Parafia Biała

  Andrzejczak Mateusz, kawaler, zam. Parafia Tarnowo Podgórne. Zapowiedź I.

  Jeśliby ktoś o wiedział o przeszkodach uniemożliwiających sakrament małżeństwa jest w sumieniu zobowiązany do powiadomienia ks. Proboszcza.

  1. Możemy pomóc rodzinom, które w naszej parafii dotknęła tragedia pożaru wpłacając dobrowolną ofiarę na konto Caritas Biała w BS Wronki 37 8961 0002 0020 0203 3297 0002 z dopiskiem „Pomoc dla Magdy”, lub 64 8961 0002 0020 0203 3297 0001 z dopiskiem: pomoc Chmielnik lub pomoc Kurowscy lub pomoc dla Kamili.
  2. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: rozpoczynamy cykl wakacyjny „Nie ma jak u Mamy” – reportaże z sanktuariów Maryjnych w Polsce. Zaczynamy od Sejn, gdzie pielgrzymów przyciąga cudowna 600-letnia figura Matki Boskiej – więcej na ten temat w artykule Marcina Jakimowicza: “Mikrokosmos”; o tym, że czas zamkniętych świątyń nie była stracony dla duchowości. Wiele osób na Zachodzie deklaruje, że pandemia umocniła ich wiarę – więcej na ten temat w artykule Jacka Dziedziny: “Pokolenie COVID-19”; o polskich żydach, którzy założyli Hollywood – więcej na ten temat w rozmowie Szymona Babuchowskiego“Cały nasz Hollywood”

  OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

  DWUNASTA NIEDZIELA ZWYKŁA

  21.06.2020

  1. Dyspensa ogólna od udziału we Mszach św. udzielona przez ks. Biskupa została odwołana. Od 1 czerwca dyspensa dotyczy tylko osób starszych, zainfekowanych i mających trudny do przezwyciężenia strach przed zakażeniem. Na ten szczególny czas porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii jest następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200 i 1400: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
  2. Dzisiaj po Mszach świętych zbiórka do puszek na kształcenie w diecezji i KUL. O przeprowadzenie zbiórki proszę członków Żywego Różańca.
  3. Przeżywamy miesiąc czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Odprawiamy nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Nabożeństwo w Białej codziennie o godz. 1830, w niedzielę o godz. 1130, w Radolinie półgodziny przed Mszą św. Zachęcam do odmawiania w Rodzinie litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  4. We wtorek obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmiemy wszystkich ojców z naszej wspólnoty parafialnej, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny.
  5. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek od godz. 1800.
  6. W tym tygodniu patronują nam:
  • W środę – Święty Jan Chrzciciel, który przygotował drogę Panu Jezusowi, którego obchodzimy uroczystość Narodzenia. Tę uroczystość rozpoczniemy już wieczorem we wtorek Mszą Świętą wigilijną W Białej o godz. 1900 . W samą uroczystość Msze Święte w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1900. W Litanii do Wszystkich świętych Święty Jan Chrzciciel jest wymieniany na pierwszym miejscu, zaraz po Maryi. To wielki nauczyciel i świadek Bożej prawdy, który był za nią gotów oddać życie. Ciesząc się narodzinami Świętego Jana Chrzciciela, warto zastanowić się nad swoim życiem, nad zgodnością naszych czynów, słów i postaw z wyznawaną przez nas wiarą i pobożnością.
  • W czwartek – Dorota z Mątowów, która pielgrzymowała do Sanktuarium na Górze Chełmskiej w Koszalinie w XIV w.
  1. Zbliża się koniec roku katechetycznego i szkolnego. Przypominam dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. Warto w modlitwach nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane dobro, za przeżyty czas z Bogiem. Niech nie zabraknie tego dziękczynienia w nadchodzących dniach. Będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji. Niech to będzie błogosławiony czas wypoczynku, regeneracji sił, ale także duchowego wzrostu. Nawet w wakacje można odwiedzając ciekawe miejsca, zwłaszcza w świątyniach, nie tylko podziwiać piękno, ale przede wszystkim oddać cześć Panu całego stworzenia.
  2. Swoją pracę w Radzie Parafialnej w Radolinie zakończyły Grażyna Sawczyn, Renata Staszewska, w Białej Przewodnicząca Rady Ewa Kowalska. Dziękuję wszystkim za udział i prace w Radzie Parafialnej. Serdeczne Bóg zapłać. Dobrze by było uzupełnić i powiększyć stan Rady w Radolinie o 5 osób i w Białej o 3 osoby. Kartki z imieniem i nazwiskiem kandydata do Rady Parafialnej wrzucamy na tacę w Radolinie lub w Białej do niedzieli 21 czerwca.
  3. W naszej Parafii wydarzyły się tragedie. Wybuchły dwa pożary na ul. Radolińskiej i ul. Staszica. Czego nie zniszczył ogień to dopełniła woda. Rodzina straciła wszystko. W drugim pożarze stracił życie człowiek, a jest drugi ciężko poszkodowany. Możemy pomóc tym rodzinom wpłacając dobrowolną ofiarę na konto Caritas Biała w BS Wronki 37 8961 0002 0020 0203 3297 0002 z dopiskiem „Pomoc dla Magdy”, lub 64 8961 0002 0020 0203 3297 0001 z dopiskiem: pomoc Chmielnik lub pomoc Kurowscy lub pom dla Kamili. Dla ofiar drugiego pożaru nie będzie zbiórki po domach. Każdy kto chce pomóc może swoja ofiarę złożyć do puszek w sklepach z odpowiednim napisem lub wpłacić na konta Caritas z dopiskiem.
  4. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: o praktyce nabożeństw pierwszopiątkowych i ich znaczeniu w duszpasterstwie – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka: “Naczynia połączone”; o udziale Karola Wojtyły na II Soborze Watykańskim oraz jego wpływie na ostateczny kształt niektórych dokumentów soborowych – więcej na ten temat w artykule Jakuba Jałowiczora: “Sobór Karola Wojtyły”; rozmowa z o. Piotrem Śliwińskim o tym, że musimy całkowicie zdać się na Boga – więcej na ten temat w rozmowie Marcina Jakimowicza“Doszliśmy do ściany”
  5. Na remont kościoła w Radolinie w miesiącach marzec – maj złożono 470 zł, na ogrzewanie 100 zł, za sprzątanie kościoła 40 zł, ofiary na kwiaty 127 zł. Wydano: za energię elektryczną 1016,54, na kwiaty na Wielkanoc 120 zł, na rocznicę święceń kapłańskich ks. Proboszcza 250 zł.: na koncie pozostaje: na remont kościoła 2827 zł, na ogrzewanie 269,59, do dyspozycji Rady 183,84 zł.
  6. Serdeczne Bóg zapłać za ufundowanie chorągwi Matki Bożej Częstochowskiej do naszego kościoła w Radolinie. Fundator chce pozostać anonimowy, jest to Jego dar dla Boga jako podziękowanie za wszelkie dobro.

  OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

  JEDENASTA NIEDZIELA ZWYKŁA

  14.06.2020

  1. Dyspensa ogólna od udziału we Mszach św. udzielona przez ks. Biskupa została odwołana. Od 1 czerwca dyspensa dotyczy tylko osób starszych, zainfekowanych i mających trudny do przezwyciężenia strach przed zakażeniem. Na ten szczególny czas porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii jest następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200 i 1400: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
  2. Dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 1200 uczniowie klasy IV obchodzić będą Rocznicę I Komunii św.
  3. Przeżywamy miesiąc czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Odprawiamy nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Nabożeństwo w Białej codziennie o godz. 1830, w niedzielę o godz. 1130, w trakcie oktawy Bożego Ciała nabożeństwo połączone z procesją po Mszy św.; w Radolinie półgodziny przed Mszą św. Zachęcam do odmawiania w Rodzinie litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  4. Do czwartku w Białej po Mszy św. wieczornej procesja Eucharystyczna wokół kościoła w Oktawie Bożego Ciała. W czwartek na zakończenie oktawy poświęcenie wianków.
  5. W tym tygodniu patronują nam:
  • W środę – święty Albert Chmielowski (1845-1916), zakonnik, który odznaczał się heroiczną miłością bliźniego, dzieląc los z najuboższymi i pragnąc przywrócić im godność; uczy, że trzeba być „dobrym jak chleb”.
  • W piątek – Najświętsze Serce Pana Jezusa. Msze Święte tego dnia w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1900, po Mszy św. wystawienie Najświętszego sakramentu, Litania do NSPJ i akt wynagrodzenia NSPJ, za odmówienie którego można zyskać odpust zupełny oraz procesja Eucharystyczna. Z inicjatywy św. Jana Pawła II jest to Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Ze względu na uroczystość nie obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  • W sobotę – Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.
   1. W sobotę przypada też ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. Przypomnijmy: uchodźca, to osoba, która z powodu obaw przed prześladowaniem ze względu na rasę, religię, narodowość, poglądy polityczne pozostaje poza swoim krajem i nie może liczyć na ochronę swoich praw w kraju ojczystym. Takich osób na całym świecie są setki tysięcy. W naszych modlitwach starajmy się przynieść im ulgę w ich cierpieniach.
   2. Biuro Parafialne czynne w sobotę w godz. 1400 – 1600.
   3. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim za obecność na Procesji Bożego Ciała,, za aktywny w niej udział, za przygotowanie ołtarzy, za prowadzenie śpiewu, za sypanie kwiatków, niesienie krzyża, feretronu, chorągwi poduszek, baldachimu, za dzwonienie dzwonkami, za czytania, liturgicznej służbie ołtarza.
   4. Swoją pracę w Radzie Parafialnej w Radolinie zakończyły Grażyna Sawczyn, Renata Staszewska, w Białej Przewodnicząca Rady Ewa Kowalska. Dziękuję wszystkim za udział i prace w Radzie Parafialnej. Serdeczne Bóg zapłać. Dobrze by było uzupełnić i powiększyć stan Rady w Radolinie o 5 osób i w Białej o 3 osoby. Kartki z imieniem i nazwiskiem kandydata do Rady Parafialnej wrzucamy na tacę w Radolinie lub w Białej do niedzieli 21 czerwca.

  Również Pani Marzena Staszewska zrezygnowała z opiekowania się kluczem od kościoła. Serdeczne Bóg zapłać za dotychczasowa posługę. Klucz do kościoła znajduje się obecnie u Państwa Rembacz.

  1. Sakrament małżeństwa mają zamiar zawrzeć:
  • Januszewski Mateusz, kawaler, zam. Parafia Biała

  Staszewska Karolina Kamila, panna, zam. Parafia Biała

  • Boch Krystian Cezary, kawaler, zam. Parafia Biała

  Targowska Agnieszka Monika, panna, zam. Parafia Biała. Zapowiedź II.

  Jeśliby ktoś o wiedział o przeszkodach uniemożliwiających sakrament małżeństwa jest w sumieniu zobowiązany do powiadomienia ks. Proboszcza.

  1. W związku z zaistniałą sytuacjąw Polsce i na świecie, zamiast corocznych rekolekcji przy Sanktuariach Szensztackich proponujemy rekolekcje w domach! 🙂 Serdecznie zapraszamy dziewczęta do udziału w rekolekcjach on-line. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy będzie można uzyskać na stronie: mlodziez.szensztat.pl w zakładce Rekolekcje dla dziewczyn 2020. W programie przewidujemy: transmisję Mszy świętej z Sanktuarium Zawierzenia, spotkania tematyczne na platformie Zoom, nagrane konferencje, zachęta do obejrzenia dobrego filmu, zajęcia artystyczne oraz kulinarne na miarę możliwości dziewcząt. Z wszystkich punktów programu będzie można skorzystać wchodząc na swój turnus rekolekcyjny na stronie internetowej. Ze względów organizacyjnych zgłoszenia przyjmujemy do 15 czerwca.
  2. Serdecznie zapraszamy na XXI Pielgrzymkę Świętych Gór (z Góry Chełmskiej na Świętą Górę k/ Polanowa), która odbędzie się w dniu 21 czerwca 2020r. Pielgrzymka w tym roku będzie miała inną formę. Program pielgrzymki (21.06.2020r. – niedziela):
  • – błogosławieństwo na Górze Chełmskiej dla pielgrzymów
   • – przejazd autokarem pod Świętą Górę Polanowską
   • – wejście na Świętą Górę  
  • – Msza Święta
  • – powrót autokarem do Koszalina

  Zachowując zasady bezpieczeństwa sanitarnego, wspólnie zaniesiemy nasze intencje, prośby i podziękowania do Maryi, Bramy Niebios. Zapisy na pielgrzymkę, zasady i informacje: tel. 784 384 091, e-mail: marlen_wozniak@wp.pl Marlena Woźniak

  1. Została odwołana XXXV Ogólnopolska Pielgrzymka Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, która miała się odbyć 20 czerwca 2020 roku. Ponieważ na ten dzień zaplanowany jest akt poświęcenia Arcybractwa Bożemu Sercu, zamiast pielgrzymki zostanie zorganizowana Msza Świętą, transmitowana w telewizji Trwam i Internecie https://jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/kaplica-matki-bozej/
  2. „100 na 100” – spływ kajakowy w 100- lecie chrztu Karola Wojtyły.

  Idea: W dniu 20 czerwca 2020r. przypada 100. rocznica chrztu Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. W tym dniu zapraszamy 100 kajakarzy na wspólny spływ kajakowy rzeką Rurzycą, zakończony Mszą Świętą.

  Miejsce: Karol Wojtyła odwiedził rzekę Rurzycę w lipcu 1978r. Znajduje się tu pierwszy pomnik na świecie poświęcony Janowi Pawłowi II.

  Adresaci spływu: rodziny, młodzież, osoby indywidualne z diecezji, grupy zorganizowane z parafii, wszyscy kochający św. Jana Pawła II

  Stopień trudności spływu: łatwy

  Program spływu (20.06.2020r.):

  • – zbiórka na parkingu w Trzebieszkach (trasa S22 Wałcz-Jastrowie)
  • – rozpoczęcie spływu
   • – polowa Msza Święta
   • – posiłek
   • – autokary odwiozą uczestników na miejsce rozpoczęcia spływu)

  Koszt: 50 zł/osoby

  Organizatorzy: Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej; „Inicjatywa” – Stowarzyszenie Powiatu Wałeckiego; „Vikingkajaki” – spływy kajakowe

  Zapisy, regulamin, zasady bezpieczeństwa sanitarnego: vikingkajaki@gmail.com

  1. W naszej Parafii wydarzyły się tragedie. Wybuchły dwa pożary na ul. Radolińskiej i ul. Staszica. Czego nie zniszczył ogień to dopełniła woda. Rodzina straciła wszystko. W drugim pożarze stracił życie człowiek, a jest drugi ciężko poszkodowany. Możemy pomóc tym rodzinom wpłacając dobrowolną ofiarę na konto Caritas Biała w BS Wronki 37 8961 0002 0020 0203 3297 0002 z dopiskiem „Pomoc dla Magdy”, lub 64 8961 0002 0020 0203 3297 0001 z dopiskiem: pomoc Chmielnik lub pomoc Kurowscy lub pom dla Kamili. Dla ofiar drugiego pożaru nie będzie zbiórki po domach. Każdy kto chce pomóc może swoja ofiarę złożyć do puszek w sklepach z odpowiednim napisem lub wpłacić na konta Caritas z dopiskiem.
  2. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: o Przeistoczeniu i realnej obecności Ciała i Krwi Chrystusa w chlebie i winie – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka: “Naprawdę Bóg, naprawdę pokarm”; uznano właśnie cud za wstawiennictwem Karola de Foucauld, w 100 rocznicę jego śmierci – więcej na ten temat w artykule Marcina Jakimowicza: “Niżej już się nie da”; o projektantce mody, która została zakonnicą – więcej na ten temat w artykule Agaty Combik“Król w białym garniturze”

  OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

  UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY NAJŚWIĘTSZEJ

  07.06.2020

  1. Dyspensa ogólna od udziału we Mszach św. udzielona przez ks. Biskupa została odwołana. Od 1 czerwca dyspensa dotyczy tylko osób starszych, zainfekowanych i mających trudny do przezwyciężenia strach przed zakażeniem. Na ten szczególny czas porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii jest następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200 i 1400: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
  2. Przeżywamy miesiąc czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Odprawiamy nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Nabożeństwo w Białej codziennie o godz. 1830, w niedzielę o godz. 1130, w trakcie oktawy Bożego Ciała nabożeństwo połączone z procesją po Mszy św.; w Radolinie półgodziny przed Mszą św. Zachęcam do odmawiania w Rodzinie litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  3. Dzisiaj kończy się okres spowiedzi wielkanocnej. Okazja do spowiedzi przed każdą Mszą św.
  4. Wymiana tajemnic Żywego Różańca: Radolin sobota 06.06.2020 godz. 1630; Biała niedziela 07.06.2020 godz. 1400.
  5. W tym tygodniu patronują nam:
  • W poniedziałekświęta Jadwiga (1374-1399), królowa, która poświęciła swe życie dla narodu polskiego i litewskiego.
  • W czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.
  • Msza św. w Radolinie w środę o godz. 1700, w czwartek o godz. 1000, po której Procesja Eucharystyczna ulicami wioski do czterech ołtarzy. Rodzina robiąca ołtarz w kierunku na Radolinka zrezygnowała. Dziękuję za dotychczasowe przygotowywanie ołtarza. Proszę o poszukanie miejsca i pomoc w przygotowaniu ołtarza. Pozostałe ołtarze w stałych miejscach.
  • Msze św. Białej w środę o godz. 1900, w czwartek o godz. 800 i o godz. 1200, po której procesja Eucharystyczna ulicami wioski: Kościelna, Radolińska, Parkowa, Zamkowa, Staszica i powrót do kościoła Kościelną. Za śpiew w tym dniu pieśni „Przed Tak Wielkim Sakramentem” można zyskać odpust zupełny, dlatego starajmy się wytrwać do zakończenia procesji w kościele i końcowego błogosławieństwa. Przypominam, iż w tym dniu nie wystarczy udział w procesji Bożego Ciała, ale katolika obowiązuje udział we Mszy św. Przypominam i zachęcam do udekorowania naszych domów przy trasie Procesji. Strażaków proszę o zabezpieczenie Procesji. Ołtarze według tradycji.

  Podczas procesji mamy zasłonięte usta lub zachowujemy między sobą odległość 2 metrów.

  • W piątek – błogosławieni Męczennicy Bronisław Kostkowski i Towarzysze – męczennicy II Wojny Światowej.
  • W sobotę – święty Antoni z Padwy (1195-1231), franciszkański prezbiter i doktor Kościoła, jeden z najbardziej czczonych i kochanych świętych.
  1. Począwszy od piątku przez tydzień w Białej po Mszy św. wieczornej procesja Eucharystyczna wokół kościoła w Oktawie Bożego Ciała. W niedzielę po Mszy św. odprawianej o godz. 1200.
  2. Dziewczynki chcące sypać kwiatki i chłopców dzwoniących dzwonkami podczas procesji Eucharystycznych zapraszamy na próbę sypania kwiatków i dzwonienia dzwonkami w poniedziałek o godz. 1700 przy kościele w Białej. Zachęcam już do zbierania płatków kwiatów do sypania i przynoszenia ich do kościoła – w kościele będzie znajdował się kosz, do którego możemy wsypywać zebrane płatki kwiatów.
  3. W czwartek przypada 4 rocznica święceń biskupich biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach.
  4. Biuro Parafialne czynne w sobotę w godz. 1400 – 1600.
  5. W niedzielę podczas Mszy św. o godz. 1200 uczniowie klasy IV obchodzić będą Rocznicę I Komunii św. Okazja do spowiedzi św. w środę o godz. 1810.
  6. Swoją pracę w Radzie Parafialnej w Radolinie zakończyły Grażyna Sawczyn, Renata Staszewska, w Białej Przewodnicząca Rady Ewa Kowalska. Dziękuję wszystkim za udział i prace w Radzie Parafialnej. Serdeczne Bóg zapłać. Dobrze by było uzupełnić i powiększyć stan Rady w Radolinie o 5 osób i w Białej o 3 osoby. Kartki z imieniem i nazwiskiem kandydata do Rady Parafialnej wrzucamy na tacę w Radolinie lub w Białej do niedzieli 21 czerwca.

  Również Pani Marzena Staszewska zrezygnowała z opiekowania się kluczem od kościoła. Serdeczne Bóg zapłać za dotychczasowa posługę. Klucz do kościoła znajduje się obecnie u Państwa Rembacz.

  1. Sakrament małżeństwa mają zamiar zawrzeć:
  • Januszewski Mateusz, kawaler, zam. Parafia Biała

  Staszewska Karolina Kamila, panna, zam. Parafia Biała

  • Boch Krystian Cezary, kawaler, zam. Parafia Biała

  Targowska Agnieszka Monika, panna, zam. Parafia Biała. Zapowiedź I.

  Jeśliby ktoś o wiedział o przeszkodach uniemożliwiających sakrament małżeństwa jest w sumieniu zobowiązany do powiadomienia ks. Proboszcza.

  1. W związku z zaistniałą sytuacjąw Polsce i na świecie, zamiast corocznych rekolekcji przy Sanktuariach Szensztackich proponujemy rekolekcje w domach! Serdecznie zapraszamy dziewczęta do udziału w rekolekcjach on-line. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy będzie można uzyskać na stronie: mlodziez.szensztat.pl w zakładce Rekolekcje dla dziewczyn 2020. W programie przewidujemy: transmisję Mszy świętej z Sanktuarium Zawierzenia, spotkania tematyczne na platformie Zoom, nagrane konferencje, zachęta do obejrzenia dobrego filmu, zajęcia artystyczne oraz kulinarne na miarę możliwości dziewcząt. Z wszystkich punktów programu będzie można skorzystać wchodząc na swój turnus rekolekcyjny na stronie internetowej. Ze względów organizacyjnych zgłoszenia przyjmujemy do 15 czerwca.
  2. Serdecznie zapraszamy na XXI Pielgrzymkę Świętych Gór (z Góry Chełmskiej na Świętą Górę k/ Polanowa), która odbędzie się w dniu 21 czerwca 2020r. Pielgrzymka w tym roku będzie miała inną formę. Program pielgrzymki (21.06.2020r. – niedziela):
  • – błogosławieństwo na Górze Chełmskiej dla pielgrzymów
   • – przejazd autokarem pod Świętą Górę Polanowską
   • – wejście na Świętą Górę  
  • – Msza Święta
  • – powrót autokarem do Koszalina

  Zachowując zasady bezpieczeństwa sanitarnego, wspólnie zaniesiemy nasze intencje, prośby i podziękowania do Maryi, Bramy Niebios. Zapisy na pielgrzymkę, zasady i informacje: tel. 784 384 091, e-mail: marlen_wozniak@wp.pl Marlena Woźniak

  1. Została odwołana XXXV Ogólnopolska Pielgrzymka Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, która miała się odbyć 20 czerwca 2020 roku. Ponieważ na ten dzień zaplanowany jest akt poświęcenia Arcybractwa Bożemu Sercu, zamiast pielgrzymki zostanie zorganizowana Msza Świętą, transmitowana w telewizji Trwam i Internecie https://jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/kaplica-matki-bozej/
  2. W naszej Parafii wydarzyły się tragedie. Wybuchły dwa pożary na ul. Radolińskiej i ul. Staszica. Czego nie zniszczył ogień to dopełniła woda. Rodzina straciła wszystko. W drugim pożarze stracił życie człowiek, a jest drugi ciężko poszkodowany. Możemy pomóc tym rodzinom wpłacając dobrowolną ofiarę na konto Caritas Biała w BS Wronki 37 8961 0002 0020 0203 3297 0002 z dopiskiem „Pomoc dla Magdy”, lub 64 8961 0002 0020 0203 3297 0001 z dopiskiem: pomoc Chmielnik lub pomoc Kurowscy lub pom dla Kamili. Dla ofiar drugiego pożaru nie będzie zbiórki po domach. Każdy kto chce pomóc może swoja ofiarę złożyć do puszek w sklepach z odpowiednim napisem lub wpłacić na konta Caritas z dopiskiem.
  3. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: duchowa procesja Bożego Ciała z „Gościem Niedzielnym” – więcej na ten temat w artykule Wiesławy Dąbrowskiej-Macury: “Duchowa procesja”; rozmowa z przewodniczącym Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim na temat perspektyw pogłębienia wiary w dobie pandemii oraz błędach w reagowaniu na pedofilię – więcej na ten temat w rozmowie Bogumiła Łozińskiego: “Czas próby wiary, miłości i solidarności”; refleksja nad modelem prezydentury w Polsce – więcej na ten temat w artykule Andrzeja Grajewskiego: “Jaka prezydentura?”

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

  31.05.2020

  1. Przy zwiększeniu ilości wiernych w kościoła przez przepisy rządowe dyspensa ogólna od udziału we Mszach św. udzielona przez ks. Biskupa jest aktualna do dnia dzisiejszego. Od 1 czerwca będzie dotyczyć tylko osób starszych, zainfekowanych i mający trudny do przezwyciężenia strach przed zakażeniem. Na ten szczególny czas porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii jest następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200 i 1400: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
  2. Dzisiaj zakończenie nabożeństw majowych: w Białej o godz. 1130, w Radolinie o godz. 9
  3. Jutro obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Módlmy się o czyste i dobre serca dla nich, o ich duchowy wzrost i bezpieczeństwo w trudnych czasach.
  4. W poniedziałek rozpoczyna się miesiąc czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Będziemy odprawiali nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Nabożeństwo w Białej codziennie o godz. 1830, w niedzielę o godz. 1130; w Radolinie półgodziny przed Mszą św. Zachęcam do odmawiania w Rodzinie litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  5. Sakrament pokuty i pojednania

  W tym roku okres spowiedzi wielkanocnej trwa do 7 czerwca (uroczystość Trójcy Najświętszej). Sprawuję więc sakrament pokuty i pojednania, kontynuując możliwość umawiania się indywidualnego. W kościele jestem zawsze godzinę przed Mszą św. Dopuszczalna jest spowiedź w konfesjonale przy zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa.

  1. Adoracja Najświętszego Sakramentu:
  • w Białej w czwartek piątek i sobotę od godz.1800;
  • w Radolinie w piątek i sobotę od godz. 1600
  1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej będzie podczas adoracji. W czwartek pamiętajmy w naszych modlitwach o powołaniach kapłańskich. W piątek przez przyjęcie Komunii św. wynagradzajmy Panu Bogu wszelkie zniewagi i brak żalu za popełnione grzechy, Msza św. w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1900. W pierwszą sobotę oddamy się pod macierzyńską opiekę Niepokalanemu Sercu Bożej Matki podczas nabożeństwa w Radolinie o godz. 1600, w Białej o godz. 1800.
  2. W tym tygodniu patronują nam:
  • W poniedziałek – (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele.
  • W środę – święty Karol Lwanga i jego towarzysze (†1886), męczennicy z Ugandy w Afryce, którzy oddali życie dla Chrystusa,
  • W czwartek – święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej diecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa.
  • W piątek – święty Bonifacy (673-754), biskup i męczennik, benedyktyn, wielki misjonarz i apostoł Niemiec.
  • W niedzielę – obchodzimy uroczystość Najświętszej Trójcy. Jednocześnie będzie to doroczny Dzień Dziękczynienia.
  1. W sobotę przypada 10 rocznica uroczystej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Przez wstawiennictwo tego polskiego błogosławionego będziemy prosili o sprawiedliwość społeczną w naszej Ojczyźnie oraz o mądrość i roztropność dla rządzących naszym narodem.
  2. Biuro Parafialne czynne w bardzo ważnych sprawach po umówieniu telefonicznym. Nr tel. 601983513.
  3. Wymiana tajemnic Żywego Różańca: Radolin sobota godz. 1630; Biała niedziela godz. 1400.
  4. Dzisiaj rozpoczęliśmy Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa Tak na Serio. To inicjatywa, która już po raz siódmy wspiera rodziny, małżeństwa, narzeczonych i rozeznających powołanie. Zapraszamy do codziennej modlitwy w wyznaczonych intencjach, a także do udziału w codziennych konferencjach, które każdego dnia o godz. 20.00 będą emitowane w internecie. Szczegóły na internetowej stronie taknaserio.com
  5. Duchowa pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę W dniach 5-6 czerwca 2020 r. do jasnogórskiego sanktuarium jak co roku przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Jak to zrobią, gdy ograniczenia związane z epidemią nie pozwalają na tak liczne zgromadzenia? Stawią sią przed tronem Matki Bożej sercem. Zapraszamy na wyjątkową VIII Duchową Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę. W tym roku nie będziemy mogli wszyscy fizycznie przybyć na Jasną Górę. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią nasza pielgrzymka będzie miała charakter duchowy. Na Jasną Górę przybędą przedstawiciele Żywego Różańca w Polsce, którzy poprowadzą dwudniowe czuwanie, a my wraz z nimi nasze duchowe pielgrzymowanie będziemy przeżywać za pośrednictwem Radia Maryja, Telewizji Trwam i strony internetowej pl. Co będzie w programie pielgrzymki? Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: Wszystko postawiłem na Maryję. Pielgrzymkę rozpoczniemy w piątek 5 czerwca o godz. 20:20 transmisją modlitwy różańcowej (RADIO MARYJA). O godz. 21:00 będziemy razem modlić się podczas Apelu jasnogórskiego (TV TRWAM). Rozważanie apelowe poprowadzi ks. Jacek Gancarek, moderator krajowy Żywego Różańca, błogosławieństwa udzieli abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, opiekun Żywego Różańca z ramienia KEP. W sobotę 6 czerwca o godz. 13:30 rozpoczniemy transmisję Mszy Świętej w kaplicy Cudownego Obrazu za pośrednictwem Telewizji Trwam. Podczas pielgrzymki rozpoczniemy także trzeci rok Wielkiej Nowenny Różańcowej. Temat, który w tym rok będziemy rozważać, także na łamach miesięcznika formacyjnego „Różaniec”, to: „Żywy Różaniec znakiem jedności z Ojcem Świętym i Kościołem”. Odczytamy również słowo, które skierował do nas abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski. Nie zabraknie również tradycyjnej pamiątki z pielgrzymki. W tym roku będzie to obrazek z wizerunkiem Stefana kard. Wyszyńskiego z modlitwą „Aktu osobistego oddania Matce Bożej”. Obrazek będzie dołączony do czerwcowego numeru miesięcznika „Różaniec”. W tym trudnym czasie dla całego świata nie ustajemy w modlitwie. Bądźcie razem z nami duchowo na Jasnej Górze 5-6 czerwca. Jeśli stawimy się wszyscy – ponaddwumilionowa armia Żywego Różańca – być może będzie to największa w historii Ogólnopolska Duchowa Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę.
  6. W związku z zaistniałą sytuacjąw Polsce i na świecie, zamiast corocznych rekolekcji przy Sanktuariach Szensztackich proponujemy rekolekcje w domach! 🙂 Serdecznie zapraszamy dziewczęta do udziału w rekolekcjach on-line. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy będzie można uzyskać na stronie: mlodziez.szensztat.pl w zakładce Rekolekcje dla dziewczyn 2020. W programie przewidujemy: transmisję Mszy świętej z Sanktuarium Zawierzenia, spotkania tematyczne na platformie Zoom, nagrane konferencje, zachęta do obejrzenia dobrego filmu, zajęcia artystyczne oraz kulinarne na miarę możliwości dziewcząt. Z wszystkich punktów programu będzie można skorzystać wchodząc na swój turnus rekolekcyjny na stronie internetowej. Ze względów organizacyjnych zgłoszenia przyjmujemy do 15 czerwca.
  7. Została odwołanej XXXV Ogólnopolska Pielgrzymka Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, która miała się odbyć 20 czerwca 2020 roku. Ponieważ na ten dzień zaplanowany jest akt poświęcenia Arcybractwa Bożemu Sercu, zamiast pielgrzymki zostanie zorganizowana Msza Świętą, transmitowana w telewizji Trwam i Internecie https://jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/kaplica-matki-bozej/
  8. Odprowadziliśmy na miejsce wiecznego spoczynku Pawła Zychowicza. Dobry Jezu …….
  9. W naszej Parafii wydarzyły się tragedie. Wybuchły dwa pożary na ul. Radolińskiej i ul. Staszica. Czego nie zniszczył ogień to dopełniła woda. Rodzina straciła wszystko. W drugim pożarze stracił życie człowiek, a drugi ciężko poszkodowany. Możemy pomóc tym rodzinom wpłacając dobrowolną ofiarę na konto Caritas Biała w BS Wronki 37 8961 0002 0020 0203 3297 0002 z dopiskiem „Pomoc dla Magdy”, lub 64 8961 0002 0020 0203 3297 0001 z dopiskiem: pomoc Chmielnik lub pomoc Kurowscy
  10. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: o tym, że młody wiek nie jest przeszkodą do świętości a zwykła rodzina może być dla dzieci drogą do nieba – więcej na ten temat w artykule Beaty Zajączkowskiej: “Nastoletnia świętość”; jak wygląda proces beatyfikacyjny dzieci i czy różni się czymś od tego, w jaki sposób Kościół bada świętość dorosłych – więcej na ten temat w rozmowie z ks. dr Andrzejem Scąberem:“Duchowi geniusze”; o owocach Ducha Świętego, które nie spływają nagle z nieba przy dźwiękach Bacha, lecz wymagają wiele czasu i pielęgnacji – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka: “Owocowanie”

  OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

  UROCZYSTOŚĆ

  WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

  24.05.2020

  1. Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). Tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i przygotować nam miejsce.
  2. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI dzisiaj modlimy się też za Kościół w Chinach. W 2007 roku Benedykt XVI wydał list apostolski, w którym napisał, że 24 maja ma być poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. Ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.
  3. Dyspensa od udziału we Mszach św. udzielona przez ks. Biskupa jest aktualna aż do odwołania. Według rozporządzeń państwowych we Mszy św. w Białej może uczestniczyć 25 osób, w Radolinie 17 osób. W związku ze zwiększającą się frekwencją na ten szczególny czas ograniczeń porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii będzie następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200 i 1400: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
  4. Trwa maryjny miesiąc – maj. W szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. W Białej nabożeństwo majowe celebrujemy codziennie o godz. 1830 w niedzielę o godz. 1130; w Radolinie pół godziny przed Mszą św.. Zadbajmy też o wizerunki Maryi w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie w naszych domach gromadźmy się przy wizerunkach Maryi na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, na różaniec czy wieczorny Apel Jasnogórski. Zakończenie nabożeństw majowych w niedzielę. Zachęcam dzieci by wykonały w domu kapliczkę Matki Bożej i przy tej kapliczce wraz z rodzina odmówili Litanię loretańską i „Zdrowaś Mario”. Ogłaszam konkurs na kapliczkę Maryjną. Proszę zróbcie jej zdjęcie i wyślijcie na adres Parafii: wszyscyswiecibiala@gmail.com . Otrzymałem już 7 kapliczek, czekam na więcej.
  5. We wtorek, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.
  6. W czwartek przypada 39. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Pamiętajmy, że Prymas Polski oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi. Starajmy się wypełniać jego testament, a jednocześnie módlmy się o jego szybką beatyfikację.
  7. Sakrament pokuty i pojednania

  W tym roku okres spowiedzi wielkanocnej trwa do 7 czerwca (uroczystość Trójcy Najświętszej). Sprawuję więc sakrament pokuty i pojednania, kontynuując możliwość umawiania się indywidualnego. W kościele jestem zawsze godzinę przed Mszą św. W dalszym ciągu nie wolno spowiadać w konfesjonałach, dlatego spowiedź w zakrystii, zachowując wymogi sanitarne: odległość minimum 2 m, 1 osoba na 10m2 , zasłonięte usta i nos przez księdza i penitenta.

  1. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek od godz.1800.
  2. W tym tygodniu patronują nam:
  • We wtorek – święty Filip Nereusz (1515-1595), wychowawca młodzieży i opiekun ludzi chorych, którym poświęcił się bez reszty.
  • W piątek – święta Urszula Ledóchowska (1865-1939), założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych urszulankami szarymi, wielka wychowawczyni i opiekunka dzieci i młodzieży.
  • W niedzielę – przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy. Jest ostatni moment, aby wypełnić przykazanie kościelne nakazujące spowiedź i Komunię św. wielkanocną, ten czas kończy się w Uroczystość Trójcy Świętej 7 czerwca. Do tej uroczystości przygotowujemy się poprzez specjalną nowennę. Włączmy się do tej modlitwy podczas liturgii w naszym kościele lub prywatnie odmawiajmy ją w domu.
   1. Biuro Parafialne czynne w bardzo ważnych sprawach po umówieniu telefonicznym. Nr tel. 601983513.
   2. W ramach kapliczki maryjne naszej parafii ostatnio były z Wapniarnii Pierwszej, a druga z Radolina 11. A obecne gdzie się znajdują?
   3. W naszej Parafii w środę wydarzyła się tragedia wybuchł pożar na ul. Radolińskiej. Czego nie zniszczył ogień to dopełniła woda. Rodzina straciła wszystko. Możemy pomóc tej rodzinie wpłacając dobrowolną ofiarę na konto Caritas Biała w BS Wronki 37 8961 0002 0020 0203 3297 0002 z dopiskiem „Pomoc dla Magdy”. Cała wpłacona kwota zostanie przekazana poszkodowanym.
   4. W naszej Parafii wydarzyła w piątek kolejna tragedia, pożar domu wielorodzinnego. Zginął człowiek, drugi znajduje się w szpitalu. Otoczmy ich modlitwą. Można pomóc rodzinom poszkodowanym wpłacając dobrowolną ofiarę na konto Caritas Biała w BS Wronki 64 8961 0002 0020 0203 3297 0001 z dopiskiem: pomoc Chmielnik lub pomoc Kurowscy
   5. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: specjalny dodatek o Polakach ratujących żydów w czasie II Wojny Światowej; czy górnośląski przemysł wydobywczy przetrwa kryzys spowodowany falą zachorowań wśród górników? – więcej na ten temat w artykule Andrzeja Grajewskiego i Przemysława Kucharczaka:“Ludzie się wystraszyli”; jakie znaki poprzedzą paruzję? – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka: “Jeszcze nie jest za późno”