Ogłoszenia Duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

PIĘTNASTA NIEDZIELA ZWYKŁA

12.07.2020

 1. Sytuacja powoli stabilizuje się dlatego porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii od niedzieli 12.07.2020 jest następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
 2. Nabożeństwa w naszej Parafii:
 • Godzinki do Najświętszej Maryi Panny – Biała niedziela godz. 730
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego – Biała półgodziny przed Mszą św. (z wyjątkiem niedzieli o godz. 800 i środy)
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Radolin środa godz. 1630
 • Nowenna do Matki Bożej Bialskiej – Biała środa godz. 1830.
  1. Rozpoczęliśmy codziennie przed Mszą św. śpiewać Koronkę do Miłosierdzia Bożego
  2. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek od godz. 1800.
  3. W tym tygodniu patronują nam:
 • W poniedziałekŚwięci Andrzej Świerad (†1030-1034), z pochodzenia Polak, i jego uczeń Benedykt (†1033-1037), dwaj pustelnicy, prowadzący niezwykle surowe życie na terenie dzisiejszych Węgier.
 • W środę – święty Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza.
 • W czwartek – Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel. Z tym wspomnieniem związana jest i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie jest Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest Święty Rafał Kalinowski.
 • W sobotę – błogosławiony Szymon z Lipnicy, prezbiter
  1. Sakrament małżeństwa mają zamiar zawrzeć:

Sendal Anna Maria, panna, zameldowana Parafia Biała

Andrzejczak Mateusz, kawaler, zam. Parafia Tarnowo Podgórne. Zapowiedź III.

Jeśliby ktoś o wiedział o przeszkodach uniemożliwiających sakrament małżeństwa jest w sumieniu zobowiązany do powiadomienia ks. Proboszcza.

 1. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: czy miłość narzeczonych jest konieczna do zawarcia małżeństwa i czy jej brak może być podstawą do jego unieważnienia? – więcej na ten temat w artykule ks. Adama Pawlaszczyka: „Miłość na ławie oskarżonych”: 150 lat temu papież powierzył Kościół opiece Świętego Józefa. Dzisiaj Kościół w Polsce chce zrobić to samo – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka:„Opiekun na czas burzy”; sanktuarium maryjne w Charłupi, kolejny przystanek na trasie wakacyjnego cyklu „Nie ma jak u Mamy” – więcej na ten temat w artykule Szymona Babuchowskiego: „Matka o łagodnej twarzy”
 2. 38 PIELGRZYMKA SKRZATUSZ – JASNA  GÓRA. Przez lata nasza wspólnota pielgrzymkowa łączyła wielu pątników z całej diecezji, którzy pragnęli przez 13 dni odbyć rekolekcje w drodze. Rok Pański 2020 przyniósł nam doświadczenie epidemii, które nie pozwala pielgrzymować w takiej formie jak dotychczas. Na szlak pieszo dla zachowania tradycji corocznego wędrowania wyruszą tylko 3 osoby. Dyrektor Pielgrzymki, Pilot Pielgrzymki oraz Diecezjalny Moderator Ruchu Światło – Życie. Z wiarą  w Boże działanie, przed Cudownym Wizerunkiem powierzą Jasnogórskiej Pani, wspólne dziękczynienia i prośby, tak jak przez wieki czynili to nasi ojcowie. Pielgrzymka w tym roku będzie miało formę duchowego Pielgrzymowania. Wszystkich zapraszamy do  ZŁOTEJ GRUPY. Pozostając w domach i gromadząc się w kościołach, na spotkaniach Złotej Grupy będziemy budowali tę wspólnotę w inny sposób niż dotychczas. Jest to szansa, aby uświadomić sobie, jak wielkim darem jest możliwość pielgrzymowania. W dniach 1-13 sierpnia w Parafiach gdzie jest ksiądz Przewodnik grupy będzie wieczorem codzienne spotkanie. TRZCIANKA Parafia pw. św. Jana Chrzciciela ks. Paweł Baran. Planowana jest transmisja wieczornego apelu z trasy przez DOBRE MEDIA i profil Pieszej Pielgrzymki na Facebooku: 2 ,5, 10, 12 sierpnia o godz. 2030. Materiały do Złotej Guy można nabyć u Przewodnika Rejonu. Przewodnik Rejonu zbiera intencje w rejonie od Złotej Grupy i przekazuje idącym na Jasną Górę. Każdego dnia Msza św. w intencjach przesłanych drogą SMS 724616971.

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

CZTERNASTA NIEDZIELA ZWYKŁA

05.07.2020

 1. Wymiana tajemnic Żywego Różańca: w Radolinie w sobotę 04.07 o godz. 1630, w Białej w niedzielę po Mszy św. odprawianej o godz. 1200.
 2. Dzisiaj w niedzielę 5 lipca o godz. 1600 w Sali wiejskiej w Białej odbędzie się spotkanie dotyczące historii tzw. „Karzełczej Góry”. Wykład poprowadzi p. Piotr Alagierski.
 3. Sytuacja powoli stabilizuje się dlatego porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii od niedzieli 12.07.2020 jest następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
 4. W drugi czwartek miesiąca z okazji trwającego II synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Msza św. wotywna o Duchu Świętym.
 5. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek od godz. 1800.
 6. W tym tygodniu patronują nam:
 • W poniedziałek – błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska (1863-1922), dziewica i zakonnica, która założyła pismo „Echo Afryki” oraz instytut zakonny pod nazwą Sodalicja św. Piotra Klawera, patronka dzieł misyjnych w Polsce.
 • W środę – święty Jan z Dukli (1414-1484), prezbiter, niezwykle gorliwy franciszkanin, związany z Krosnem, ze Lwowem i z Poznaniem; słynął z wiedzy teologicznej i daru prorokowania.
 • W sobotę – święty Benedykt (480-547), opat, napisał regułę która stała się podstawą dla wielu rodzin zakonnych na Zachodzie; św. Paweł VI w 1964 roku ogłosił go głównym patronem Europy. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób Świętego Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze Świętym Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec.
 1. Nowi członkowie Rady Parafialni w Radolinie: Żurawicz Maria,

Dziękuję za przyjęcie wyboru pracy w Radzie Parafialnej.

 1. Sakrament małżeństwa mają zamiar zawrzeć:

Sendal Anna Maria, panna, zameldowana Parafia Biała

Andrzejczak Mateusz, kawaler, zam. Parafia Tarnowo Podgórne. Zapowiedź II.

Jeśliby ktoś o wiedział o przeszkodach uniemożliwiających sakrament małżeństwa jest w sumieniu zobowiązany do powiadomienia ks. Proboszcza.

 1. Pomagaliśmy rodzinom, które w naszej parafii dotknęła tragedia pożaru wpłacając dobrowolną ofiarę na konto Caritas Biała. Zebraliśmy i przekazaliśmy pani Magdalenie – 5439,59; Państwu Chmielnikom – 516,67; Państwu Kurowskim – 200,00. Wszystkim ofiarodawcom w imieniu Caritas i obdarowanych składamy serdeczne Bóg zapłać.
 2. W miesiącach maj – czerwiec na remont kościoła w Białej złożono ofiarę 1580,00 zł, mamy dług 25432,90. Złożono w styczniu na gaz 150,00 zł, pozostaje dług 1344 zł. Na bieżące utrzymanie kościoła czyli sprzątanie, środki czystości, kwiaty złożono 490,00.
 3. Na remont kościoła w Białej w miesiącach maj – czerwiec ofiarę złożyli: Bryk K. J., Delida Alicja i Leszek, Krzyżanowska Barbara, Górzna Łucja, Grodeccy Klaudia i Zenon, Grubizny Agnieszka i Jan, Grzeszczak Bernarda, Machnicki Władysław, Mantaj Elżbieta i Romuald, Perlic Jadwiga i Jarosław, Wilant Stanisława, Witkowski Jan
 4. Na ogrzewanie kościoła w Białej w miesiącach maj – czerwiec ofiarę złożyli: Grzeszczak Bernarda, Jaroszewicz Maria, Perlic Jarosław i Jadwiga
 5. Na bieżące utrzymanie kościoła czyli sprzątanie, środki czystości, kwiaty w miesiącach maj – czerwiec ofiarę złożyli: Anonim, Białoskórscy Grzegorz i Lucyna, Bukowska Marianna, Grzeszczak Bernarda, Perlic Jadwiga i Jarosław, Siedleccy Jan i Józefa, Sznajder M. T., Wilant Stanisława
 6. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: o niezwykle silnej więzi braci Ratzingerów – więcej na ten temat w artykule Marcina Jakimowicza: „Bracia”; o tym, że wątpliwości w wierze nie są grzechem, lecz raczej szansą na jej pogłębienie – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka:„Zaradź niedowiarstwu!”; następny odcinek z cyklu wakacyjnego „Nie ma jak u Mamy”. Tym razem odwiedzimy bazylikę w Leżajsku – więcej na ten temat w rozmowie Marcina Jakimowicza: „Miód na serce”
 7. 38 PIELGRZYMKA SKRZATUSZ – JASNA  GÓRA. W związku z trwającą epidemią pielgrzymowanie w tym roku nie będzie miało takiej formy jak dotychczas. Na szlak pieszo dla zachowania tradycji corocznego wędrowania wyruszą tylko 3 osoby. Dyrektor Pielgrzymki, Pilot Pielgrzymki oraz Diecezjalny Moderator Ruchu Światło- Życie. Pielgrzymka w tym roku będzie miało formę duchowego Pielgrzymowania. Wszystkich zapraszamy do  ZŁOTEJ GRUPY. W dniach 1-13 sierpnia w Parafiach gdzie jest ksiądz Przewodnik grupy będzie wieczorem codzienne spotkanie. TRZCIANKA Parafia pw. św. Jana Chrzciciela ks. Paweł Baran

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

TRZYNASTA NIEDZIELA ZWYKŁA

28.06.2020

 1. Na ten szczególny czas porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii jest następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200 i 1400: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
 2. Przeżywamy miesiąc czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Odprawiamy nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Nabożeństwo w Białej codziennie o godz. 1830, w niedzielę o godz. 1130, w Radolinie półgodziny przed Mszą św. Zakończenie nabożeństw czerwcowych we wtorek.
 3. Adoracja Najświętszego Sakramentu:
 • w Białej w czwartek, piątek i sobotę od godz. 1800.
 • W Radolinie w piątek i sobotę od godz. 1600.
 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek podczas Mszy Świętej w Białej o godz. 1900 dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata, co uczynimy podczas adoracji Najświętszego Sakramentu oraz podczas pierwszopiątkowego nabożeństwa. Msza Święta wynagradzająca Bożemu Sercu w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1900. W sobotę czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej matczynej opiece naszą codzienność. Serdecznie zapraszam na pierwszosobotnie nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej w Radolinie o godz. 1600, w Białej o godz. 1800.
 2. Wymiana tajemnic Żywego Różańca: w Radolinie w sobotę o godz. 1630, w Białej w niedzielę po Mszy św. odprawianej o godz. 1200.
 3. Odwiedziny chorych w sobotę po indywidualnym zaproszeniu.
 4. W tym tygodniu patronują nam:
 • W poniedziałek – święci Apostołowie Piotr (†około 64 lub 67) i Paweł (†około 67 lub 66), dwa największe filary Chrystusowego Kościoła; obaj byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, obaj w tym mieście oddali dla Chrystusa swoje życie, również w Rzymie są ich relikwie. Msza św. w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1900. Taca przeznaczona jest na cele Stolicy Świętej. Pamiętajmy w naszych modlitwach o Biskupie Pawle Cieśliku obchodzącym imieniny.
 • W środę – święty Otton, biskup, misjonarz Pomorza, który głosił Ewangelię m.in. w Kołobrzegu i Białogardzie.
 • W piątek – święty Tomasz Apostoł (†67), należał do grona Dwunastu powołanych przez Pana Jezusa, zaniósł Ewangelię aż do Indii i tam poniósł śmierć męczeńską.
 1. W niedzielę 5 lipca o godz. 1600 w Sali wiejskiej w Białej odbędzie się spotkanie dotyczące historii tzw. „Karzełczej Góry”. Wykład poprowadzi p. Piotr Alagierski.
 2. Swoją pracę w Radzie Parafialnej w Radolinie zakończyły Grażyna Sawczyn, Renata Staszewska, w Białej Przewodnicząca Rady Ewa Kowalska. Dziękuję wszystkim za udział i prace w Radzie Parafialnej. Serdeczne Bóg zapłać. Trwają rozmowy z kandydatami do Rady na których oddano głosy.
 3. Sakrament małżeństwa mają zamiar zawrzeć:

Sendal Anna Maria, panna, zameldowana Parafia Biała

Andrzejczak Mateusz, kawaler, zam. Parafia Tarnowo Podgórne. Zapowiedź I.

Jeśliby ktoś o wiedział o przeszkodach uniemożliwiających sakrament małżeństwa jest w sumieniu zobowiązany do powiadomienia ks. Proboszcza.

 1. Możemy pomóc rodzinom, które w naszej parafii dotknęła tragedia pożaru wpłacając dobrowolną ofiarę na konto Caritas Biała w BS Wronki 37 8961 0002 0020 0203 3297 0002 z dopiskiem „Pomoc dla Magdy”, lub 64 8961 0002 0020 0203 3297 0001 z dopiskiem: pomoc Chmielnik lub pomoc Kurowscy lub pomoc dla Kamili.
 2. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: rozpoczynamy cykl wakacyjny „Nie ma jak u Mamy” – reportaże z sanktuariów Maryjnych w Polsce. Zaczynamy od Sejn, gdzie pielgrzymów przyciąga cudowna 600-letnia figura Matki Boskiej – więcej na ten temat w artykule Marcina Jakimowicza: „Mikrokosmos”; o tym, że czas zamkniętych świątyń nie była stracony dla duchowości. Wiele osób na Zachodzie deklaruje, że pandemia umocniła ich wiarę – więcej na ten temat w artykule Jacka Dziedziny: „Pokolenie COVID-19”; o polskich żydach, którzy założyli Hollywood – więcej na ten temat w rozmowie Szymona Babuchowskiego„Cały nasz Hollywood”

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

DWUNASTA NIEDZIELA ZWYKŁA

21.06.2020

 1. Dyspensa ogólna od udziału we Mszach św. udzielona przez ks. Biskupa została odwołana. Od 1 czerwca dyspensa dotyczy tylko osób starszych, zainfekowanych i mających trudny do przezwyciężenia strach przed zakażeniem. Na ten szczególny czas porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii jest następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200 i 1400: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
 2. Dzisiaj po Mszach świętych zbiórka do puszek na kształcenie w diecezji i KUL. O przeprowadzenie zbiórki proszę członków Żywego Różańca.
 3. Przeżywamy miesiąc czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Odprawiamy nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Nabożeństwo w Białej codziennie o godz. 1830, w niedzielę o godz. 1130, w Radolinie półgodziny przed Mszą św. Zachęcam do odmawiania w Rodzinie litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 4. We wtorek obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmiemy wszystkich ojców z naszej wspólnoty parafialnej, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny.
 5. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek od godz. 1800.
 6. W tym tygodniu patronują nam:
 • W środę – Święty Jan Chrzciciel, który przygotował drogę Panu Jezusowi, którego obchodzimy uroczystość Narodzenia. Tę uroczystość rozpoczniemy już wieczorem we wtorek Mszą Świętą wigilijną W Białej o godz. 1900 . W samą uroczystość Msze Święte w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1900. W Litanii do Wszystkich świętych Święty Jan Chrzciciel jest wymieniany na pierwszym miejscu, zaraz po Maryi. To wielki nauczyciel i świadek Bożej prawdy, który był za nią gotów oddać życie. Ciesząc się narodzinami Świętego Jana Chrzciciela, warto zastanowić się nad swoim życiem, nad zgodnością naszych czynów, słów i postaw z wyznawaną przez nas wiarą i pobożnością.
 • W czwartek – Dorota z Mątowów, która pielgrzymowała do Sanktuarium na Górze Chełmskiej w Koszalinie w XIV w.
 1. Zbliża się koniec roku katechetycznego i szkolnego. Przypominam dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. Warto w modlitwach nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane dobro, za przeżyty czas z Bogiem. Niech nie zabraknie tego dziękczynienia w nadchodzących dniach. Będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji. Niech to będzie błogosławiony czas wypoczynku, regeneracji sił, ale także duchowego wzrostu. Nawet w wakacje można odwiedzając ciekawe miejsca, zwłaszcza w świątyniach, nie tylko podziwiać piękno, ale przede wszystkim oddać cześć Panu całego stworzenia.
 2. Swoją pracę w Radzie Parafialnej w Radolinie zakończyły Grażyna Sawczyn, Renata Staszewska, w Białej Przewodnicząca Rady Ewa Kowalska. Dziękuję wszystkim za udział i prace w Radzie Parafialnej. Serdeczne Bóg zapłać. Dobrze by było uzupełnić i powiększyć stan Rady w Radolinie o 5 osób i w Białej o 3 osoby. Kartki z imieniem i nazwiskiem kandydata do Rady Parafialnej wrzucamy na tacę w Radolinie lub w Białej do niedzieli 21 czerwca.
 3. W naszej Parafii wydarzyły się tragedie. Wybuchły dwa pożary na ul. Radolińskiej i ul. Staszica. Czego nie zniszczył ogień to dopełniła woda. Rodzina straciła wszystko. W drugim pożarze stracił życie człowiek, a jest drugi ciężko poszkodowany. Możemy pomóc tym rodzinom wpłacając dobrowolną ofiarę na konto Caritas Biała w BS Wronki 37 8961 0002 0020 0203 3297 0002 z dopiskiem „Pomoc dla Magdy”, lub 64 8961 0002 0020 0203 3297 0001 z dopiskiem: pomoc Chmielnik lub pomoc Kurowscy lub pom dla Kamili. Dla ofiar drugiego pożaru nie będzie zbiórki po domach. Każdy kto chce pomóc może swoja ofiarę złożyć do puszek w sklepach z odpowiednim napisem lub wpłacić na konta Caritas z dopiskiem.
 4. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: o praktyce nabożeństw pierwszopiątkowych i ich znaczeniu w duszpasterstwie – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka: „Naczynia połączone”; o udziale Karola Wojtyły na II Soborze Watykańskim oraz jego wpływie na ostateczny kształt niektórych dokumentów soborowych – więcej na ten temat w artykule Jakuba Jałowiczora: „Sobór Karola Wojtyły”; rozmowa z o. Piotrem Śliwińskim o tym, że musimy całkowicie zdać się na Boga – więcej na ten temat w rozmowie Marcina Jakimowicza„Doszliśmy do ściany”
 5. Na remont kościoła w Radolinie w miesiącach marzec – maj złożono 470 zł, na ogrzewanie 100 zł, za sprzątanie kościoła 40 zł, ofiary na kwiaty 127 zł. Wydano: za energię elektryczną 1016,54, na kwiaty na Wielkanoc 120 zł, na rocznicę święceń kapłańskich ks. Proboszcza 250 zł.: na koncie pozostaje: na remont kościoła 2827 zł, na ogrzewanie 269,59, do dyspozycji Rady 183,84 zł.
 6. Serdeczne Bóg zapłać za ufundowanie chorągwi Matki Bożej Częstochowskiej do naszego kościoła w Radolinie. Fundator chce pozostać anonimowy, jest to Jego dar dla Boga jako podziękowanie za wszelkie dobro.

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

JEDENASTA NIEDZIELA ZWYKŁA

14.06.2020

 1. Dyspensa ogólna od udziału we Mszach św. udzielona przez ks. Biskupa została odwołana. Od 1 czerwca dyspensa dotyczy tylko osób starszych, zainfekowanych i mających trudny do przezwyciężenia strach przed zakażeniem. Na ten szczególny czas porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii jest następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200 i 1400: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
 2. Dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 1200 uczniowie klasy IV obchodzić będą Rocznicę I Komunii św.
 3. Przeżywamy miesiąc czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Odprawiamy nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Nabożeństwo w Białej codziennie o godz. 1830, w niedzielę o godz. 1130, w trakcie oktawy Bożego Ciała nabożeństwo połączone z procesją po Mszy św.; w Radolinie półgodziny przed Mszą św. Zachęcam do odmawiania w Rodzinie litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 4. Do czwartku w Białej po Mszy św. wieczornej procesja Eucharystyczna wokół kościoła w Oktawie Bożego Ciała. W czwartek na zakończenie oktawy poświęcenie wianków.
 5. W tym tygodniu patronują nam:
 • W środę – święty Albert Chmielowski (1845-1916), zakonnik, który odznaczał się heroiczną miłością bliźniego, dzieląc los z najuboższymi i pragnąc przywrócić im godność; uczy, że trzeba być „dobrym jak chleb”.
 • W piątek – Najświętsze Serce Pana Jezusa. Msze Święte tego dnia w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1900, po Mszy św. wystawienie Najświętszego sakramentu, Litania do NSPJ i akt wynagrodzenia NSPJ, za odmówienie którego można zyskać odpust zupełny oraz procesja Eucharystyczna. Z inicjatywy św. Jana Pawła II jest to Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Ze względu na uroczystość nie obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 • W sobotę – Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.
  1. W sobotę przypada też ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. Przypomnijmy: uchodźca, to osoba, która z powodu obaw przed prześladowaniem ze względu na rasę, religię, narodowość, poglądy polityczne pozostaje poza swoim krajem i nie może liczyć na ochronę swoich praw w kraju ojczystym. Takich osób na całym świecie są setki tysięcy. W naszych modlitwach starajmy się przynieść im ulgę w ich cierpieniach.
  2. Biuro Parafialne czynne w sobotę w godz. 1400 – 1600.
  3. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim za obecność na Procesji Bożego Ciała,, za aktywny w niej udział, za przygotowanie ołtarzy, za prowadzenie śpiewu, za sypanie kwiatków, niesienie krzyża, feretronu, chorągwi poduszek, baldachimu, za dzwonienie dzwonkami, za czytania, liturgicznej służbie ołtarza.
  4. Swoją pracę w Radzie Parafialnej w Radolinie zakończyły Grażyna Sawczyn, Renata Staszewska, w Białej Przewodnicząca Rady Ewa Kowalska. Dziękuję wszystkim za udział i prace w Radzie Parafialnej. Serdeczne Bóg zapłać. Dobrze by było uzupełnić i powiększyć stan Rady w Radolinie o 5 osób i w Białej o 3 osoby. Kartki z imieniem i nazwiskiem kandydata do Rady Parafialnej wrzucamy na tacę w Radolinie lub w Białej do niedzieli 21 czerwca.

Również Pani Marzena Staszewska zrezygnowała z opiekowania się kluczem od kościoła. Serdeczne Bóg zapłać za dotychczasowa posługę. Klucz do kościoła znajduje się obecnie u Państwa Rembacz.

 1. Sakrament małżeństwa mają zamiar zawrzeć:
 • Januszewski Mateusz, kawaler, zam. Parafia Biała

Staszewska Karolina Kamila, panna, zam. Parafia Biała

 • Boch Krystian Cezary, kawaler, zam. Parafia Biała

Targowska Agnieszka Monika, panna, zam. Parafia Biała. Zapowiedź II.

Jeśliby ktoś o wiedział o przeszkodach uniemożliwiających sakrament małżeństwa jest w sumieniu zobowiązany do powiadomienia ks. Proboszcza.

 1. W związku z zaistniałą sytuacjąw Polsce i na świecie, zamiast corocznych rekolekcji przy Sanktuariach Szensztackich proponujemy rekolekcje w domach! 🙂 Serdecznie zapraszamy dziewczęta do udziału w rekolekcjach on-line. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy będzie można uzyskać na stronie: mlodziez.szensztat.pl w zakładce Rekolekcje dla dziewczyn 2020. W programie przewidujemy: transmisję Mszy świętej z Sanktuarium Zawierzenia, spotkania tematyczne na platformie Zoom, nagrane konferencje, zachęta do obejrzenia dobrego filmu, zajęcia artystyczne oraz kulinarne na miarę możliwości dziewcząt. Z wszystkich punktów programu będzie można skorzystać wchodząc na swój turnus rekolekcyjny na stronie internetowej. Ze względów organizacyjnych zgłoszenia przyjmujemy do 15 czerwca.
 2. Serdecznie zapraszamy na XXI Pielgrzymkę Świętych Gór (z Góry Chełmskiej na Świętą Górę k/ Polanowa), która odbędzie się w dniu 21 czerwca 2020r. Pielgrzymka w tym roku będzie miała inną formę. Program pielgrzymki (21.06.2020r. – niedziela):
 • – błogosławieństwo na Górze Chełmskiej dla pielgrzymów
  • – przejazd autokarem pod Świętą Górę Polanowską
  • – wejście na Świętą Górę  
 • – Msza Święta
 • – powrót autokarem do Koszalina

Zachowując zasady bezpieczeństwa sanitarnego, wspólnie zaniesiemy nasze intencje, prośby i podziękowania do Maryi, Bramy Niebios. Zapisy na pielgrzymkę, zasady i informacje: tel. 784 384 091, e-mail: marlen_wozniak@wp.pl Marlena Woźniak

 1. Została odwołana XXXV Ogólnopolska Pielgrzymka Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, która miała się odbyć 20 czerwca 2020 roku. Ponieważ na ten dzień zaplanowany jest akt poświęcenia Arcybractwa Bożemu Sercu, zamiast pielgrzymki zostanie zorganizowana Msza Świętą, transmitowana w telewizji Trwam i Internecie https://jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/kaplica-matki-bozej/
 2. „100 na 100” – spływ kajakowy w 100- lecie chrztu Karola Wojtyły.

Idea: W dniu 20 czerwca 2020r. przypada 100. rocznica chrztu Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. W tym dniu zapraszamy 100 kajakarzy na wspólny spływ kajakowy rzeką Rurzycą, zakończony Mszą Świętą.

Miejsce: Karol Wojtyła odwiedził rzekę Rurzycę w lipcu 1978r. Znajduje się tu pierwszy pomnik na świecie poświęcony Janowi Pawłowi II.

Adresaci spływu: rodziny, młodzież, osoby indywidualne z diecezji, grupy zorganizowane z parafii, wszyscy kochający św. Jana Pawła II

Stopień trudności spływu: łatwy

Program spływu (20.06.2020r.):

 • – zbiórka na parkingu w Trzebieszkach (trasa S22 Wałcz-Jastrowie)
 • – rozpoczęcie spływu
  • – polowa Msza Święta
  • – posiłek
  • – autokary odwiozą uczestników na miejsce rozpoczęcia spływu)

Koszt: 50 zł/osoby

Organizatorzy: Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej; „Inicjatywa” – Stowarzyszenie Powiatu Wałeckiego; „Vikingkajaki” – spływy kajakowe

Zapisy, regulamin, zasady bezpieczeństwa sanitarnego: vikingkajaki@gmail.com

 1. W naszej Parafii wydarzyły się tragedie. Wybuchły dwa pożary na ul. Radolińskiej i ul. Staszica. Czego nie zniszczył ogień to dopełniła woda. Rodzina straciła wszystko. W drugim pożarze stracił życie człowiek, a jest drugi ciężko poszkodowany. Możemy pomóc tym rodzinom wpłacając dobrowolną ofiarę na konto Caritas Biała w BS Wronki 37 8961 0002 0020 0203 3297 0002 z dopiskiem „Pomoc dla Magdy”, lub 64 8961 0002 0020 0203 3297 0001 z dopiskiem: pomoc Chmielnik lub pomoc Kurowscy lub pom dla Kamili. Dla ofiar drugiego pożaru nie będzie zbiórki po domach. Każdy kto chce pomóc może swoja ofiarę złożyć do puszek w sklepach z odpowiednim napisem lub wpłacić na konta Caritas z dopiskiem.
 2. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: o Przeistoczeniu i realnej obecności Ciała i Krwi Chrystusa w chlebie i winie – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka: „Naprawdę Bóg, naprawdę pokarm”; uznano właśnie cud za wstawiennictwem Karola de Foucauld, w 100 rocznicę jego śmierci – więcej na ten temat w artykule Marcina Jakimowicza: „Niżej już się nie da”; o projektantce mody, która została zakonnicą – więcej na ten temat w artykule Agaty Combik„Król w białym garniturze”

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY NAJŚWIĘTSZEJ

07.06.2020

 1. Dyspensa ogólna od udziału we Mszach św. udzielona przez ks. Biskupa została odwołana. Od 1 czerwca dyspensa dotyczy tylko osób starszych, zainfekowanych i mających trudny do przezwyciężenia strach przed zakażeniem. Na ten szczególny czas porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii jest następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200 i 1400: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
 2. Przeżywamy miesiąc czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Odprawiamy nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Nabożeństwo w Białej codziennie o godz. 1830, w niedzielę o godz. 1130, w trakcie oktawy Bożego Ciała nabożeństwo połączone z procesją po Mszy św.; w Radolinie półgodziny przed Mszą św. Zachęcam do odmawiania w Rodzinie litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 3. Dzisiaj kończy się okres spowiedzi wielkanocnej. Okazja do spowiedzi przed każdą Mszą św.
 4. Wymiana tajemnic Żywego Różańca: Radolin sobota 06.06.2020 godz. 1630; Biała niedziela 07.06.2020 godz. 1400.
 5. W tym tygodniu patronują nam:
 • W poniedziałekświęta Jadwiga (1374-1399), królowa, która poświęciła swe życie dla narodu polskiego i litewskiego.
 • W czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.
 • Msza św. w Radolinie w środę o godz. 1700, w czwartek o godz. 1000, po której Procesja Eucharystyczna ulicami wioski do czterech ołtarzy. Rodzina robiąca ołtarz w kierunku na Radolinka zrezygnowała. Dziękuję za dotychczasowe przygotowywanie ołtarza. Proszę o poszukanie miejsca i pomoc w przygotowaniu ołtarza. Pozostałe ołtarze w stałych miejscach.
 • Msze św. Białej w środę o godz. 1900, w czwartek o godz. 800 i o godz. 1200, po której procesja Eucharystyczna ulicami wioski: Kościelna, Radolińska, Parkowa, Zamkowa, Staszica i powrót do kościoła Kościelną. Za śpiew w tym dniu pieśni „Przed Tak Wielkim Sakramentem” można zyskać odpust zupełny, dlatego starajmy się wytrwać do zakończenia procesji w kościele i końcowego błogosławieństwa. Przypominam, iż w tym dniu nie wystarczy udział w procesji Bożego Ciała, ale katolika obowiązuje udział we Mszy św. Przypominam i zachęcam do udekorowania naszych domów przy trasie Procesji. Strażaków proszę o zabezpieczenie Procesji. Ołtarze według tradycji.

Podczas procesji mamy zasłonięte usta lub zachowujemy między sobą odległość 2 metrów.

 • W piątek – błogosławieni Męczennicy Bronisław Kostkowski i Towarzysze – męczennicy II Wojny Światowej.
 • W sobotę – święty Antoni z Padwy (1195-1231), franciszkański prezbiter i doktor Kościoła, jeden z najbardziej czczonych i kochanych świętych.
 1. Począwszy od piątku przez tydzień w Białej po Mszy św. wieczornej procesja Eucharystyczna wokół kościoła w Oktawie Bożego Ciała. W niedzielę po Mszy św. odprawianej o godz. 1200.
 2. Dziewczynki chcące sypać kwiatki i chłopców dzwoniących dzwonkami podczas procesji Eucharystycznych zapraszamy na próbę sypania kwiatków i dzwonienia dzwonkami w poniedziałek o godz. 1700 przy kościele w Białej. Zachęcam już do zbierania płatków kwiatów do sypania i przynoszenia ich do kościoła – w kościele będzie znajdował się kosz, do którego możemy wsypywać zebrane płatki kwiatów.
 3. W czwartek przypada 4 rocznica święceń biskupich biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach.
 4. Biuro Parafialne czynne w sobotę w godz. 1400 – 1600.
 5. W niedzielę podczas Mszy św. o godz. 1200 uczniowie klasy IV obchodzić będą Rocznicę I Komunii św. Okazja do spowiedzi św. w środę o godz. 1810.
 6. Swoją pracę w Radzie Parafialnej w Radolinie zakończyły Grażyna Sawczyn, Renata Staszewska, w Białej Przewodnicząca Rady Ewa Kowalska. Dziękuję wszystkim za udział i prace w Radzie Parafialnej. Serdeczne Bóg zapłać. Dobrze by było uzupełnić i powiększyć stan Rady w Radolinie o 5 osób i w Białej o 3 osoby. Kartki z imieniem i nazwiskiem kandydata do Rady Parafialnej wrzucamy na tacę w Radolinie lub w Białej do niedzieli 21 czerwca.

Również Pani Marzena Staszewska zrezygnowała z opiekowania się kluczem od kościoła. Serdeczne Bóg zapłać za dotychczasowa posługę. Klucz do kościoła znajduje się obecnie u Państwa Rembacz.

 1. Sakrament małżeństwa mają zamiar zawrzeć:
 • Januszewski Mateusz, kawaler, zam. Parafia Biała

Staszewska Karolina Kamila, panna, zam. Parafia Biała

 • Boch Krystian Cezary, kawaler, zam. Parafia Biała

Targowska Agnieszka Monika, panna, zam. Parafia Biała. Zapowiedź I.

Jeśliby ktoś o wiedział o przeszkodach uniemożliwiających sakrament małżeństwa jest w sumieniu zobowiązany do powiadomienia ks. Proboszcza.

 1. W związku z zaistniałą sytuacjąw Polsce i na świecie, zamiast corocznych rekolekcji przy Sanktuariach Szensztackich proponujemy rekolekcje w domach! Serdecznie zapraszamy dziewczęta do udziału w rekolekcjach on-line. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy będzie można uzyskać na stronie: mlodziez.szensztat.pl w zakładce Rekolekcje dla dziewczyn 2020. W programie przewidujemy: transmisję Mszy świętej z Sanktuarium Zawierzenia, spotkania tematyczne na platformie Zoom, nagrane konferencje, zachęta do obejrzenia dobrego filmu, zajęcia artystyczne oraz kulinarne na miarę możliwości dziewcząt. Z wszystkich punktów programu będzie można skorzystać wchodząc na swój turnus rekolekcyjny na stronie internetowej. Ze względów organizacyjnych zgłoszenia przyjmujemy do 15 czerwca.
 2. Serdecznie zapraszamy na XXI Pielgrzymkę Świętych Gór (z Góry Chełmskiej na Świętą Górę k/ Polanowa), która odbędzie się w dniu 21 czerwca 2020r. Pielgrzymka w tym roku będzie miała inną formę. Program pielgrzymki (21.06.2020r. – niedziela):
 • – błogosławieństwo na Górze Chełmskiej dla pielgrzymów
  • – przejazd autokarem pod Świętą Górę Polanowską
  • – wejście na Świętą Górę  
 • – Msza Święta
 • – powrót autokarem do Koszalina

Zachowując zasady bezpieczeństwa sanitarnego, wspólnie zaniesiemy nasze intencje, prośby i podziękowania do Maryi, Bramy Niebios. Zapisy na pielgrzymkę, zasady i informacje: tel. 784 384 091, e-mail: marlen_wozniak@wp.pl Marlena Woźniak

 1. Została odwołana XXXV Ogólnopolska Pielgrzymka Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, która miała się odbyć 20 czerwca 2020 roku. Ponieważ na ten dzień zaplanowany jest akt poświęcenia Arcybractwa Bożemu Sercu, zamiast pielgrzymki zostanie zorganizowana Msza Świętą, transmitowana w telewizji Trwam i Internecie https://jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/kaplica-matki-bozej/
 2. W naszej Parafii wydarzyły się tragedie. Wybuchły dwa pożary na ul. Radolińskiej i ul. Staszica. Czego nie zniszczył ogień to dopełniła woda. Rodzina straciła wszystko. W drugim pożarze stracił życie człowiek, a jest drugi ciężko poszkodowany. Możemy pomóc tym rodzinom wpłacając dobrowolną ofiarę na konto Caritas Biała w BS Wronki 37 8961 0002 0020 0203 3297 0002 z dopiskiem „Pomoc dla Magdy”, lub 64 8961 0002 0020 0203 3297 0001 z dopiskiem: pomoc Chmielnik lub pomoc Kurowscy lub pom dla Kamili. Dla ofiar drugiego pożaru nie będzie zbiórki po domach. Każdy kto chce pomóc może swoja ofiarę złożyć do puszek w sklepach z odpowiednim napisem lub wpłacić na konta Caritas z dopiskiem.
 3. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: duchowa procesja Bożego Ciała z „Gościem Niedzielnym” – więcej na ten temat w artykule Wiesławy Dąbrowskiej-Macury: „Duchowa procesja”; rozmowa z przewodniczącym Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim na temat perspektyw pogłębienia wiary w dobie pandemii oraz błędach w reagowaniu na pedofilię – więcej na ten temat w rozmowie Bogumiła Łozińskiego: „Czas próby wiary, miłości i solidarności”; refleksja nad modelem prezydentury w Polsce – więcej na ten temat w artykule Andrzeja Grajewskiego: „Jaka prezydentura?”

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

31.05.2020

 1. Przy zwiększeniu ilości wiernych w kościoła przez przepisy rządowe dyspensa ogólna od udziału we Mszach św. udzielona przez ks. Biskupa jest aktualna do dnia dzisiejszego. Od 1 czerwca będzie dotyczyć tylko osób starszych, zainfekowanych i mający trudny do przezwyciężenia strach przed zakażeniem. Na ten szczególny czas porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii jest następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200 i 1400: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
 2. Dzisiaj zakończenie nabożeństw majowych: w Białej o godz. 1130, w Radolinie o godz. 9
 3. Jutro obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Módlmy się o czyste i dobre serca dla nich, o ich duchowy wzrost i bezpieczeństwo w trudnych czasach.
 4. W poniedziałek rozpoczyna się miesiąc czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Będziemy odprawiali nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Nabożeństwo w Białej codziennie o godz. 1830, w niedzielę o godz. 1130; w Radolinie półgodziny przed Mszą św. Zachęcam do odmawiania w Rodzinie litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 5. Sakrament pokuty i pojednania

W tym roku okres spowiedzi wielkanocnej trwa do 7 czerwca (uroczystość Trójcy Najświętszej). Sprawuję więc sakrament pokuty i pojednania, kontynuując możliwość umawiania się indywidualnego. W kościele jestem zawsze godzinę przed Mszą św. Dopuszczalna jest spowiedź w konfesjonale przy zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa.

 1. Adoracja Najświętszego Sakramentu:
 • w Białej w czwartek piątek i sobotę od godz.1800;
 • w Radolinie w piątek i sobotę od godz. 1600
 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej będzie podczas adoracji. W czwartek pamiętajmy w naszych modlitwach o powołaniach kapłańskich. W piątek przez przyjęcie Komunii św. wynagradzajmy Panu Bogu wszelkie zniewagi i brak żalu za popełnione grzechy, Msza św. w Radolinie o godz. 1700, w Białej o godz. 1900. W pierwszą sobotę oddamy się pod macierzyńską opiekę Niepokalanemu Sercu Bożej Matki podczas nabożeństwa w Radolinie o godz. 1600, w Białej o godz. 1800.
 2. W tym tygodniu patronują nam:
 • W poniedziałek – (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele.
 • W środę – święty Karol Lwanga i jego towarzysze (†1886), męczennicy z Ugandy w Afryce, którzy oddali życie dla Chrystusa,
 • W czwartek – święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej diecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa.
 • W piątek – święty Bonifacy (673-754), biskup i męczennik, benedyktyn, wielki misjonarz i apostoł Niemiec.
 • W niedzielę – obchodzimy uroczystość Najświętszej Trójcy. Jednocześnie będzie to doroczny Dzień Dziękczynienia.
 1. W sobotę przypada 10 rocznica uroczystej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Przez wstawiennictwo tego polskiego błogosławionego będziemy prosili o sprawiedliwość społeczną w naszej Ojczyźnie oraz o mądrość i roztropność dla rządzących naszym narodem.
 2. Biuro Parafialne czynne w bardzo ważnych sprawach po umówieniu telefonicznym. Nr tel. 601983513.
 3. Wymiana tajemnic Żywego Różańca: Radolin sobota godz. 1630; Biała niedziela godz. 1400.
 4. Dzisiaj rozpoczęliśmy Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa Tak na Serio. To inicjatywa, która już po raz siódmy wspiera rodziny, małżeństwa, narzeczonych i rozeznających powołanie. Zapraszamy do codziennej modlitwy w wyznaczonych intencjach, a także do udziału w codziennych konferencjach, które każdego dnia o godz. 20.00 będą emitowane w internecie. Szczegóły na internetowej stronie taknaserio.com
 5. Duchowa pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę W dniach 5-6 czerwca 2020 r. do jasnogórskiego sanktuarium jak co roku przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Jak to zrobią, gdy ograniczenia związane z epidemią nie pozwalają na tak liczne zgromadzenia? Stawią sią przed tronem Matki Bożej sercem. Zapraszamy na wyjątkową VIII Duchową Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę. W tym roku nie będziemy mogli wszyscy fizycznie przybyć na Jasną Górę. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią nasza pielgrzymka będzie miała charakter duchowy. Na Jasną Górę przybędą przedstawiciele Żywego Różańca w Polsce, którzy poprowadzą dwudniowe czuwanie, a my wraz z nimi nasze duchowe pielgrzymowanie będziemy przeżywać za pośrednictwem Radia Maryja, Telewizji Trwam i strony internetowej pl. Co będzie w programie pielgrzymki? Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: Wszystko postawiłem na Maryję. Pielgrzymkę rozpoczniemy w piątek 5 czerwca o godz. 20:20 transmisją modlitwy różańcowej (RADIO MARYJA). O godz. 21:00 będziemy razem modlić się podczas Apelu jasnogórskiego (TV TRWAM). Rozważanie apelowe poprowadzi ks. Jacek Gancarek, moderator krajowy Żywego Różańca, błogosławieństwa udzieli abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, opiekun Żywego Różańca z ramienia KEP. W sobotę 6 czerwca o godz. 13:30 rozpoczniemy transmisję Mszy Świętej w kaplicy Cudownego Obrazu za pośrednictwem Telewizji Trwam. Podczas pielgrzymki rozpoczniemy także trzeci rok Wielkiej Nowenny Różańcowej. Temat, który w tym rok będziemy rozważać, także na łamach miesięcznika formacyjnego „Różaniec”, to: „Żywy Różaniec znakiem jedności z Ojcem Świętym i Kościołem”. Odczytamy również słowo, które skierował do nas abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski. Nie zabraknie również tradycyjnej pamiątki z pielgrzymki. W tym roku będzie to obrazek z wizerunkiem Stefana kard. Wyszyńskiego z modlitwą „Aktu osobistego oddania Matce Bożej”. Obrazek będzie dołączony do czerwcowego numeru miesięcznika „Różaniec”. W tym trudnym czasie dla całego świata nie ustajemy w modlitwie. Bądźcie razem z nami duchowo na Jasnej Górze 5-6 czerwca. Jeśli stawimy się wszyscy – ponaddwumilionowa armia Żywego Różańca – być może będzie to największa w historii Ogólnopolska Duchowa Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę.
 6. W związku z zaistniałą sytuacjąw Polsce i na świecie, zamiast corocznych rekolekcji przy Sanktuariach Szensztackich proponujemy rekolekcje w domach! 🙂 Serdecznie zapraszamy dziewczęta do udziału w rekolekcjach on-line. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy będzie można uzyskać na stronie: mlodziez.szensztat.pl w zakładce Rekolekcje dla dziewczyn 2020. W programie przewidujemy: transmisję Mszy świętej z Sanktuarium Zawierzenia, spotkania tematyczne na platformie Zoom, nagrane konferencje, zachęta do obejrzenia dobrego filmu, zajęcia artystyczne oraz kulinarne na miarę możliwości dziewcząt. Z wszystkich punktów programu będzie można skorzystać wchodząc na swój turnus rekolekcyjny na stronie internetowej. Ze względów organizacyjnych zgłoszenia przyjmujemy do 15 czerwca.
 7. Została odwołanej XXXV Ogólnopolska Pielgrzymka Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, która miała się odbyć 20 czerwca 2020 roku. Ponieważ na ten dzień zaplanowany jest akt poświęcenia Arcybractwa Bożemu Sercu, zamiast pielgrzymki zostanie zorganizowana Msza Świętą, transmitowana w telewizji Trwam i Internecie https://jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/kaplica-matki-bozej/
 8. Odprowadziliśmy na miejsce wiecznego spoczynku Pawła Zychowicza. Dobry Jezu …….
 9. W naszej Parafii wydarzyły się tragedie. Wybuchły dwa pożary na ul. Radolińskiej i ul. Staszica. Czego nie zniszczył ogień to dopełniła woda. Rodzina straciła wszystko. W drugim pożarze stracił życie człowiek, a drugi ciężko poszkodowany. Możemy pomóc tym rodzinom wpłacając dobrowolną ofiarę na konto Caritas Biała w BS Wronki 37 8961 0002 0020 0203 3297 0002 z dopiskiem „Pomoc dla Magdy”, lub 64 8961 0002 0020 0203 3297 0001 z dopiskiem: pomoc Chmielnik lub pomoc Kurowscy
 10. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: o tym, że młody wiek nie jest przeszkodą do świętości a zwykła rodzina może być dla dzieci drogą do nieba – więcej na ten temat w artykule Beaty Zajączkowskiej: „Nastoletnia świętość”; jak wygląda proces beatyfikacyjny dzieci i czy różni się czymś od tego, w jaki sposób Kościół bada świętość dorosłych – więcej na ten temat w rozmowie z ks. dr Andrzejem Scąberem:„Duchowi geniusze”; o owocach Ducha Świętego, które nie spływają nagle z nieba przy dźwiękach Bacha, lecz wymagają wiele czasu i pielęgnacji – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka: „Owocowanie”

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

UROCZYSTOŚĆ

WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

24.05.2020

 1. Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). Tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i przygotować nam miejsce.
 2. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI dzisiaj modlimy się też za Kościół w Chinach. W 2007 roku Benedykt XVI wydał list apostolski, w którym napisał, że 24 maja ma być poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. Ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.
 3. Dyspensa od udziału we Mszach św. udzielona przez ks. Biskupa jest aktualna aż do odwołania. Według rozporządzeń państwowych we Mszy św. w Białej może uczestniczyć 25 osób, w Radolinie 17 osób. W związku ze zwiększającą się frekwencją na ten szczególny czas ograniczeń porządek Mszy św. niedzielnych w naszej Parafii będzie następujący: w Białej: sobota godz. 1900, niedziela 800, 1200 i 1400: w Radolinie w sobotę o godz. 1700, w niedzielę o godz. 1000.
 4. Trwa maryjny miesiąc – maj. W szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. W Białej nabożeństwo majowe celebrujemy codziennie o godz. 1830 w niedzielę o godz. 1130; w Radolinie pół godziny przed Mszą św.. Zadbajmy też o wizerunki Maryi w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie w naszych domach gromadźmy się przy wizerunkach Maryi na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, na różaniec czy wieczorny Apel Jasnogórski. Zakończenie nabożeństw majowych w niedzielę. Zachęcam dzieci by wykonały w domu kapliczkę Matki Bożej i przy tej kapliczce wraz z rodzina odmówili Litanię loretańską i „Zdrowaś Mario”. Ogłaszam konkurs na kapliczkę Maryjną. Proszę zróbcie jej zdjęcie i wyślijcie na adres Parafii: wszyscyswiecibiala@gmail.com . Otrzymałem już 7 kapliczek, czekam na więcej.
 5. We wtorek, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.
 6. W czwartek przypada 39. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Pamiętajmy, że Prymas Polski oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi. Starajmy się wypełniać jego testament, a jednocześnie módlmy się o jego szybką beatyfikację.
 7. Sakrament pokuty i pojednania

W tym roku okres spowiedzi wielkanocnej trwa do 7 czerwca (uroczystość Trójcy Najświętszej). Sprawuję więc sakrament pokuty i pojednania, kontynuując możliwość umawiania się indywidualnego. W kościele jestem zawsze godzinę przed Mszą św. W dalszym ciągu nie wolno spowiadać w konfesjonałach, dlatego spowiedź w zakrystii, zachowując wymogi sanitarne: odległość minimum 2 m, 1 osoba na 10m2 , zasłonięte usta i nos przez księdza i penitenta.

 1. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Białej w czwartek od godz.1800.
 2. W tym tygodniu patronują nam:
 • We wtorek – święty Filip Nereusz (1515-1595), wychowawca młodzieży i opiekun ludzi chorych, którym poświęcił się bez reszty.
 • W piątek – święta Urszula Ledóchowska (1865-1939), założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych urszulankami szarymi, wielka wychowawczyni i opiekunka dzieci i młodzieży.
 • W niedzielę – przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy. Jest ostatni moment, aby wypełnić przykazanie kościelne nakazujące spowiedź i Komunię św. wielkanocną, ten czas kończy się w Uroczystość Trójcy Świętej 7 czerwca. Do tej uroczystości przygotowujemy się poprzez specjalną nowennę. Włączmy się do tej modlitwy podczas liturgii w naszym kościele lub prywatnie odmawiajmy ją w domu.
  1. Biuro Parafialne czynne w bardzo ważnych sprawach po umówieniu telefonicznym. Nr tel. 601983513.
  2. W ramach kapliczki maryjne naszej parafii ostatnio były z Wapniarnii Pierwszej, a druga z Radolina 11. A obecne gdzie się znajdują?
  3. W naszej Parafii w środę wydarzyła się tragedia wybuchł pożar na ul. Radolińskiej. Czego nie zniszczył ogień to dopełniła woda. Rodzina straciła wszystko. Możemy pomóc tej rodzinie wpłacając dobrowolną ofiarę na konto Caritas Biała w BS Wronki 37 8961 0002 0020 0203 3297 0002 z dopiskiem „Pomoc dla Magdy”. Cała wpłacona kwota zostanie przekazana poszkodowanym.
  4. W naszej Parafii wydarzyła w piątek kolejna tragedia, pożar domu wielorodzinnego. Zginął człowiek, drugi znajduje się w szpitalu. Otoczmy ich modlitwą. Można pomóc rodzinom poszkodowanym wpłacając dobrowolną ofiarę na konto Caritas Biała w BS Wronki 64 8961 0002 0020 0203 3297 0001 z dopiskiem: pomoc Chmielnik lub pomoc Kurowscy
  5. W najnowszym nr „Gościa Niedzielnego” znajdziemy min.: specjalny dodatek o Polakach ratujących żydów w czasie II Wojny Światowej; czy górnośląski przemysł wydobywczy przetrwa kryzys spowodowany falą zachorowań wśród górników? – więcej na ten temat w artykule Andrzeja Grajewskiego i Przemysława Kucharczaka:„Ludzie się wystraszyli”; jakie znaki poprzedzą paruzję? – więcej na ten temat w artykule Franciszka Kucharczaka: „Jeszcze nie jest za późno”